Modnie i Zdrowo

Stół wigilijny w pełnym blasku

23 grudnia 2020 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Po czym poznać dobrze nakryty stół? Na jego całokształt składa się kilka dopełniających się elementów: idealny obrus, lśniąca zastawa i świąteczne dekoracje.

Idealnie czysty obrus

Obrus powinien być dopasowany do wielkości stołu, czyli zwisać przynajmniej 20 centymetrów z każdej strony blatu, czysty i nienagannie wyprasowany. Wypierz go w pralce osobno, dopasowując temperaturę i liczbę obrotów do rodzaju tkaniny. Te wykonane z bawełny w białym kolorze można prać nawet w 90°C, lniane w 60°C, zaś jedwabne w temperaturze nie większej niż 30°C. Jeśli Twój obrus wykonany jest ze sztucznej tkaniny (np. plamoodporny), możesz prać go maksymalnie w 40°C.

…i doskonale wyprasowany

Starannie wyprasowane obrus i serwetki to wizytówka stołu. Najlepiej prasuj tkaniny, które są jeszcze lekko wilgotne (oczywiście możesz użyć też generatora pary). Wówczas wygładzenie wszystkich zagnieceń będzie proste i szybkie. Możesz też zwilżyć suchy obrus wodą ze spryskiwacza. Aby nabrał wyjątkowego zapachu dodaj do czystej wody kilka kropel perfum.

Lśniące sztućce i zastawa

Na wigilijnym stole wszystko musi lśnić. Dlatego zadbaj o zastawę i wypoleruj srebra. Pociemniałe sztućce oraz naczynia stołowe ze srebra i platerowane możesz wyczyścić domowym sposobem. Płaski garnek wyłóż folią aluminiową (także jego boki), umieść w nim sztućce i zalej zimną solanką, czyli wodą wymieszaną z dużą ilością soli. Następnie postaw na kuchence i doprowadź do wrzenia. Gotuj ok. 10 minut, po tym czasie zdejmij z płyty grzewczej, a po przestudzeniu wyjmij i wytrzyj sztućce do sucha. Najlepiej wypoleruj je delikatnymi ściereczkami na rolce (np. Light&Soft marki Vileda), które, w przeciwieństwie do ręcznika papierowego, nie pozostawią mikro włókien. Jeśli masz sztućce ze stali szlachetnej – możesz umyć je w zmywarce. Jednak regularne używanie detergentów często powoduje różnego rodzaju zarysowania. Dlatego, jeśli chcesz, aby sztućce na długo zachowały blaskskorzystaj z domowego sposobu. Zanurz je na kilka minut w szklance z gorącą wodą i octem. A następnie dokładnie wypoleruj.

Poczuj zapach Bożego Narodzenia

Chcesz poczuć w domu aromat prawdziwego Bożego Narodzenia? Upiecz w piekarniku plasterki pomarańczy, posypane cynamonem i goździkami. Możesz ozdobić nimi świąteczną girlandę i umieścić ją w każdym pokoju, wtedy zapach rozejdzie się po całym wnętrzu.