Modnie i Zdrowo

Jak zadbać o higienę uszu?

9 maja 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Uszy zdrowe w naturalny sposób oczyszczają się same. Niestety zdarza się, że nadmiar woskowiny, która zbiera się w uchu, zatyka je, upośledzając słuch. By tego uniknąć, należy odpowiednio zadbać o ich czystość. Możemy to zrobić korzystając z preparatów dostępnych w aptekach. Zanim jednak po nie sięgniemy, warto zastosować kilka domowych sposobów. Podpowiadamy jak prawidłowo zadbać o higienę uszu?

Woskowina uszna jest niezbędna do ochrony przed kurzem, zabrudzeniami i innymi cząsteczkami, które mogłyby zanieczyścić kanał słuchowy i spowodować wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dlatego też, oczyszczanie ucha jest zalecane tylko w wypadkach, gdy jest ono faktycznie wymagane, tzn. kiedy woskowina blokuje kanał słuchowy.

Jeśli więc niewyraźnie słyszysz, odczuwasz ból w uchu,  gdy dzwoni lub szumi ci w uszach, albo czujesz nieprzyjemny świąd lub wydzielinę o przykrym zapachu – to znak, że w twoich uszach jest za dużo woskowiny. By uniknąć upośledzenia słuchu, musisz jak najszybciej pozbyć się zalegającej woskowiny.

 Naturalne metody na efektywne usunięcie zalegającego w uszach wosku

Na początek masaż ucha. Aby usunąć woskowinę zatykającą twój kanał słuchowy, należy okrężnymi ruchami masować wzgórek za uchem. Następnie, pociągamy za płatek ucha w różnych kierunkach, w tym samym czasie, zaginając małżowinę do przodu i do tyłu.

Bardzo dobrym środkiem pomagającym zarówno w leczeniu bólów uszu, jak i eliminacji nadmiernej ilości woskowiny, jest nadtlenek wodoru lub woda utleniona.

Oto, co należy zrobić:

Do szklanki do połowy wypełnionej ciepła wodą, dolewamy pół szklanki wody utlenionej.
Tak przygotowaną miksturą napełniamy kroplomierz. Za jego pomocą wprowadzamy płyn do ucha pozostawiamy na pięć minut. Ważne, aby płyn aplikować w pozycji leżącej. Po upływie wyznaczonego czasu, odwracamy głowę tak, by ciecz wypłynęła z ucha, następnie powtarzamy czynność, ale tym razem przy użyciu jedynie ciepłej wody. Wodę utlenioną możemy zastąpić oliwką dla dzieci lub wodą mineralną.

Oliwa z oliwek lub butelka ciepłej wody

Wówczas zamiast wody utlenionej, używamy ciepłej oliwy z oliwek. Jednak tak przygotowany płyn trzymamy w uchu dłużej, nawet do 15 minut. Cały proces powtarzamy trzy razy dziennie przez trzy do czterech miesięcy.

Dobrym sposobem jest zastosowanie butelki wypełnionej ciepłą wodą. To bardzo prosta i efektywna metoda. Wystarczy unieść butelkę i umieścić ją dokładnie przy uchu. Czynność ta powinna trwać nie krócej niż przez 15 do 30 minut. Gorąca woda zmiękcza woskowinę, a dzięki temu łatwiej ją usunąć z ucha.

Irygacja ucha

Niemal w każdej drogerii lub aptece, można znaleźć specjalne rurki do irygacji uszu. Powinno się ich używać razem z ciepłą wodą, najlepiej o zbliżonej temperaturze do ciała człowieka. Po zabiegu, ucho należy porządnie wysuszyć.

Mycie ucha za pomocą naparu z rumianku

Aby przygotować napar, bierzemy dwie łyżki stołowe płatków rumianku i jedną szklankę wody. Zalewamy płatki wodą i pozostawiamy aż ostygną. Następnie, porządnie obsączamy płyn od zawiesiny. Przed zastosowaniem naparu z rumianku, w ucho należy wmasować trzy krople oliwy z oliwek i pozostawić na 5 minut. Świeżo przygotowanym naparem, wypłukujemy ucho, używając kroplomierza.

Jednak, mimo zastosowania tych metod, problemy nie ustąpią, należy skontaktować się z laryngologiem. Być może potrzebny jest profesjonalny zabieg oczyszczania.

O czym należy pamiętać podczas mycia uszu?

Za każdym razem, gdy czujesz dyskomfort w uchu, nie próbuj oczyszczać go za pomocą przedmiotów obcego pochodzenia. Pałeczki do uszu czy waciki są całkowicie przeciwwskazane do tego typu celów. Mogą bowiem pogorszyć sytuację, przemieszczając woskowinę w głębsze partie ucha.

Nigdy nie stosuj domowych sposobów lub oczyszczania ucha za pomocą wody utlenionej, w przypadku przebitej błony bębenkowej. Może to spowodować poważne uszkodzenie ucha.

Pod żadnym pozorem, nie należy stosować ciśnieniowej irygacji do mycia ucha, wiąże się to z ryzykiem przebicia błony bębenkowej. Trzeba także zdać sobie sprawę, że nie należy myć uszu zbyt często. Codzienne oczyszczanie sprzyja infekcjom.