Modnie i Zdrowo

Pij ocet jabłkowy, na zdrowie!

31 sierpnia 2020 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Ocet jabłkowy. Jego szerokie zastosowanie w kuchni i medycynie znane było już 5 tysięcy lat p.n.e. Lecznicze działanie octu jabłkowego doceniano w wielu starożytnych kulturach – egipskiej, babilońskiej, chińskiej, greckiej i rzymskiej. Zachwalał go nawet Hipokrates, jako specyfik doskonały na kaszel i przeziębienie. Zwłaszcza ocet z miodem.

Tej niezwykłej substancji przypisuje się właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, immunostymulacyjne. Obniża poziom “złego” cholesterolu (LDL) i trójglicerydów, czyli przyczynia się do zmniejszenia ryzyka miażdżycy. Jest polecany w diecie osób ze stanem przedcukrzycowym, cukrzycą, insulinoopornością i z wszelkimi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. To zasługa kwasu octowego oraz kwasu chlorogenowego. Jako że reguluje poziom glukozy we krwi i zmniejsza wydzielanie insuliny, wspomaga redukcję masy ciała.

Jeśli ocet jabłkowy pijemy – powinna być to wersja rozcieńczona. Najlepiej łyżkę lub 2 łyżki stołowe rozcieńczać w szklance wody i wypijać na czczo lub do posiłku 1-2 razy dziennie. Nierozcieńczony ocet jabłkowy może nie tylko uszkodzić szkliwo zębów, ale i poparzyć śluzówkę jamy ustnej i żołądka. Szklanka wody z rozcieńczoną weń łyżką octu jabłkowego wypita przed posiłkiem łagodzi zgagę i refluks oraz stymuluje wydzielanie enzymów trawiennych i pomaga w niestrawności. Pita na czczo – zapobiega zaparciom.

Woda z octem jabłkowym to także doskonała metoda na halitozę, czyli utrzymujący się nieprzyjemny zapach z ust. Wystarczy po posiłku wypić szklankę wody z łyżką octu i miodu. Ocet jabłkowy można stosować także jako składnik płukanki na ból gardła. Należy użyć 1/3 szklanki octu, uzupełnić wodą i płukać gardło kilka razy dziennie. Ta sama płukanka pomoże przy stanach zapalnych, pleśniawkach, nadżerkach.

Ocet jabłkowy w pielęgnacji ciała

Rozcieńczony ocet jabłkowy skutecznie leczy zakażenia grzybicze, np. grzybice paznokci, brodawki czy pomaga zwalczać wszy. Woda z octem jabłkowym (1 łyżka octu jabłkowego wymieszana ze szklanką wody) to doskonała płukanka do włosów – nadaje im połysk i miękkość. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym, rozcieńczony ocet jabłkowy może służyć jako naturalny dezodorant – wystarczy odrobinę wetrzeć w skórę – i tonik do twarzy.

Jeśli mamy cerę suchą, warto przygotować maseczkę: 2 łyżeczki miodu wymieszaj z łyżeczką octu jabłkowego. Nałóż na twarz na 20 minut (nie stosować przy cerze naczynkowej). Jeśli tłustą: łyżeczkę glinki zielonej wymieszaj z 2 łyżeczkami octu jabłkowego. Aby poprawić konsystencję możesz dodać trochę wody. Nakładaj na oczyszczoną twarz, po 10 minutach zmyj wodą.

Moczenie stóp w wodzie z octem jabłkowym przyniesie wyraźną ulgę osobom o zmęczonych i opuchniętych nogach. Octu jabłkowego możemy dolać do kąpieli. Kąpiel wygładzająca wymaga użycia szklanki octu, szklanki tłustego mleka i połowy szklanki oliwy z oliwek na wannę wody. Kąpiel ujędrniająca – dwóch szklanek octu i szklanki kawy (zaparzonej z dwóch łyżeczek).

Ocet jabłkowy w kuchni

Najzdrowszy i najsmaczniejszy jest ocet tłoczony ze świeżych jabłek (często do jego wyrobu używa się jabłkowych odpadów: skórek czy gniazd nasiennych), niepasteryzowany i niefiltrowany. W takiej postaci doskonale sprawdza się jako składnik sosów sałatkowych, past kanapkowych, zalew i marynat (zmiękcza mięso, podbija smak ryby) a także jako dodatek do zup czy koktajli.