Modnie i Zdrowo

Jak przechowywać wino w domu?

17 sierpnia 2020 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Wino to szlachetny i subtelny trunek, który wymaga odpowiedniego przechowywania, aby zachować wartości smakowe i aromatyczne. Na ostateczny jego kolor, smak czy aromat ma wpływ kilka czynników: wilgotność powietrza, temperatura czy nasłonecznienie. Piwniczka na wino wydaje się najlepszym rozwiązaniem, które zapewni idealne warunki na przechowywanie tego trunku. Niestety nie każdy może sobie na nią pozwolić. Nawet mieszkając w niewielkim domu czy bloku można przechowywać wino w taki sposób, aby zachować jego walory i wyjątkowy smak. Wystarczą chłodziarki do wina. Zadbają one o odpowiednie warunki przechowywania, aby trunek jak najdłużej zachował swój bukiet i właściwości. Na co zwrócić uwagę przechowując wino w domu?

Wino to trunek, który uwielbia zaciemnione pomieszczenia. Niezależnie czy przechowujemy w domu białe, czy czerwone wino, promienie słoneczne nagrzewają butelkę i powodują, że może ono przedwcześnie dojrzewać tracąc tym samym na jakości i smaku. Również oświetlenie w miejscach gdzie przechowywane jest wino ma ogromne znaczenie. Właśnie dlatego warto wybierać urządzenia, które wyposażone są w żarówki LED. Nie emitują one ciepła, więc nie podnoszą temperatury wewnątrz, a jednocześnie umożliwiają dyskretne podświetlenie wnętrza chłodziarki do wina.

Wilgotność powietrza

Bardzo ważnym aspektem, o który warto zadbać, aby wino miało idealny smak i konsystencję, jest zapewnienie mu odpowiedniej wilgotności. Miejsce przechowania trunku nie może być zbyt suche ani zbyt wilgotne. Suche powietrze sprawi, że korek wysycha i kurczy się, co w konsekwencji doprowadzi do dostania się powietrza do wnętrza butelki. Zbyt duża wilgotność natomiast wpłynie na spuchnięcie lub pleśnienie korka. Bezpieczny dla wina poziom wilgoci wynosi od 50 do 80 proc.

Zachowaj stałą temperaturę

Wino jest także  bardzo wrażliwe na temperaturę. Jej wahania powodują, że może ono utracić najcenniejsze dla smakoszy walory. Stała temperatura przechowywania wina odgrywa ogromną rolę. W wysokiej temperaturze wino dojrzeje zbyt szybko, w niższej – proces ten będzie trwał zdecydowanie za długo.

Wibracje ważny aspekt

Kolejnym ważnym elementem wpływającym na jakość wina jest ilość drgań i wibracji. Każdy ruch zaburza bowiem jego proces dojrzewania. Przechowywane w lodówce wino, ze względu na pracę agregatu, narażone jest na drgania. Dzięki wyposażeniu winiarek w nowoczesną sprężarkę, drgania urządzenia zredukowane są do minimum. A to, w połączeniu z niskim poziomem hałasu, stwarza idealne warunki do przechowywania wina.

Pozycja wina

Butelkę z winem należy zawsze układać w pozycji poziomej tak, aby korek zawsze zanurzony był w trunku. Zapobiegnie to wyschnięciu i przedostaniu się powietrza do wnętrza butelki. Dobrze wyprofilowane półki w winiarce pozwolą także zabezpieczyć wino przed wypadnięciem.

Warto pamiętać, że przechowywanie wina w lodówce nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy cieszyć się jego idealnym smakiem i aromatem. Zbyt niska temperatura, duże drgania i występujące w lodówce zapachy jedzenia zakłócają proces dojrzewania wina i niekorzystnie wpływają na jego walory. Chłodziarki do wina są bardzo estetycznym, przykuwającym wzrok sprzętem, a także spełnieniem marzeń koneserów i alternatywą dla posiadania własnej piwniczki z winem.