Najnowsze trendy w urządzaniu łazienek
12 grudnia 2016 |Niebanalny, oryginalny, skandynawski, a czasem ekstrawagancki styl oraz nowinki techniczne w wyposażeniu – tak można w kilku słowach scharakteryzować współczesne łazienki. Niezależnie od wielkości projektowane są tak, by wnętrze przypominało salon kąpielowy. Podwieszane sufity, podświetlone fugi i lustra, bezdotykowe przyciski do spłukiwania oraz elementy wykończeniowe takie jak szkło, drewno czy stal sprawiają, że łazienka z miejsca raczej ustronnego, stała się luksusowym i komfortowym pomieszczeniem, równie ważnym jak salon czy kuchnia. To miejsce, w którym wypoczywamy i relaksujemy się.
Dotąd najważniejszym aspektem w projektowaniu łazienki była jej funkcjonalność. Teraz ogromną wagę przywiązujemy również do jej wyglądu. Na szczęście możliwości techniczne oraz mnogość materiałów wykończeniowych pozwalają na zaprojektowanie łazienki tak, by była i piękna, i komfortowa jak inne pomieszczenia w domu.
Płytki – gładkie, w ciepłych odcieniach, a może z efektowną fakturą
Producenci płytek, chcąc uatrakcyjnić swój produkt, skupiają się już nie tylko na ich wyglądzie i jakości. Na rynku pojawiają się również nowinki technologiczne. – Dzięki zaawansowanym możliwościom technicznym odpowiedniej chemii budowlanej, możemy np. ułożyć płytki na płytkach bez konieczności zdzierania starej aranżacji – mówi Grzegorz Chotkowski, ekspert z Salonu Łazienek BLU w Rzeszowie. – Przy ówczesnej technologii możemy również zrealizować dowolny wydruk cyfrowy na płytce ceramicznej, ładny wzór lub ulubione zdjęcie rodzinne.
Niektóre kuszą połyskiem, inne migotliwym reliefem lub subtelnymi, roślinnymi wzorami. Mogą być gładkie, w ciepłych odcieniach lub zestawione kontrastowo i z efektowną fakturą. Bardzo często można również spotkać płytki imitujące drewno lub w całości pokryte dekoracją.
– Ta różnorodność dostępnych na rynku płytek ceramicznych sprawia, że projektanci aranżując naszą wymarzoną łazienkę, mogą pozwolić sobie na stworzenie niebanalnych kompozycji np. łącząc ze sobą płytki w różnych rozmiarach lub o różnej fakturze z danej kolekcji – tłumaczy ekspert z Salonu Łazienek BLU w Rzeszowie. – A najmodniejsze kolory to przede wszystkim biel zestawiona z czernią, ale także ponadczasowe szarości, beże i brązy, zwłaszcza w odcieniu gorzkiej czekolady lub wenge, a także bardziej odważne, takie jak czerwień czy różne odcienie zieleni.
– Jeśli chodzi o kształt płytek, to dominują duże rozmiary w kształcie kwadratu lub prostokąta, które poszerzają optycznie łazienkę – dodaje Grzegorz Chotkowski. – Godne uwagi są też różne dekory i mozaiki, dzięki którym możemy stworzyć indywidualne wzory na ścianach łazienkowych.
Oświetlenie łazienki tworzy przyjemną atmosferę
Istotnym elementem wyposażenia łazienki jest jej oświetlenie. – Odpowiednio dobrane lampy nie tylko rozjaśniają pomieszczenie. Często są elementem dekoracyjnym, który dodatkowo eksponuje łazienkowe dodatki i nadaje im blasku – mówi Grzegorz Chotkowski. – Mogą również doświetlać lustro.
Dość popularnym trendem aranżacyjnym są podwieszane sufity, w których montuje się lampy LED. Dodatkowo, żeby łazienka wyglądała oryginalnie, możemy zamontować oświetlenie LED w pasku między płytkami. – Ciekawym rozwiązaniem są również podświetlane lustra – wymienia ekspert z salonu BLU w Rzeszowie. – Nie musimy wtedy kupować dodatkowych kinkietów i wieszać ich nad lub po bokach lustra. Podświetlane lustra dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach oraz o różnym natężeniu oświetlenia.
