Najlepszy model robota sprzątającego dla czystego domu
22 lutego 2024 |Roboty sprzątające dziś już nie są wielką nowością, ale za to ich wybór jest olbrzymi i czasem można się pogubić. Wiele problemów ze skutecznością może wynikać z tego, że nie zawsze udaje się znaleźć model dopasowany do indywidualnych potrzeb. Czym więc kierować się przy zakupie odkurzacza sprzątającego, aby cieszyć się czystym domem?
Typ robota sprzątającego: Kluczowy czynnik przy wyborze
Pierwsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, dotyczy typu robota sprzątającego. Tutaj do wyboru są trzy podstawowe opcje:
- podstawowy robot sprzątający z zestawem szczotek do odkurzania na sucho;
- robot sprzątający z mopem, który może i odkurzać na sucho, i zmywać podłogę;
- robot mopujący, który nie będzie miał funkcji sprzątania na sucho, a tylko opcję zmywania.
Od tego wyboru zależą podstawowe możliwości robota. Można oczywiście zasugerować, że odkurzacz samojezdny z mopem będzie dawał największe możliwości, i to będzie prawdą, jednak pozostałe funkcje należy ocenić przez pryzmat własnych potrzeb. Nawet jeśli producenci znanych marek robotów sprzątających wymieniają mniej funkcji niż konkurencja z niższej półki, to w ich przypadku można mieć pewność, że obietnice zostaną dotrzymane w 100%.
Odkryj funkcje robota sprzątającego, które gwarantują skuteczne sprzątanie
Roboty sprzątające – czy tylko z odkurzaczem, czy również z mopem – mogą mieć parę funkcji, które wprost przekładać się będą na efekty ich pracy.
- Optymalne wzorce trasy: Robot sprzątający może prowadzić pracę według wielu schematów – losowo, liniowo czy bazując na opcji wykrywania brudu. O ile w przypadku odkurzaczy dominuje wciąż sprzątanie według nieliniowych modeli, to już według wielu użytkowników mopowanie lepiej jest przeprowadzić liniowo.
- Wznowienie sprzątania po naładowaniu: Robotom, nawet najlepszym, kiedyś kończy się bateria. Większość samodzielnie jest w stanie wrócić do stacji dokującej i naładować akumulator, ale nie wszystkie będą w stanie po szybkim uzupełnieniu baterii wrócić do sprzątania tam, gdzie zostało ono przerwane.
- Sprzątanie z harmonogramem: To jest opcja dość powszechna, natomiast warto zwrócić uwagę na to, że w wyższych modelach to algorytm może zasugerować częstsze sprzątanie na przykład w okresie pylenia roślin albo wtedy, kiedy domowe zwierzaki zmieniają futro.
- Wydzielenie różnych stref sprzątania: Dobre roboty pozwalają na podział przestrzeni na kilka stref: bez sprzątania, z pełnym sprzątaniem, tylko odkurzanie i tylko mopowanie. Dzięki temu można każdy kawałek podłogi mieć idealnie wysprzątany.
- Regulacja ilości dozowanego płynu: W robotach mopujących efekty często będą zależały od tego, ile płynu czyszczącego zostanie wykorzystane. Tylko niektóre roboty pozwalają faktycznie tym sterować i efekty ich pracy są zwykle znacznie lepsze.
Robot sprzątający: Jak wspierać jego działanie w domu?
Roboty sprzątające mają w założeniu działać tak, żeby nie trzeba było im pomagać, ale w praktyce można zrobić więcej, żeby uzyskać lepsze efekty.
Przede wszystkim trzeba zadbać o regularną wymianę szczotek i nakładek mopujących. Kiedy będą zużyte, nie będą działały tak skutecznie, jak powinny. Po drugie, robota trzeba utrzymywać w czystości. Choć jest to sprzęt wysoce odporny, to jednak regularna konserwacja może pomóc w przedłużeniu żywotności i zapobiegnie na przykład zapchaniu szczotek.
Nie można też zapominać o tym, że roboty sprzątające często dość rygorystycznie oceniają potencjalne przeszkody. Postaraj się, aby na drodze sprzątania nie znajdowały się rzeczy, których tam nie musi być. Dzięki temu algorytmy prowadzące będą zgłaszały mniej alarmów i mniej miejsc zostanie pominiętych, a Twój dom będzie lśnił czystością.
Czytaj także: Odkurzacz centralny. Szybsze i zdrowsze sprzątanie domu