Modnie i Zdrowo

O diagnostyce jaskry i retinopatii cukrzycowej na 4. konferencji Sokolim Okiem w Rzeszowie

8 października 2016 | Katarzyna Grzebyk

Fot. Tadeusz Poźniak

 

Ponad stu okulistów z Podkarpacia oraz regionów ościennych wzięło udział w czwartej konferencji „Sokolim Okiem”, jaka odbyła się w sobotę, 8 października w Rzeszowie. Do Rzeszowa przyjechali wybitni specjaliści, żeby podzielić się z okulistami swoimi doświadczeniami w praktyce lekarskiej dotyczącej m.in. zaćmy wikłającej, retinopatii cukrzycowej, diagnostyki jaskry. Dr inż. Tomasz Horwacik z Centrum Cyklotronowego Bronowice opowiadał o radioterapii protonowej nowotworów gałki ocznej.

– Zgodnie ze światowymi trendami forma naszej konferencji uległa zmianie i jest bardziej dynamiczna. Przygotowaliśmy więcej, ale krótszych prelekcji – mówił Paweł Chmiel, prezes Visum Clinic, organizator konferencji.

Wykłady polskich specjalistów okulistyki

Dr hab. n. med.  Erita Filipek w prelekcji pt. „Zaćma wikłająca u dzieci i młodzieży” opowiadała o interesujących, ale skomplikowanych z punktu widzenia okulisty przypadkach pacjentów cierpiących na zaćmę wikłającą i o zabiegach, jakim zostali poddani. Okazuje się, że w wielu przypadkach okulistom trudno jest zdiagnozować powód tego rodzaju zaćmy. Rozwój zaćmy jest powodowanym zapaleniem stawów czy długą steryidoterapią, ale każde oko jest inne,  każdy pacjent jest traktowany przez indywidualnie – mówiła dr hab. Erita Filipek.

Dr n. med. Paweł Bieliński z Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zwrócił uwagę, że najczęstszą przyczyną urazów oczu są urazy spowodowane wypadkami w gospodarstwach rolnych.  W latach 2007-2015 izba przyjęć zarejestrowała aż 57 tysięcy pacjentów z urazami oczu, z czego 2 tysiące hospitalizowano. Dr Bielińśki wyjaśniał specyfikę śródtwardówkowej fiksacji soczewki 3-częściowej metodą Schariotha stosowanej w oczach pourazowych. – Jest to naprawdę dobra metoda, charakteryzuje się dużą stabilnością wszczepu w obserwacji długoterminowej oraz dobrą pooperacyjną ostrością wzroku. Bardzo polecam tę metodę szczególnie w leczeniu pourazowej afakii.

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

Zespół Kliniki Okulistyki i Katedry Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu w Katowicach w składzie prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek (nieobecna na konferencji z powodów służbowych), dr Ewa Kurzak, dr Agnieszka Urgacz-Lechowicz, dr Beata Bubała-Stachowicz opowiadał o metodzie EBK polegającej na usunięciu nabłonka rogówki z pozostawieniem błony Baumana, która jest skuteczna w korekcji krótkowzroczności.

Pacjenci chcą dobrego widzenia pośredniego

– Pacjenci oczekują od nas coraz lepszych wyników – mówił lek. med. Mariusz Spyra, okulista z NZOZ Visum Clinic w Rzeszowie, opowiadając o jakości życia u pacjentów operowanych na zaćmę przy zastosowaniu trójogniskowej soczewki AcrySofPanOpttix. – Dziś widzenie pośrednie, czyli praca przy komputerze, oglądanie telewizji jest dla pacjentów bardzo ważne, czasem nawet ważniejsze niż widzenie do bliży. Jedna z moich pacjentek powiedziała po zabiegu, że dobrze jej się czyta, dobrze ogląda telewizję, ale nie może gotować.

Ciekawą prelekcją było wystąpienie jedynego nie-lekarza wśród prelegentów – dr. inż. Tomasza Horwacika z Centrum Cyklotronowego Bronowice (część Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego, Polskiej Akademii Nauk w Krakowie), który tłumaczył radioterapię protonową w leczeniu czerniaka naczyniówki.

Partnerem naukowym spotkania był dr hab. n. med. Jerzy Mackiewicz , okulista od 1987 r. zatrudniony w Klinice Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który wygłosił wykład pt. „Olej silikonowy do oka – olej silikonowy z oka”.

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

W konferencji udział wzięli także Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Aleksander Bobko, senator, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. – Mam nadzieję, że Sokolim Okiem w przyszłości stanie wspólną konferencją Visum Clinic i Uniwersytetu Rzeszowskiego i będzie połączona z badaniami naukowymi. Bardzo bym sobie tego życzył – powiedział rektor Sylwester Czopek.