Podwieszane meble – efektowane i praktyczne wyposażenie wnętrza łazienki
Coraz bardziej popularnym elementem wyposażenia łazienek są podwieszane meble. – Tego typu meble nie tylko efektownie wyglądają, ale przede wszystkim poprawiają funkcjonalność łazienki– wyjaśnia Grzegorz Chotkowski. – Mamy miejsce do przechowywania niezbędnych rzeczy, a dzięki temu że są podwieszane, łatwiej utrzymać łazienkę w czystości, ponieważ mamy swobodny dostęp do całej podłogi. Mogą też optycznie powiększyć łazienkę.
Kolorystyka mebli dobierania jest głównie do podłogi. – Najczęściej jednak są to białe szafki, które dopasować można niemal do każdej kolekcji – mówi ekspert z BLU w Rzeszowie. – Modne są równie meble w odcieniach szarości, grafitowe oraz w kolorze antracytu. Są one bardzo uniwersalne i pasują do większości łazienek.
Kabiny prysznicowe, wanny wolnostojące oraz armatura w stylu retro
Kabiny prysznicowe od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, bo zajmują mniej miejsca niż wanna, pasują niemal do każdej łazienki, a do tego są oszczędne i łatwe w utrzymaniu czystości.
– Mogą być narożne, przyścienne, otwierane, przesuwne, asymetryczne, symetryczne, półokrągłe czy w stylu Walk-in, a więc samej szyby montowanej bezpośrednio na posadzce z odpływem liniowym – wymienia Grzegorz Chotkowski. – W środku takiej kabiny zamiast tradycyjnego węża i słuchawki prysznicowej możemy zainstalować efektowną i nowoczesną deszczownicę. Ciekawostką jest panel dotykowy do regulacji wody z wbudowanym termostatem.
Oryginalnym rozwiązaniem, ale jednak z przeznaczeniem do dużych łazienek, są wanny wolnostojące. – Mogą one mieć różne kształty i wykonane być z różnego tworzywa. Na przykład z żeliwa, stali, akrylu czy sztucznego marmuru zwanego inaczej konglomeratem – mówi ekspert z BLU. – Najładniej prezentują się w połączeniu z wolnostojącą armaturą w stylu retro. Niektóre mają również wyprofilowane siedziska i zagłówki, inne mają wgłębienia na łokcie oraz uchwyty pomocne przy wstawaniu. Ciekawostką są także wanny z możliwością hydromasażu oraz chromoterapią.
Chromoterapia to metoda leczenia światłem i kolorem, która podnosi odporność organizmu, zmniejsza stres i wywołuje uczucie spokoju oraz rozluźnienia. Zainstalowane w wannie punkty świetlne mają odpowiednią temperaturę i ostrość, które bezpośrednio wpływają na naszą kondycję psychiczną i, co za tym idzie, również fizyczną.
Podwieszana miska WC oraz bidet
Coraz częściej, jeśli tylko miejsce na to pozwala, w łazience obok podwieszanej miski WC, montuje się również bidet. – W trosce o higienę i ekologię, producenci sanitariatów wprowadzili do swojej oferty tzw. bezkołnierzowe miski WC – mówi Grzegorz Chotkowski. – Tradycyjny kołnierz wewnętrzny, dostępny w standardowych modelach jest bowiem siedliskiem kamienia, brudu i bakterii. Dzięki wyeliminowaniu tego elementu, strumień wody ma ułatwiony dostęp do wnętrza miski, pozwalając tym samym na dokładne opłukanie jej w całości.
Brak zagłębień pozwala również na utrzymanie miski w czystości, bez konieczności stosowania silnych detergentów, bowiem odsłonięte obrzeże wystarczy przetrzeć zwilżoną ściereczką. – Dodatkowo producenci coraz częściej stosują na powierzchni swoich produktów specjalne powłoki, które zapobiegają osadzaniu się nieczystości na ceramice – dodaje ekspert z BLU w Rzeszowie. – Ciekawym rozwiązaniem są także miski WC z możliwością podmywania oraz bezdotykowe panele do spuszczania wody.