Modnie i Zdrowo

Razem dla zdrowszej Europy wzmocnienie profilaktyki raka

22 stycznia 2025 | Źródło: Serwis informacyjny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Foto: Serwis informacyjny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Rosnąca zapadalność na raka w UE wymaga skutecznych środków profilaktyki pierwotnej. Konferencja „Ku Europie wolnej od raka: wzmocnienie strategii profilaktyki raka” stanowi znaczący krok w kierunku zjednoczonych i skuteczniejszych inicjatyw zdrowotnych.

17 stycznia, w ramach inauguracji prezydencji Polski w Radzie UE, w Warszawie odbyło się niezwykłe wydarzenie poświęcone profilaktyce nowotworowej. Zorganizowana przez Narodowy Instytut Onkologii we współpracy z Ministerstwem Zdrowia konferencja zgromadziła szanowanych ekspertów, naukowców i przedstawicieli europejskich instytucji onkologicznych, w tym uczestników z Danii, która przejmie prezydencję od Polski. Dyskusja koncentrowała się na wspólnych strategiach ograniczania zachorowań na raka i przyszłości środków zapobiegawczych w Europie.

Kluczowe wyzwania w profilaktyce raka

Wydarzenie podkreśliło wyzwania związane z profilaktyką nowotworową, w szczególności potrzebę zmniejszenia nierówności społecznych w dostępie do opieki zdrowotnej i programów profilaktycznych – problemu, który jest powszechny w wielu krajach europejskich.

„W obliczu rosnącej zachorowalności na raka profilaktyka onkologiczna stała się kamieniem węgielnym zdrowia publicznego. To wyzwanie wykracza poza Polskę, co sprawia, że ​​współpraca UE, w tym wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk, ma kluczowe znaczenie. Dyskusja w Narodowym Instytucie Onkologii, z udziałem europejskich ekspertów, przyczynia się do realizacji celów i zasad Europejskiego Planu Walki z Rakiem” — zauważyła Katarzyna Kacperczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia .

Uczestnicy podkreślili znaczenie edukacji zdrowotnej i kampanii publicznych w promowaniu zdrowego stylu życia. Podkreślili również konieczność wdrożenia przepisów UE dotyczących profilaktyki raka i zintegrowania tych wysiłków ze środkami przeciwko innym chorobom niezakaźnym, takim jak cukrzyca i choroby układu krążenia.

Znaczenie świadomości społecznej

Edukacja na temat nawyków promujących zdrowie, które znacząco zmniejszają ryzyko zachorowania na raka, była punktem centralnym. Kampanie dostosowane do różnych grup społecznych uznano za niezbędne.


„Ponad 90% przypadków nowotworów złośliwych wynika z narażenia na modyfikowalne czynniki ryzyka, takie jak dym tytoniowy, otyłość i nadmierne spożycie alkoholu. Wraz ze wzrostem zachorowań na raka w całej UE musimy przejść od zajmowania się wyłącznie konsekwencjami do wdrażania skutecznej profilaktyki pierwotnej. Nasze wydarzenie jest wezwaniem do działania: zmieńmy nawyki zdrowotne, edukujmy i zapobiegajmy chorobom, zanim się pojawią” – podkreśliła  dr Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii .

Szczególną uwagę poświęcono profilaktyce tytoniowej, zgodnie z celem Europejskiego Planu Walki z Rakiem, zakładającym wychowanie pokolenia wolnego od tytoniu do roku 2040.


„Z perspektywy profilaktyki raka, ograniczenie używania tytoniu, w tym nowych produktów nikotynowych, takich jak podgrzewany tytoń i e-papierosy, ma kluczowe znaczenie. Produkty te są często bramą do tradycyjnego palenia i nie są nieszkodliwe dla zdrowia. Szacuje się, że w samej Polsce dwie trzecie zgonów z powodu raka jest spowodowanych narażeniem na tytoń” – wyjaśnił prof. Paweł Koczkodaj z Narodowego Instytutu Onkologii . „Osiągnięcie pokolenia wolnego od tytoniu w Europie wymaga skoordynowanych, intensywnych działań państw członkowskich” – dodał.

Trzy kobiety na konferencji prasowej
Konferencja prasowa w Narodowym Instytucie Onkologii  © Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / PAP SA

Wykorzystanie badań i innowacji w profilaktyce raka


Rola badań i innowacji w opracowywaniu skutecznych strategii zapobiegania nowotworom była ważnym tematem. Eksperci dyskutowali o tym, w jaki sposób wyniki badań mogą wpływać na podejmowanie decyzji i udoskonalać programy profilaktyczne. Podkreślili współpracę między instytucjami badawczymi, w tym Agencją Badań Medycznych, która wspiera postęp w rozwiązaniach zdrowia publicznego w Polsce i stymuluje badania w całym regionie.


„Postęp w medycynie jest napędzany badaniami klinicznymi z udziałem pacjentów. Badania te sprzyjają postępowi w diagnostyce, terapiach i sektorze biomedycznym, jednocześnie oferując pacjentom dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia i standardów opieki. Dla pracowników służby zdrowia są okazją do poszerzenia wiedzy i doświadczenia” — stwierdził prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Mięsaków Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków . „Dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych i finansowaniu z Narodowego Planu Odbudowy Polska jest gotowa stać się jednym z dziesięciu najlepszych krajów na świecie w zakresie badań klinicznych” — dodał.

Współpraca międzynarodowa


Międzynarodowa współpraca, koordynacja działań i wspólne inicjatywy wielokrotnie okazały się niezbędne w budowaniu zdrowszej Europy. Uczestnicy zgodzili się, że wzmacnianie więzi wewnątrzeuropejskich i zwiększanie współpracy przynosi namacalne rezultaty w skutecznej walce z rakiem.

„Edukacja zdrowotna i budowanie potencjału przeciwdziałania dezinformacji na temat zdrowia mają kluczowe znaczenie i stanowią podstawę profilaktyki zdrowotnej” – podkreślił  Bogi Eliasen, dyrektor ds. zdrowia w Kopenhaskim Instytucie Studiów Przyszłości .

Konferencja była inspiracją i katalizatorem przyszłych inicjatyw skupionych na wdrażaniu omawianych strategii, rozwijaniu badań i poprawie komunikacji ze społeczeństwem. Prezydencja Polski w Radzie UE stanowi platformę do podkreślania, że ​​zdrowie publiczne i profilaktyka raka wymagają solidarności i zaangażowania na szczeblu międzynarodowym.