Modnie i Zdrowo

Zielone hotele potrzebują nowego transportu

22 listopada 2022 | Materiał Partnera



Zrównoważone podejście do hotelarstwa nie jest chwilową modą. Dzisiaj jest to już globalny trend, który staje się coraz bardziej widoczny także w Polsce. I wcale nie chodzi tylko o fasady budynków ozdobione kwiatami. Mówimy o mozaice rozwiązań technologicznych realizowanych już od wczesnych etapów projektu hotelowego budynku. Wszystkie razem sprawiają, że miejsce w którym spędzamy urlop, „żyje” w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. 

 „Zielone” hotele, to odpowiedź na rosnącą rzeszę klientów, dla których podróżowanie – w tym pobyt w hotelu –  ma sens tylko wówczas, gdy pozbawione jest pierwiastka szkodliwego konsumpcjonizmu. Łączy się to integralnie z rosnącą świadomością, że problem klimatyczny jest twardym faktem. W zeszłorocznych badaniach Deloitte, aż 81 proc. Polaków zadeklarowało, że zmiany klimatyczne są dla nich powodem do obaw. Problem dotyczy wielu obszarów naszego życia, nie wyłączając szeroko pojętej turystyki i podróżowania.

Czy możemy więc mówić o podróży przyjaznej dla środowiska? Zdecydowanie tak. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na rezygnację z przelotu samolotem, to prawda. Ale już drogę z lotniska do hotelu możemy pokonać w zgodzie z proekologicznym sumieniem, wynajmując chociażby auto elektryczne. I takim właśnie elektrycznym pojazdem dojedziemy do budynku  zaprojektowanego i funkcjonującego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zatrzymując się na nocleg w miejscach zaangażowanych w działania przyjazne środowisku, zyskujemy poczucie, że nasz odpoczynek nie jest przejawem beztroskiego podejścia do kwestii związanych z problemem klimatycznym. 
Jeszcze dziesięć lat temu ekologiczny budynek był jedynie fantazją projektantów i inwestorów. Dzisiaj przestaje być rozwiązaniem niezwykłym. Każdy aspekt funkcjonowania hotelu – począwszy od projektu, skończywszy na wyposażeniu, funkcjonowaniu obiektu i działaniach zespołu – może być przyjazny dla środowiska. Czego więc możemy spodziewać się, odwiedzając wysokiej klasy „zielone” hotele w Warszawie, Berlinie, Paryżu, Londynie?  

Papier jest niepotrzebny 

Wszystko zaczyna się od rzeczy najprostszych. Przyjazne dla środowiska hotele maksymalnie redukują obieg papieru w swoich wnętrzach. Wiele badań wykazuje, że przeciętny gość hotelowy potrafi zużyć nawet kilogram papieru w ciągu doby. Hotele proekologiczne robią wszystko, by maksymalnie zminimalizować produkcję tego typu odpadów. Dlatego standardowym wyposażeniem pokoju w  „zielonym“ hotelu będzie raczej tablet i kod QR, który za pośrednictwem smartfonu pozwoli na kontakt z recepcją i zdobycie niezbędnych informacji, a nie przybory do pisania. Przyjazny dla środowiska hotel zredukuje także do minimum ilość ulotek czy folderów reklamowych dostarczanych klientowi.   

Roślinny design 

Zielone fasady z żywych roślin rozmaitych gatunków to coraz częściej pojawiający się element nowoczesnego designu. Wykonuje się je z żywych roślin, które najczęściej osadzane są na specjalnych podłożach wykonanych z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Do podlewania takich ścian stosuje się systemy nawadniające wykorzystujące deszczówkę, uzbrojone w czujniki temperatury i wilgotności gleby. Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest pochłanianie pyłów i zanieczyszczeń z otoczenia oraz wpływ na mikroklimat konkretnej lokalizacji. 

Bezcenna woda 

Wiele ulepszeń w hotelach, które funkcjonują w przyjaźni ze środowiskiem, dotyczy kwestii zarządzania wodą. Coraz częściej w takich miejscach stosowane są systemy wykrywania wycieków, jak i rozwiązania, które pozwalają na wykorzystywanie deszczówki. Goście „zielonych“ hoteli nie powinni być też zaskoczeni mniejszym ciśnieniem wody w prysznicach – łazienki hotelowe mogą zaoszczędzić w ten sposób kilkanaście procent wody. Systemy monitorujące wykorzystanie zasobów wodnych, stają się dziś coraz bardziej powszechne w obiektach tego typu.  

