Jak zacząć biegać? Ważne rady dla początkujących
23 marca 2018 |Bieganie stało się istotną częścią życia Polaków. Na ulicach spotkamy aktywnych sportowo ludzi w każdym wieku. Wydawać się może, że jest to korzystne dla naszego ciała, a przede wszystkim zdrowia. Dzieje się tak wyłącznie wtedy, kiedy trening biegowy odbywa się z głową. W innym przypadku, bieganie przynosi więcej szkód niż korzyści.
Bieganie – sport dla każdego
Jeśli to kolejny sezon, w którym zamierzasz rozpocząć treningi biegowe, zaczynasz pewnie powoli skłaniać się ku myślom, że się do tego nie nadajesz. Wszystkie te zwolnienia z WF-u, zadyszka w czasie przebieżki do autobusu, słaba kondycja – nie, to się nie może udać. Tkwisz w błędzie. Możesz biegać, a co więcej, możesz być w tym naprawdę dobry. Wystarczą chęci, odrobina samozaparcia i dojdziesz do poziomu, którego dziś zupełnie się po sobie nie spodziewasz.
Same plusy
Bieganie daje mnóstwo korzyści. Przekonasz się o tym bardzo szybko: wyjątkowo efektywnie odchudza i spala tkankę tłuszczową, poprawia ogólną sprawność i kondycję, nie wymaga wysokich nakładów finansowych, ani przesadnie wiele czasu, poprawia nastrój, uwalania endorfiny – hormony szczęścia, poprawia metabolizm, reguluje ciśnienie, wspiera walkę z depresją. Bieganie jest łatwe, a co najważniejsze, możesz uprawiać je wszędzie!
Najpierw sprawdź swoje zdrowie
Zacznij oczywiście od sprawdzenia stanu swojego zdrowia. Upewnij się, że nie ma przeciwwskazań do biegania, że ten sport nie wyrządzi ci żadnych szkód. Jeśli nie potrafisz ocenić sytuacji samodzielnie, wybierz się do lekarza i powiedz, jakie masz wątpliwości. Szczególnie istotne są dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, przebyte choroby serca. Ale istnieje szereg innych kryteriów, które powinien ocenić lekarz.
Powoli i zgodnie z planem
Kiedy już wiesz, że możesz, i w końcu stajesz na ścieżce w swoich nowych butach do biegania, chciałbyś dotknąć gwiazd. Ale nie przebiegniesz od ręki maratonu, nie pobiegniesz szybciej, niż Usain Bolt. Zacznij spokojnie i powoli. Nie nadwyrężaj się nadmiernie, bo poza zakwasami, których się nabawisz, możesz jedynie się zniechęcić.
Skoncentruj się na sobie i swoich możliwościach, biegnij krótko, powoli – byle do przodu. Zacznij od marszobiegu, daj sobie czas, żeby się rozruszać. Jeśli nie planujesz biegać zawodowo, w zupełności wystarczy ci twój własny plan, którego będziesz się konsekwentnie trzymać. Zaplanuj dni biegowe i rozpisz dystanse. Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko, bo szybko się zniechęcisz. Twoja sprawność i wydolność będzie rosła z każdym treningiem, narzuć więc sobie rytm, który małymi krokami będzie prowadził cię do celu.
Jak skompletować wyposażenie
Tak naprawdę do biegania niezbędne są tylko odpowiednie buty. Czasem okazuje się, że profesjonalny strój jest również doskonałą motywacją do tego, aby wytrwać w postanowieniu, więc jeśli ma cię to zmobilizować do kolejnych treningów, kup sobie nowe, sportowe ubrania i ciesz się nim w czasie każdego treningu.
Najważniejsze są jednak dobre buty do biegania. Muszą mieć dobrą amortyzację, trzymać odpowiednio nogę i zapewnić przewiew. Nie biegaj w starych trampkach – bardzo szybko odczujesz negatywne skutki.
Spodnie. Dobierz je do pory roku i warunków pogodowych. Mogą być długie, krótsze, luźniejsze lub legginsy. Istotne abyś ani się nie przegrzał, ani nie wychłodził. Doskonale sprawdza się odzież termiczna, uszyta ze specjalnych materiałów, które lepiej niż inne, radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci i regulacją temperatury.
W przypadku koszulki się sprawdza longsleeve w wydaniu odzieży technicznej – oddychającej, odprowadzającej wilgoć, a do niego coś odpowiedniego do pogody, (jeśli jest taka potrzeba) – kamizelka, cienka kurtka lub cieplejsza bluza.
Pamiętaj też o ochronie głowy, kiedy jest zimno. Możesz tego nie czuć, ale poprzez głowę szybko tracisz ciepło. Ta sama zasada dotyczy lata – ale z innych przyczyn – nie możesz biegać w pełnym słońcu, narażając się na udar.
Wskazówki dla biegaczy:
- Dotlenienie – oddychaj równocześnie nosem i ustami.
- Ubierz się stosownie do pogody (pamiętając o tym, że bardzo szybko się rozgrzejesz). Idealny strój do biegania to taki, w którym po wyjściu odczuwasz lekki chłód.
- Wprowadź trening uzupełniający – samo bieganie nie przyniesie takich skutków jak trening ogólnorozwojowy.
- Rozciągaj mięśnie po zakończonym biegu.
- Przeplataj bieg z marszem – nie przeciążaj się.
- Nawodnienie – nie biegaj bez płynów.
- Wybierz podłoże – buty źle dobrane do podłoża narażą twoje stawy na kontuzje.
- Nie biegaj codziennie – rób jednodniowe przerwy. Optymalny plan treningowy powinien zakładać 3 do 4 treningi w tygodniu.
Źródło: Sportsroom.pl