Modnie i Zdrowo

Komórki macierzyste – dlaczego stosuje się je w nowoczesnej ortopedii

4 kwietnia 2017 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Fot. Archiwum szpitala Pulsmed

Komórki macierzyste odgrywają znaczącą rolę w medycynie XXI wieku, zwłaszcza w ortopedii, gdzie wykorzystywane są do regeneracji i naprawy uszkodzonych chrząstek stawowych i tkanek. Przy ich pomocy leczy się bóle kręgosłupa i stawów, uszkodzenia mięśni i stawów, tzw. łokieć tenisisty i golfisty oraz zespół cieśni nadgarstka. Komórki macierzyste przyspieszają ich regenerację i odżywienie stawów, poprawiają ruchomość, a także zmniejszają ból. Na czym polega terapia komórkami macierzystymi i jakim pacjentom szczególnie jest polecana?

Komórki, które budują organizm człowieka, można podzielić na dojrzałe, wchodzące w skład poszczególnych narządów i tkanek, a także na komórki macierzyste, które są niedojrzałe i stanowią tzw. pulę zapasową. Pod pojęciem komórki macierzystej rozumiemy komórkę, która posiada zdolność do samoodnawiania, czyli nieskończonej liczby podziałów oraz przekształcania się w wyspecjalizowane komórki, pełniące konkretne funkcje, z których zbudowane są tkanki człowieka.

Komórki macierzyste embrionalne i dorosłe

Jeżeli w danej tkance dochodzi do uszkodzenia dojrzałych komórek budulcowych, komórki puli zapasowej upodabniają się pod względem budowy i pełnionej funkcji do komórek dojrzałych. Proces ten nazywamy dojrzewaniem i różnicowaniem się komórek macierzystych.

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Macierzyste komórki embrionalne, które odpowiadają za rozwój zarodka do płodu, powodują powstanie wyspecjalizowanych tkanek zarodkowych. Jednak ze względu na wątpliwości etyczne i religijne, nie mają one obecnie zastosowania klinicznego. Podobnych problemów nie stwarza stosowanie dorosłych komórek macierzystych ASC (Adult Stem Cells), ponieważ można pozyskać je z tkanki tłuszczowej, szpiku kostnego czy krwi obwodowej dorosłego człowieka.

Skąd pozyskiwane są komórki macierzyste?

Najlepszym źródłem ASC, ze względu na dostępność i obfitość, jest tkanka tłuszczowa. Jest w niej blisko 70 razy więcej komórek macierzystych niż w szpiku kostnym.

W tym łódzkim szpitalu Pulsmed funkcjonuje pierwsza w Polsce Klinika Transplantacji i Bank, Tkanki Tłuszczowej i Komórek Macierzystych, która umożliwia przechowywanie nadmiaru tkanki tłuszczowej i wykorzystywanie go, wraz z komórkami, wielokrotnie w przyszłości. Placówka pozyskuje komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej tzw. ADSC (Adipose Derived Stem Cell), które potencjalnie nadają się do terapii leczniczych i regeneracyjnych. Następnie są one podawane pacjentowi.

Na czym polega zabieg z zastosowaniem komórek macierzystych

Komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej mogą różnicować się w chrząstki i kości. Podane dostawowo, dążą do regeneracji i naprawy uszkodzonych chrząstek stawowych i tkanek, a także do zmniejszenia stanu zapalnego i bólu stawów.

Obecnie stosuje się dwie metody wykorzystujące nowoczesne technologie komórek macierzystych – Adi Stem i Cha Station. Pulsmed stosuje obie metody.

Metoda Adi Stem w leczeniu stanów zapalnych i zwyrodnieniowych stawów oraz uszkodzeń ścięgien i więzadeł obejmuje: pobranie fragmentu tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, wyizolowanie komórek macierzystych i regeneracyjnych, ich aktywację przy wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego PRP i monochromatycznego światła LED oraz podanie bezpośrednio do uszkodzonego stawu lub w okolicę uszkodzonego ścięgna (niekiedy dodatkowo dożylnie, w kroplowym wlewie).

Komórki macierzyste w ortopedii można stosować w przypadku: choroby zwyrodnieniowej układu kostno-stawowego, zespołów bólowych kręgosłupa i stawów, uszkodzeń mięśni i ścięgien, tzw. łokcia tenisisty i golfisty, zespołu cieśni nadgarstka i zaburzeń zrostu kostnego.

Terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych, w przypadku osób starszych i młodszych, a także prowadzących mniej lub bardziej aktywny tryb życia, daje możliwość szybkiego powrotu do sprawności i poprawienia komfortu życia.