Smog, cichy zabójca. Jak sobie z nim radzić?
26 grudnia 2018 |O smogu słyszało 99 proc. Polaków, ale niestety większości z nas brakuje rzetelnej wiedzy na ten temat. Doskonale pokazują to mity, które krążą w społeczeństwie. I tak 23 proc. Polaków uważa, że smog występuje tylko w dużych miastach, a ponad połowa jest zdania, że to naturalny element życia w metropolii. Z kolei jedna czwarta społeczeństwa jest przekonana, że zanieczyszczone powietrze szkodzi tylko dzieciom, kobietom w ciąży i osobom starszym.
Wiedzę Polaków o smogu sprawdził Euro Bank w ramach 2 edycji kampanii #BezSmogu.
– Z badania „Smog – prawdy i mity wśród Polaków” wiemy, że Polacy znają to zjawisko, prawie wszyscy o nim słyszeli, natomiast tylko 59 proc. ocenia swoją wiedzę na ten temat jako wysoką – mówi Magdalena Suchanek, dyrektor zarządzający z Euro Bank S.A.
Prawie wszyscy badani podkreślają, że smog jest niebezpieczny dla zdrowia oraz życia i może powodować szereg groźnych chorób. Wiedzą też, jakie są główne przyczyny jego powstawania.
– Jako najczęstszą przyczynę powstawania smogu Polacy wskazują spalanie w piecach nieodpowiednich rzeczy (82 proc.). Wymieniają również korzystanie ze starych pieców (67 proc.), przemysł (58 proc.) oraz ruch drogowy (56 proc.). Wynika z tego, że trzy na cztery czynniki to takie, na które mamy wpływ – dodaje Magdalena Suchanek.
Ludzie myśląc o smogu nie kierują się zwykle faktami, ale mitami. Błędnie sądzą, że np. oddychanie zanieczyszczonym powietrzem szkodzi tylko niektórym grupom – dzieciom, osobom starszym i kobietom w ciąży. Tymczasem, jak alarmuje Europejska Agencja Środowiska – co roku w Polsce umiera z tego powodu 47 tys. osób.
– Smog jest problemem, z którym Polacy mierzą się od lat, a poprawa jakości powietrza w naszym kraju to jedno z największych współczesnych wyzwań. W ramach kampanii #BezSmogu prowadzimy realne działania, czyli poszerzamy ogólnopolską sieć z danymi dotyczącymi jakości powietrza – niedawno dołączyliśmy 50 kolejnych czujników smogu, które zostały zainstalowane w naszych placówkach.
Staramy się również edukować społeczeństwo, mówić o konsekwencjach oddychania zanieczyszczonym powietrzem, ponieważ zależy nam na zwiększeniu świadomości tego problemu – informuje.
Jednocześnie jedna czwarta Polaków jest zdania, że ze smogiem mamy do czynienia tylko w dużych miastach. To nie jest prawda, choć rzeczywiście to metropolie mają z tym największy problem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że prawie trzy czwarte polskich miast ma przekroczone normy powietrza. 36 z nich znalazło się w ubiegłorocznym zestawieniu WHO 50 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Jeszcze rok wcześniej było ich 33.
Celem kampanii #BezSmogu jest szerzenie wiedzy o smogu i zwiększenie świadomości Polaków na temat zagrożeń wynikających z oddychania zanieczyszczonym powietrzem. W ramach dwuetapowej kampanii bank przyłączył się do tworzenia i poszerzenia ogólnopolskiej sieci czujników jakości powietrza i we współpracy z firmą Airly zamontował ich już sto w swoich placówkach w całej Polsce. Dzięki temu lokalne społeczności mają dostęp do bieżących informacji o poziomie stężenia zanieczyszczeń powietrza.
Sensory mierzą poziom stężenia pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10, temperaturę i wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne. Znajdują się m.in. w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, dolnośląskim, małopolskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, opolskim.