Modnie i Zdrowo

Materac? Najważniejsze jest właściwe podparcie ciała

15 marca 2017 | Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Wielu ludzi, kupując swój pierwszy w życiu materac, nie zwraca uwagi na jego jakość. Często bowiem ważniejsze jest, by wyglądem pasował do wnętrza sypialni lub łóżka. Kierując się walorami estetycznymi, zapominamy jednak o tym co najważniejsze, czyli o właściwym podparciu ciała w trakcie snu. Dobrze dobrany materac istotnie wpływa na kondycję naszego kręgosłupa. O tym, co jeszcze musimy wiedzieć przed zakupem materaca, podpowiadają specjaliści w tej branży.

Materac, to nie tylko elegancki element wyposażenia domu. Jego jakość i dopasowanie ma istotny wpływ na komfort snu w nocy, a co za tym idzie, dobre samopoczucie w ciągu dnia. Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie konkretnego modelu, warto wybrać się do specjalistycznego salonu, w którym doradca pomoże wybrać ten spełniający nasze oczekiwania. – Obecnie na rynku są co najmniej cztery grupy produktów, na które warto zwrócić uwagę – mówi Marek Fura, właściciel salonu Centrum Zdrowego Snu z Rzeszowa. – Dlatego wybór odpowiedniego materaca wcale nie jest taki prosty. Dla jednych liczą się walory estetyczne, a dla innych kwestie finansowe. Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli ktoś nigdy nie spał na materacu, to więcej uwagi zwraca na jego wygląd. Ktoś, kto regularnie spał na materacu – kupując kolejny – najczęściej zdecyduje się na materac lepszej jakości od poprzedniego.

Materac dopasowany do anatomicznej budowy ciała jest gwarancją zdrowego snu i dobrego samopoczucia w dzień

– Przy wyborze materaca, należy mieć na uwadze swoje indywidualne potrzeby – dodaje Patryk Ustrzycki, właściciel salonów Pan Materac z Rzeszowa. – Jednej osobie bardziej będzie zależało na właściwościach antyalergicznych, innej na tym, by materac był odpowiednio twardy, bo na innym się nie wysypia. Generalnie nie ma takiego materaca, o którym możemy powiedzieć, że jest idealny dla każdego. Istotną kwestią jest też nasza postura i waga. Możemy bowiem ważyć tyle samo, ale ta waga inaczej się rozkłada w zależności od wzrostu. Przy wyborze materaca ważne jest również to, w jaki sposób żyjemy i ile czasu poświęcamy na odpoczynek. Trzeba mieć na uwadze, że przeciętny sen trwa od 6 do 8 godzin, co oznacza, że śpimy przez 1/3 swojego życia. Materac musi więc ułatwić nam regenerowanie ciała i dać mu odpocząć. Dobry materac zmniejsza też dolegliwości związane z bólem pleców, dlatego istotne jest jego dopasowanie do anatomicznej budowy ciała. Z kolei jeżeli ktoś mocno się poci, to stosujemy rozwiązanie, które lepiej oddycha, czyli pozwala na lepszą rotację powietrza w obrębie materaca.

Materac ma określony czas przydatności

– Kupując materac, warto też zwrócić uwagę na jego żywotność – uczula Patryk Ustrzycki. – Przyjmuje się bowiem, że czas użytkowania materaca, nie powinien przekraczać dziesięciu lat. Warto jednak o jego wymianie pomyśleć dużo wcześniej, ze względu na biologiczne zużycie materiałów, z których został wykonany. Najszybciej zużywają się materace najtańsze, wykonane z pianek poliuretanowych. Z czasem ta pianka się utlenia, zmienia kolor, a po kilku latach można ją w rękach rozerwać. Tym samym materac nadaje się do wyrzucenia. W momencie, kiedy wybieramy materac wykonany z przyzwoitej jakości materiałów, czas użytkowania się wydłuża. Godne uwagi są m.in. materace ze sprężynami kieszeniowymi o dużej gęstości. Sprężyny te mają zarówno większą żywotność, jak i lepsze parametry dopasowania do ciała – wylicza właściciel salonów Pan Materac. – Coraz bardziej popularne stają się też materace wykonane z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej, a także z lateksu. Tego typu materace w pełni dopasowują się do anatomicznej budowy ciała.

Jakość użytych materiałów ma znaczący wpływ na dopasowanie materaca do anatomicznej budowy ciała

– Materace z systemem sprężyn kieszeniowych są najstarszym rozwiązaniem, które od dwudziestu lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem –  mówi Marek Fura. – O ich jakości decyduje liczba oraz średnica sprężyn. Im jest ich więcej na powierzchni materaca, tym jego jakość jest wyższa. Bardzo ważną rzeczą w materacach posiadających sprężyny kieszeniowe, są również warstwy wierzchnie. Od tych warstw wierzchnich zależy komfort i czas użytkowania materaca w dobrym stanie, no i oczywiście cena. Najlepiej, jeśli będą to materace wykończone płytą z lateksu. Jest on surowcem bardzo elastycznym, trwałym i bardzo higienicznym.

Drugą grupę stanowią materace z pianki wysokoplastycznej. – Mają one mikrootwory, którymi cyrkuluje powietrze, przez co przyjmują mniej energii cieplnej. Są też – jak na materace piankowe – dość sprężyste i elastyczne – tłumaczy właściciel salonu Centrum Zdrowego Snu z Rzeszowa. – Zaletą pianek wysokoelastycznych jest to, że możemy je formować, robić nacięcia, różnego typu kontury, warstwowo zespalać, a dzięki temu uzyskać różnorodne kształty czy wzory. Wszystko to ma na celu poprawienie ich funkcjonalności użytkowej i elastyczności. Cena tego typu materaca zależy od jego grubości, czyli od ilości zużytego surowca.

W trzeciej grupie materaców znalazły się produkty łączące piankę wysokoelatyczną i termoelastyczną. – Pianka wysokoplastyczna jest elementem stabilizującym materac, natomiast warstwa wierzchnia, która ma bezpośredni  kontakt z ciałem, wykonana jest z pianki termoelastycznej – opowiada ekspert. – Tego typu materac reaguje na temperaturę ciała, idealnie dopasowując się do jego anatomicznej budowy. Ostatnią grupą są materace lateksowe. – To materace bardzo wysokiej jakości, jedynym minusem jest ich cena, ponieważ lateks jest materiałem dość drogim – dodaje Marek Fura. – Produkcja lateksu jest bardzo złożona, dlatego mogą sobie na to pozwolić nieliczne fabryki w Europie. Jest to materiał bardzo plastyczny, trwały i higieniczny. Ma wielu zwolenników, ale tak jak wspomniałem, przez wysoką cenę nie każdy może sobie pozwolić na jego zakup.

– Materac lateksowy bardzo dobrze sprawdza się jako rozwiązanie przeznaczone dla dzieci, ponieważ dla nich najtrudniej odpowiedni materac dobrać, ze względu na stały wzrost i zmieniającą się wagę – tłumaczy właściciel salonu Centrum Zdrowego Snu. – Większość materaców dostosowana jest do typowych obciążeń, natomiast lateksowy ugnie się już w przypadku 15 kilogramów, właściwie stabilizując ciało.