Transport do hotelu

Częścią „zielonej układanki” jest też to, w jaki klient pokonuje drogę do hotelu. Turysta może dzisiaj liczyć na to, że z lotniska odbierze go samochód z napędem elektrycznym, a nie spalinowym. Czego może spodziewać się podróżny, gdy zdecyduje się na takie auto? Przede wszystkim podróży spokojnej i cichej. Dla jego poczucia komfortu znaczenie będzie miał również fakt, że każdy pojazd elektryczny może korzystać z buspasa. I jeszcze jedno: nowoczesne samochody elektryczne, są perfekcyjnie klimatyzowane. Wstępna klimatyzacja oznacza to, że w lecie pojazd jest odpowiednio schłodzony, a w zimie ogrzany. Te wszystkie zalety są dostrzegane przez hotelarzy, którzy coraz chętniej decydują się na podjęcie współpracy z producentami samochodów elektrycznych, wśród których znajdziemy m.in. firmę Mercedes-Benz. Oferowany przez koncern model elektrycznego vana EQV będzie najlepszym wyborem dla podróżujących rodzin, które stawiają na wygodę, i nie chcą jednocześnie rezygnować z szacunku dla kwestii klimatycznych. Warto podkreślić, że dla hotelarzy posiadanie tego modelu w swojej flocie nie niesie za sobą żadnych logistycznych komplikacji – auto jest zawsze w gotowości, bo po przewiezieniu gości do hotelu można je łatwo  i szybko podłączyć do hotelowej stacji ładowania.

Oszczędzana energia 

Efektywność energetyczna staje się dzisiaj dla wielu hoteli priorytetem. Hotele mogą więc oszczędzać energię, monitorując jej zużycie, montując nowoczesne systemy jej odzysku, czy instalując czujniki pomagające w jej oszczędzaniu energii. Można też odpowiednio stymulować zachowania gości, dostarczając im odpowiednich narzędzi, które pozwalają na kontrolowanie zużycia energii podczas całego pobytu.

„Zielony” trend w hotelarstwie na całym świecie jest dostrzegany przez naszych klientów, którzy wiele czasu spędzają zarówno w służbowych jak i prywatnych podróżach. Działanie zgodnie z regułami zrównoważonego rozwoju przestało być czymś nadzwyczajnym. Każdy drobiazg wyposażenia wnętrz, każde rozwiązanie technologiczne i udogodnienie może dzisiaj być mniej lub bardziej przyjazne środowisku. Integralną częścią podróży i pobytu w luksusowym hotelu jest korzystanie z środków transportu. Nie powinno więc dziwić, że sieci hotelowe, które stawiają na zrównoważony rozwój, budują swoją flotę w oparciu o pojazdy elektryczne. Jesteśmy tego świadomi, regularnie prowadzimy rozmowy z właścicielami dużych marek hotelowych o możliwości wykorzystania naszego modelu – luksusowego, elektrycznego vana EQV, który świetnie sprawdzi się w obsłudze gości hotelowych  – mówi Adam Dutkowski, Product Manager Mercedes-Benz. 

Zielony trend w hotelarstwie rozwija się  intensywnie. O rosnącej dynamice możemy mówić także w przypadku trendu elektromobilności – spotkanie tych dwóch obszarów jest więc dzisiaj oczywiste. Hotelarze, którym zależy na nowoczesnym, ekologicznym wizerunku będą coraz chętniej budowali swoje floty w oparciu o samochody, takie jak model EQV, który oznacza konkretne korzyści zarówno dla kierowcy, jego rodziny jak i hotelu. Z punktu widzenia właściciela hotelu, dodatkowym argumentem za inwestestowaniem w samochód elektryczny może być także mniejszy koszt eksploatacji elektryków i ich większa niezawodność. Wszystko więc wskazuje więc na to, że dla podróżującego elektrykiem, widok stacji ładowania w hotelu, nie będzie już dzisiaj niczym niezwykłym.

Po więcej informacji zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Danuta i Ryszard Czach znajdującego się w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 32. Tel. +48 17 860 12 20 oraz do odwiedzenia naszego Salonu Online

Foto: Mercedes Benz Polska