Modnie i Zdrowo

Zdrowie na wiosnę

2 marca 2020 |

Po długiej, zimnej i szarej zimie przyszedł czas na pełen rozkwit. Zbliżającą się wiosnę czuć w powietrzu, więc trzeba przygotować się na jej powitanie. Co zatem można zrobić dla siebie, by czuć się zdrowo i tak też wyglądać? Po pierwsze właściwa dieta złożona ze zdrowych produktów, po drugie ruch. Tych zasad warto się trzymać.

Jedni chcą zrzucić kilogramy, które przybyły im w czasie zimowych dni, inni po prostu chcą zadbać o formę i zdrowie. Jaki by nie był powód, wiosną z pewnością warto ruszyć się z kanapy i wyjść na świeże powietrze, ale też zwrócić większą uwagę na to, co i jak się je. Niestety, ci, którzy szukają sposobu na zdrowie, lepszą kondycję i zrzucenie nadmiaru kilogramów, zazwyczaj oczekują jednej, gotowej recepty. A tak się nie da. – Każdy z nas jest inny, dlatego nie wyobrażam sobie stosowania gotowych schematów diet, uniwersalnych dla wszystkich, nie wspominając już o rygorystycznych dietach czy głodówkach. Zwłaszcza w okresie wczesnowiosennym trzeba odżywić organizm, dosłownie „naładować” wyczerpane  akumulatory po zimie – podkreśla specjalista dietetyk Beata Świstara z Principarus Poradni Żywieniowej w Rzeszowie. 

Odnawianie energii


Jak wiosna, to nowalijki. I choć sytuacja powtarza się co roku, to i tak trudno nam zapanować nad chęcią sięgnięcia po pierwsze świeże warzywa. Wydaje się nam, że to samo zdrowie, a tymczasem fundujemy sobie bombę szkodliwych substancji. Nowalijki są niesamowicie „zachłanne”. Chłoną nie tylko to, co jest nam potrzebne, czyli wodę i składniki mineralne, ale też wszelkie zanieczyszczenia i nawozy. Dlatego koniecznie należy pamiętać by je dobrze myć, obierać ze skórek i jak np. w przypadku kapusty, obierać zewnętrzne liście. Oczywiście nie należy ich unikać, jednak warto jeść  je z umiarem.


A jak jeść? – Dieta przed wiosną i latem, mająca na celu zbicie kilogramów, musi być gęsta żywieniowo – podkreśla dietetyk. – Artykuły spożywcze muszą być odpowiednio dobrane, nie jedynie na zasadzie obniżenia wartości kalorycznych. Kryterium wyboru produktów spożywczych powinien być wyłącznie ich wpływ na naszą gospodarkę hormonalną. Dzięki temu, zostaje pobudzona zdrowa przemiana materii, jak i prawidłowe wydzielanie insuliny, a organizm dostaje wszystkie substancje, których potrzebuje. To prowadzi do zdrowego spadku wagi, poprawy naszego zdrowia i braku efektu jojo. Niestety, wiele osób, które chcą pozbyć się nadmiaru kilogramów, zapomina o tym, że dieta powinna być przede wszystkim sposobem żywienia. Beata Świstara podkreśla, że odpowiednie dobranie diety jest niezwykle ważne: – W gabinecie wdrażam indywidualny plan żywienia metabolic balance® – mówi. – To kompleksowa metoda żywienia regulująca przemianę materii i pracę układu hormonalnego, przy czym spadek masy ciała odbywa się w szybkim tempie bez wyjałowienia organizmu i bez uczucia głodu. Taki plan żywienia przygotowany jest na podstawie wywiadu żywieniowego i dostarczonych kompleksowych badań krwi, a zalecenia są bardzo indywidualne.

 Rusz się!

Odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta to dopiero połowa sukcesu. Drugim elementem jest ruch. Tu możliwości jest mnóstwo. – Dla zwolenników ruchu na powietrzu lub gdy po prostu budżet nie pozwala na wykupienie karnetu w klubie sportowym propozycją na początek są spacery, które z czasem można przekształć w marszobiegi, a następnie biegi – proponuje Anna Wojtera, instruktor fitness i pilaste, trener personalny w Fitness Klub Orbital w Rzeszowie. – Inną opcją może być rower, rolki, wrotki, deskorolki i każdy inny sprzęt, który się lubi. Dla lepszej motywacji i zabawy warto namówić znajomych i razem poszaleć. Nowicjusz powinien poradzić się instruktora, który podpowie jak ćwiczyć bezpiecznie i nie narazić się na kontuzje. Bardzo ciekawą formą dla osób starszych może być popularny ostatnio Nordic Walking.


Zwolennicy aktywności w zamkniętej przestrzeni mogą wybierać w bogatej ofercie klubów fitness, siłowni, basenów, szkół tańca. Osoby początkujące powinny skorzystać z pomocy instruktora lub trenera personalnego, który pomoże dobrać zestaw ćwiczeń do indywidualnych potrzeb. Warto też poprosić o poradę w doborze zajęć fitness, których różnorodność może przyprawić o zawrót głowy. – W każdym klubie są osoby, które udzielą fachowej porady. Ci, którzy lubią tańczyć mogą wybrać zajęcia choreograficzne, jak np. popularna ostatnio Zumba, aby wyrzeźbić sylwetkę warto zdecydować się na zajęcia wzmacniająco-kształtujące, a dla tych, którzy lubią się zmęczyć i jeździć na rowerze cycling (zajęcia na rowerach) będzie najwłaściwszym wyborem. Idealną formą zajęć dla pań, które pragną smukłej sylwetki jest Pilates – zajęcia, które nie tylko wzmocnią mięśnie tułowia, pomogą spłaszczyć brzuch i wysmuklą uda, ale również wzmocnią mięśnie posturalne, poprawią postawę i uelastycznią – dodaje Anna Wojtera.


– Najważniejsze, żeby robić to, co sprawia przyjemność, gdyż nie ma lepszych albo gorszych zajęć ruchowych. Najważniejsze, aby się ruszać i odpowiednio odżywiać, a wówczas sukces murowany.
 Nie warto też czekać na odpowiedni moment, bo taki nigdy nie przyjdzie, po prostu trzeba się ruszać – przekonuje instruktora fitness. 

ABC zdrowia i formy na wiosnę:

  • Jedz tak, by utrzymywać poziom cukru we krwi na prawidłowym poziomie. Wyeliminuj cukry proste: słodycze, oczyszczone produkty zbożowe, zamiast soków zjedz owoc, na jakiś czas zrezygnuj z suszonych owoców. 
  • Wprowadzać tzw. „dobre” tłuszcze.
  • Jedz tłuste ryby, są źródłem dobrze przyswajalnego białka, które napędza nasz metabolizm oraz pomaga utrzymać poziom cukru na stałym poziomie i daje uczucie sytości.
  • Wysypiaj się – regulacja przemiany materii poprawia produkcję hormonu snu oraz hormonu wzrostu, który pobudza spalanie tłuszczów we śnie.
  • Nie przejadaj się i nie głodź, nie jedz na zapas i zachowywać odpowiednie przerwy między posiłkami.
  • Nie mieszaj wielu rodzajów białek w jednym posiłku.
  • Pij odpowiednią ilości wody mineralnej lub źródlanej.
  • Do każdego głównego posiłku dodawaj porcję warzyw.
  • Ruszaj się.