Modnie i Zdrowo

Przełomowy wgląd w sztukę odpoczynku?

17 sierpnia 2023 | Żródło: Joanna Olszewska CEO Bponetwork oraz Monika Jura Project Manager | Provider w BPO Network

Odpoczynek to nie tylko luksus, ale konieczność dla każdego, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami. W rzeczywistości jest to dla nich jeszcze ważniejsze, ponieważ często napotykają dodatkowe wyzwania i przeszkody w codziennym życiu.

Poświęcenie czasu na odpoczynek pozwala osobom z niepełnosprawnościami naładować się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Daje to ich ciałom możliwość leczenia, regeneracji i odmłodzenia. Daje im również szansę na odzyskanie energii i siły, które są niezbędne do skutecznego radzenia sobie z ich schorzeniami

Co więcej, odpoczynek odgrywa istotną rolę w dobrym samopoczuciu psychicznym. Osoby z niepełnosprawnościami mogą doświadczać wyższego poziomu stresu lub niepokoju z powodu różnych czynników, takich jak kwestie dostępności, presja społeczna czy też walka z codziennymi trudnościami. Poświęcenie czasu na odpoczynek daje im przestrzeń do relaksu, odstresowania i skupienia się na czynnościach związanych z samoopieką, które promują dobre samopoczucie emocjonalne.

Czy istnieją ważne aspekty odpoczynku?

Wśród najważniejszych aspektów, jakie odpoczynek może przynieść osobie z niepełnosprawnością, należy wymienić:

Fizyczne odprężenie: Odpoczynek pozwala na odciążenie ciała i zmniejszenie napięcia mięśniowego, które często towarzyszy niepełnosprawności. Poprzez relaks, osoba może poprawić swoją postawę ciała, rozluźnić mięśnie i złagodzić ból.

Emocjonalne wsparcie: Odpoczynek daje możliwość odseparowania się od codziennych stresów i wyzwań związanych z niepełnosprawnością. Czas spędzony na relaksie może przynieść ulgę emocjonalną, pomóc w redukcji lęku, depresji i poprawić ogólne samopoczucie.

Regeneracja psychiczna: Odpowiedni odpoczynek pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu i umożliwia regenerację po intensywnych wysiłkach intelektualnych. Dla osób z niepełnosprawnościami, które często muszą się skupić na pokonywaniu różnego rodzaju przeszkód, odpoczynek jest niezwykle cenny.

Zwiększenie energii i witalności: Odpoczynek daje szansę na zasilenie energii, co jest szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnościami, które często mogą odczuwać zmęczenie jako efekt ciągłej walki z ograniczeniami.

Twórczość i rozwój osobisty: Odpoczynek daje osobom z niepełnosprawnościami szansę na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Poprzez korzystanie z różnego rodzaju aktywności relaksacyjnych, takich jak czytanie, malowanie czy słuchanie muzyki, osoby te mogą doskonalić swoje umiejętności twórcze, co wpływa na rozwój i samorealizację.

„Nasi pracownicy z niepełnosprawnościami, a jest to każda osoba pracująca w BPO Network,  potwierdzają, jak i podkreślają, że odpowiedni odpoczynek jest kluczowy dla dobrej jakości życia takich osób. Dlatego ważne jest, aby wspierać takie osoby w ich wysiłkach, aby mogły znaleźć czas na relaks i regenerację. A najważniejszą kwestią jest, by odpoczynek nie był postrzegany jako oznaka słabości lub lenistwa, ale raczej jako istotny element leczenia, dbania o siebie.” – mówi Monika Jura Project Manager |Provider w BPO Network

Dobrze jest nadać priorytet odpoczynkowi, gdy jest on potrzebny. Rozumiejąc znaczenie odpoczynku dla osób z niepełnosprawnościami i promując kulturę, która ceni dbanie o siebie, możemy przyczynić się do stworzenia bardziej integracyjnego świata. Wie o tym jedna z największych firm na rynku Polskim, która od wielu lat wpiera i zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami, BPO Network. Firma z misją, która wspiera biznes poprzez tworzenie procedur i zespołów zdalnych pracowników z niepełnosprawnościami. Rekrutuje kandydatów do pracy w telefonicznych biurach obsługi klienta, telesprzedaży, branży analizy danych, IT, czy w social mediach, specjalistów ds. obsługi klienta w języku obcym, grafików, copywriterów, asystentów księgowego oraz wiele innych stanowisk dostosowanych do potrzeb firmy.

Poza wsparciem osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy, proponuje usługi w zagadnieniach dotyczących kwestii związanych z optymalizacją obowiązkowych wpłat do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, obszarach związanych z dofinansowaniami, dotacjami na stanowiska pracy czy na podnoszenie kwalifikacji poprzez refundowane szkolenia, kursy, warsztaty. W ogólnym ujęciu działalności przeprowadza cały proces za przedsiębiorstwa, zaczynając od rekrutacji, weryfikacji i wyboru odpowiedniego pracownika, poprzez stworzenie i prowadzenie teczki osobowej i dokumentacji do PFRON, szkoleń i wdrożeń aż po realizację projektu i oczekiwany efekt.