Modnie i Zdrowo

Sprawdzone sposoby na trudne zabrudzenia

19 grudnia 2016 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Dragon

Tłuste plamy na dywanie, osmolony kominek, zakamieniony czajnik czy pozostałości po starych naklejkach na meblach – te trudne do usunięcia zabrudzenia nie jednemu spędzają sen z powiek. Nie dość, że ich usuwanie jest pracochłonne, to jeszcze efekt czyszczenia pozostawia wiele do życzenia. Często kończy się to wyrzuceniem zniszczonego mebla lub dywanu. Okazuje się jednak, że można tego uniknąć. Wystarczy bowiem sięgnąć po odpowiednie środki czyszczące. A czasem wystarczą sprawdzone sposoby domowe.

Walka z tłustymi plamami, czyszczenie osmolonego kominka czy usuwanie starych naklejek z meblowych frontów, to jedne z tych prac porządkowych, za którymi nie przepadamy. Nie dość, że są pracochłonne, to często nie dają satysfakcjonującego efektu. Co zrobić zatem, by usuwanie zabrudzeń oraz drobne prace renowacyjne nie były zmorą pani domu? Damy im radę, jeżeli sięgniemy po skuteczne detergenty lub sprawdzone sposoby domowe.

Odkamieniacz, ocet, kwasek cytrynowy lub cytryna

Jednym z tych, którego nie może zabraknąć w naszym domowym zapleczu gospodarczym, jest odkamieniacz. Dzięki niemu skutecznie usuniemy osad i nalot z kamienia, przedłużając tym samym żywotność sprzętów AGD – czajników, ekspresów do kawy, pralek czy zmywarek. Możemy również sięgnąć po naturalne sposoby pozbywania się kamienia. W tej kwestii świetnie sprawdzą się ocet,  kwasek cytrynowy lub cytryna.

Aby odkamienić czajnik za pomocą octu, wlewamy do niego taką samą ilość octu i wody, a następnie zagotowaną miksturę zostawiamy w czajniku na kilka godzin. Następnie wylewamy ją i płuczemy czajnik. Jeśli komuś zależy na szybkim efekcie, powinien użyć kwasku cytrynowego. Do czajnika wlewamy dwie szklanki wody i wsypujemy 2 łyżki kwasku cytrynowego, a następnie gotujemy wodę. Zostawiamy kwasek w czajniku na ok. 15 minut. Wylewamy całość i płuczemy czajnik. Sposób podobny do tego z cytryną, ale szybszy i tańszy.

Praktyczna rada: Jeśli nie chcesz często odkamieniać czajnika, wlewaj do niego wodę przefiltrowaną.

Renowator fug oraz soda kaustyczna

Pomocnikiem przy zachowaniu świeżego wyglądu łazienkowych i kuchennych płytek jest renowator fug, który przywraca kolor spoinom glazury, terakoty i gresu. Z kolei soda kaustyczna świetnie sprawdzi się do udrażniania zatorów w zlewach, syfonach i rurach kanalizacyjnych.

To, co jest ważne, to zapobieganie powstawaniu trudnych zabrudzeń. Dlatego istotne jest systematyczne odkamienianie oraz używanie sody kaustycznej czy renowatora fug, dzięki którym nasz sprzęt oraz wyposażenie domu, będą stale czyste i świeże. 

Szybka reakcja na tłuste plamy

Uporczywym problemem są również plamy na dywanie lub wykładzinie. Czasem potrzebna jest nawet całkowita wymiana ulubionego materiału. By tego uniknąć, należy szybko reagować, usuwając świeżą plamę. Możemy do tego użyć przeznaczonego do tego celu preparatu albo sięgnąć po ciepłą wodę z dodatkiem płynu do naczyń.

Ważne jest jednak, aby świeżej plamy nie pocierać, tylko delikatnie przyciskać wacikiem nasączonym płynem, aż do jej usunięcia. Postępując w ten sposób zapobiegniemy jej głębszemu wniknięciu i nie zniszczymy faktury materiału.

Produktem wielozadaniowym jest benzyna ekstrakcyjna  

Szczególnie trudne do usunięcia są stare plamy. W ich przypadku, dobrze się sprawdza popularna benzyna ekstrakcyjna, która rozpuszcza oleje i smary, ale z powodzeniem może być też stosowana do wywabiania różnego rodzaju zabrudzeń, które z pozoru wydają się nie do usunięcia.

– Po benzynę ekstrakcyjną, warto sięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy chcemy pozbyć się starych naklejek i etykiet, które pozostawiają po sobie nieestetyczne ślady na meblach, szkle czy plastiku – mówi Dorota Turska, manager z firmy Dragon Poland, producenta chemii budowlanej, motoryzacyjnej i gospodarczej. – Równie dobrze usuwa pozostałości kleju do wykładzin na parkiecie oraz dokładnie odtłuszcza powierzchnie przed malowaniem.

Z pomocą benzyny ekstrakcyjnej łatwo i szybko pozbędziemy się również tłuszczu zgromadzonego na kuchennej lampie, okapie, ramach okiennych, czy śladów sadzy w kominku. – Jej uniwersalny charakter sprawia, że można jej używać również przy porządkach ogrodowych, np. do czyszczenia mebli ogrodowych z tworzyw sztucznych czy polowego grilla – tłumaczy Dorota Turska. – Benzyna ekstrakcyjna jest produktem wielozadaniowym, ułatwiającym wiele prac domowych, dlatego warto mieć ją pod ręką. Z łatwością znajdziemy ją nie tylko w specjalistycznych sklepach budowlanych, ale także praktycznie w każdym większym markecie na dziale majsterkowania.

Mydło malarskie niezbędne w trakcie remontu

Odłożenie pędzla i tym samym zakończenie malowania nie oznacza wcale, że całkowicie zakończyliśmy prace. Jeśli chcemy w pełni cieszyć się pomalowaną na nowo kuchnią, odświeżonym salonem czy wykończoną łazienką, trzeba jeszcze zadbać o usunięcie zabrudzeń powstałych w trakcie remontu. – Środkiem przydatnym zarówno przed, jak i po remoncie jest mydło malarskie – mówi ekspertka z firmy Dragon Poland. – Z jego pomocą możliwe jest odtłuszczenie i zagruntowanie ścian, sufitów i elewacji przed ich malowaniem.

Mydło malarskie, świetnie się również spisuje przy wywabianiu farby na podłodze, oknach czy drzwiach. A jeśli jesteśmy w trakcie remontu, idealnie sprawdzi się także jako zmywacz do lakierów i farb, który usuwa nawet do 10 warstw z wielu powierzchni m.in. drewnianych, metalowych, tynku, szkła i ceramiki.

Z kolei ręce skutecznie wyczyści pasta typu BHP, która usunie nawet tłuste zabrudzenia po smarach czy olejach – dodaje Dorota Turska. – Po remoncie warto zadbać również o narzędzia, na przykład pędzle i wałki pokryte farbą, które wyczyścimy z powodzeniem wspomnianą już wszechstronną benzyną ekstrakcyjną.