Modnie i Zdrowo

Len na zdrowie

18 stycznia 2019 | Opracowania Aneta Gieroń

Fot. Pixabay

Pochodzi z Bliskiego Wschodu i od tysięcy lat dostarcza materiału na tkaniny, ale jego nasiona – potocznie nazywane siemieniem lnianym – mają też wyjątkowe właściwości lecznicze. Chronią żołądek, obniżają poziom złego cholesterolu, usprawniają pracę układu pokarmowego oraz poprawiają kondycję skóry i włosów.

Len jest skarbnicą wielu witamin oraz związków mineralnych, których nie może zabraknąć w codziennej diecie. Nasiona lnu są źródłem białek, steroli, związków śluzowych oraz licznych enzymów i kwasów organicznych.

Nasiona lnu – skład

Jedna łyżeczka siemienia lnianego (około 7 gramów) to wartość energetyczna 37 kcal. W tej samej ilości znajduje się również 1.3 gramów białka, blisko 3 gramy tłuszczu (z czego ponad 90% to nienasycone kwasy tłuszczowe), około 2 gramy błonnika i 2 gramy węglowodanów.

Nasiona lnu zawierają m.in.: potas, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo, witaminę E, K, B6, niacyna, tiamina czy kwas foliowy.

Len mielony – właściwości

Zarówno całe jak i mielone nasiona lnu mogą posłużyć do łagodzenia objawów choroby wrzodowej. Związki śluzowe zawarte w ziarnach pokrywają ściany żołądka i tworzą błonkę chroniącą jego ściany przed wpływem kwasów żołądkowych.

Ze względu na wysoką zawartość błonnika w siemieniu lnianym, jest ono sojusznikiem w walce z zaparciami, gdyż usprawnia pracę jelit i poprawia ruchy perystaltyczne. Picie rozmiękczonych ziarenek lnu może się także przyczynić do utraty zbędnych kilogramów, za co również odpowiedzialny jest błonnik pokarmowy zapewniający na długi czas uczucie sytości.