Jakie wyposażenie samochodu musimy posiadać obowiązkowo, planując zagraniczny wyjazd?
22 marca 2017 |Według polskich przepisów, zarejestrowany w kraju samochód musi posiadać w wyposażeniu gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Polskie prawo jest w tej kwestii nieco inne, niż regulacje większości krajów Unii Europejskiej. Co więc powinniśmy zrobić, planując zagraniczny wyjazd? Okazuje się, że w przypadku niektórych krajów nie musimy dokupywać brakującego wyposażenia, a w kilku przypadkach czasami jednak warto. Mimo, że Polska należy do Unii Europejskiej, tylko niektóre przepisy drogowe znajdują swoje pokrycie w innych państwach członkowskich. Jest tak np. z listą obowiązkowego wyposażenia samochodu. Każdy z krajów posiada własną listę takiego wyposażenia, które musi być na stanie zarejestrowanego w nim auta. Jak to wygląda dokładnie? Takie dane obowiązkowego wyposażenia samochodów publikuje Komisja Europejska.
- Austria – zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy.
- Belgia – trójkąt ostrzegawczy, zestaw pierwszej pomocy, gaśnica, kamizelka odblaskowa.
- Bułgaria – trójkąt ostrzegawczy, zestaw pierwszej pomocy, gaśnica, kamizelka odblaskowa.
- Chorwacja – trójkąt ostrzegawczy, zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki (z wyjątkiem samochodów ze światłami ksenonowymi, neonowymi lub LED.
- Czechy – zestaw pierwszej pomocy.
- Dania – trójkąt ostrzegawczy.
- Estonia – trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, kliny zabezpieczające koła, kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy (w samochodach firmowych).
- Finlandia – trójkąt ostrzegawczy.
- Francja – kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy.
- Grecja – trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zestaw pierwszej pomocy.
- Hiszpania – koło zapasowe oraz narzędzia do jego wymiany, dwa przenośne trójkąty ostrzegawcze, kamizelka odblaskowa.
- Holandia – trójkąt ostrzegawczy.
- Liechtenstein – trójkąt ostrzegawczy.
- Litwa – trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa lub światło odblaskowe.
- Luksemburg – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.
- Łotwa – trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zestaw pierwszej pomocy.
- Malta – trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zestaw pierwszej pomocy.
- Niemcy – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy.
- Norwegia – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.
- Portugalia – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.
- Rumunia – trójkąt ostrzegawczy, gaśnica.
- Słowacja – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.
- Słowenia – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy, zapasowe żarówki.
- Szwajcaria – trójkąt ostrzegawczy.
- Szwecja – trójkąt ostrzegawczy.
- Węgry – trójkąt ostrzegawczy.
- Włochy – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.
Międzypaństwowe porozumienie
Czy jednak, wybierając się za granicę musimy kupować wyposażenie, którego wymagają inne państwa? Przecież trudno podejrzewać, że Niemcy czy Czesi, którzy przyjeżdżają do Polski, kupują na tę okoliczność gaśnice. Z obowiązku kupowania wyposażenia obowiązującego w innych krajach zwalnia nas Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym. Zespół przepisów międzynarodowych z 1968 roku został przyjęty przez wszystkie państwa Unii Europejskiej. W jednym z punktów mówi, że wyjeżdżając samochodem za granicę, musimy mieć tylko to, do czego obliguje nas prawo krajowe.
W rzeczywistości jest jednak mniej przyjemnie i praktyka pokazuje, że czasami trudno wytłumaczyć swoją rację policjantowi w obcym kraju, a próby wręczenia mandatu za brak wymaganego lokalnym prawem wyposażenia wciąż się zdarzają. Co wówczas robić? Jeśli przyjmiemy mandat, karę trzeba będzie uiścić na miejscu gotówką. Jeśli nie przyjmiemy mandatu, raczej będziemy potrzebować pomocy prawnej na terenie danego kraju. O tym fakcie zawsze warto poinformować polski konsulat w kraju, w którym przebywamy. Najlepiej zadzwonić tam od razu w trakcie kontroli. To może znacznie ułatwić i przyspieszyć sprawę.
Co w przypadku samochodu z wypożyczalni? Raczej mało prawdopodobne jest, iż firma wynajmująca nie zadba o właściwe wyposażenie. Warto jednak dla własnego spokoju sprawdzić jego stan odbierając samochód. Jeśli autem wybierzemy się za granicę kraju, z którego je wypożyczyliśmy, Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym znów uchroni nas przed mandatem.
Najpierw zapobiegać
Przed wyjazdem w daleką podróż własnym autem, warto zaopatrzyć się przynajmniej w te elementy wyposażenia, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Nawet, jeśli nie są wymagane polskimi przepisami i niezależnie od europejskich konwencji przy sytuacjach awaryjnych oraz zdarzeniu drogowym, takie wyposażenie może uratować nam lub komuś życie czy zdrowie. Apteczka i kamizelka odblaskowa powtarzają się w prawodawstwie praktycznie wszystkich europejskich państw. W myśl Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, nie jesteśmy do tego zobligowani, ale w praktyce zdarza się, że policjanci za granicą próbują za taki brak wręczyć mandat. Lepiej zaoszczędzić sobie kłopotów. W praktyce do przeszłości należy jednak karanie mandatami za brak zapasowych żarówek czy bezpieczników. Takie zdarzenia miały miejsce przed laty na przykład na Słowacji i było to nadużycie. Kupując apteczkę, warto zwrócić uwagę na jej wyposażenie i wybrać zestaw zgodny z wymogami kraju, do którego jedziemy. Jeśli zaś chodzi o kamizelkę lub kamizelki odblaskowe, to co prawda zgodnie z Konwencją wiedeńską nie musimy mieć ich w samochodzie, ale w wielu krajach prawo mówi, że opuszczając samochód, na przykład w razie przebicia opony, musimy mieć na sobie kamizelkę. Tego konwencja już nie obejmuje, ale przed mandatem i jego konsekwencjami przyjdzie nam się użerać.