Modnie i Zdrowo

Nowe trendy kolorystyczne w wykańczaniu wnętrz

28 września 2016 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Fot. Pantone. Kolor roku 2016

Pantone Color Institute przygotował dziewięć propozycji zestawień kolorystycznych, które mają wyznaczać trendy w dekoracji wnętrz w 2017 roku. To przede wszystkim kolory nawiązujące do natury, ale także uzupełnienie kolorów modnych w 2016  roku – delikatnego różu i błękitu. Szykuje się też mocne uderzenie czerwieni, mocnej zieleni i jaskrawych kolorów.

Wśród przygotowanych propozycji znalazły się delikatne pastele z palety Day Dreaming oraz kolory neutralne zgromadzone w palecie At Ease. Trzecia paleta Native Instics nawiązuje do sztuki etnicznej. To połączenie kolorów ziemi nasyconych barwami takimi jak czerwień karminowa. Z kolei paleta Florabudant czerpie z bogactwa kwiatów, a Acquired Taste z soczystych barw owoców.

Forest Bathing inspirowany jest natomiast leśnymi spacerami, w których królują odcienie zieleni, a Raw Materials – rytuałami naturalnego SPA. Reminiscencje to paleta zgaszonych odcieni takich jak Sepia Tint przywołująca na myśl nostalgicznie, stare zdjęcia. Ostatnia propozycja przedstawiona przez Pantone − Graphic Imprints to zabawa jaskrawymi żywymi kolorami, które świetnie współgrają z czernią i bielą.

Szmaragd, butelkowa zieleń, mięta.

Ciemne odcienie zieleni to mocny trend, który ma zastąpić modny w tym roku granat i królewski niebieski. Są to kolory, które nadadzą wnętrzu aurę tajemniczości i wyrafinowanej elegancji, a w połączeniu z dodatkami ze skóry, złota i miedzi, stworzą pełne przepychu wnętrze w stylu art deco.

Tworząc paletę zieleni, eksperci Pantone czerpali inspirację z japońskiego zwyczaju leśnych kąpieli shinrin-yoku. To powolne spacery po lesie, którym towarzyszy wdychanie substancji emitowanych przez drzewa. Forest Bathing to soczyste zielenie, przełamane purpurą i limonką. Wykorzystane ich na ścianach i w dodatkach stworzy leśny klimat, który niczym terapia kolorami – wycisza i pozytywnie wpływa na nastrój.

pantone_2017

– Niepowtarzalnego charakteru ścianom w kolorze zielonym można nadać za pomocą farby o efekcie aksamitu – mówi Bartłomiej Cholewa z Lakma SAT, producenta farb dekoracyjnych z kolekcji Francesco Guardi. – Z kolei leśną dekorację wzmocni użycie farby o efekcie rosy. Dzięki zawartości szklanych wypełniaczy i pigmentów metalicznych można uzyskać efekt mikrokropelek rosy.

W zielonych wnętrzach nie może również zabraknąć żywych roślin w doniczkach, terrariach i wiszących koszach. 

Pastelową lekkość zastąpi połysk metali i kamieni

Po blasku złota, miedzi i zimnych metali, przyszedł czas na kamienie szlachetne, które uzupełniają trend powrotu do natury. Projektanci na nowo odkrywają szkło akrylowe, opal i kwarc.

− W świetle najnowszych trendów, ciekawym materiałem wykończeniowym jest tynk kwarcowy, który zawiera wyselekcjonowane kruszywa i piaski kwarcowe – mówi Bartłomiej Cholewa. – Metaliczny efekt możemy osiągnąć, przez dodanie do masy tynkarskiej chipsu metalicznego lub płatków miki. Można nim pokryć pojedynczą ścianę lub elementy architektoniczne takie jak kominek. Tynk jest dostępny w szerokiej palecie kolorów m.in. w barwach ziemi.

Nowoczesny styl w klimacie ekologii i ruchu wellness

Zdaniem dekoratorów, w nadchodzącym roku we wnętrzach zyskają na popularności kolory ziemi, roślinności, kwiatów i owoców, i to zarówno pod względem kolorystyki jak i faktury. To nawiązanie do klimatu ekologii i ruchu wellness, który jest jednocześnie klasyczny i ponadczasowy.

Na ścianach i dodatkach będą gościły takie kolory jak burgund, ochra, cynamon, miedź i migdałowy. Obok wciąż silnego stylu industrialnego, fali na szkło, cegłę i beton projektanci coraz częściej sięgają po miękką strukturę drewna, papieru, wełny, skóry czy korka, które sprzyjają aranżacji przytulnych wnętrz i tworzeniu niebanalnych połączeń.