Modnie i Zdrowo

Przedświąteczne porządki – czym czyścić podłogę drewnianą?

18 grudnia 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Archiwum Domalux

Drewniana podłoga jest efektowna, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji. A czas świątecznych porządków, to jedna z lepszych okazji w roku do tego, aby poświęcić więcej uwagi drewnianej posadzce. Podpowiadamy czym ją czyścić i konserwować.

Najczęściej do czyszczenia i zabezpieczenia podłogi drewnianej wybieramy odpowiedni olej. Dzięki niemu, podłoga nie traci swoich właściwości, jest naturalnie przyjemna w dotyku, a olej, delikatnie podkreśla jej usłojenie. Niestety, taka podłoga znacznie szybciej też się brudzi. Warto się więc zastanowić, czy olej jako środek czyszczący i konserwujący powinien być stosowany do takiego rodzaju podłogi.

Mydło do czyszczenia podłogi

Specjalistycznym środkiem do podłóg stosowanym wewnątrz pomieszczeń jest mydło przeznaczone do pielęgnacji podłóg. Dzięki takim składnikom jak naturalne woski czy oleje, idealnie sprawdza się do ochrony, pielęgnacji i konserwacji parkietów, desek, schodów, a także drzwi. Preparat dostępny jest w formie koncentratu, co oznacza, że należy go rozcieńczyć z wodą przed użyciem. Zalecane proporcje to 1:40. ­

– Aby uzyskać jak najbardziej optymalny efekt, podłoga powinna być myta wzdłuż usłojenia, co podkreśla jej naturalny rysunek i nie pozostawia przy tym smug – wyjaśnia Aneta Jarosz-Pałach, brand Managers Leader. – W celu trwałej i skutecznej ochrony zaleca się używanie mydła do pielęgnacji podłóg olejowanych raz w tygodniu.

Zmywacz do usuwania zabrudzeń z podłóg olejowanych

W przypadku większych zabrudzeń i uporczywych plam, odpowiednim wyborem jest zmywacz do podłóg olejowanych. To silny środek czyszczący, który gruntownie odtłuszcza czyszczoną powierzchnię. Zmywacz stosuje się na wosk olejny, olej do parkietu i olej utwardzany za pomocą promieni UV. Jest on wodorozcieńczalny w proporcjach 1:10tłumaczy Aneta Jarosz-Pałach. – W przypadku powierzchni trudnej do zmycia można użyć bardziej skoncentrowanego roztworu. Po takim zabiegu podłoga lub inne drewniane elementy w mieszkaniu, powinny zostać raz jeszcze zaolejowane, z zachowaniem co najmniej 12-godzinnej przerwy.