Jak prawidłowo zadbać o stopy?
17 lutego 2017 |Dbając o stopy, najczęściej skupiamy się na wyglądzie paznokci, zapominając o tym, że to właśnie stopy, dźwigając ciężar całego ciała, szczególnie narażone są na urazy i podrażnienia. Brak odpowiedniego peelingu i nawilżenia, sprzyja powstawaniu na piętach i palcach zrogowaciałego naskórka, tworzą się pęknięcia, co w konsekwencji powoduje ból przy chodzeniu. Dlatego zanim będzie można odsłonić stopy, należy im się odpowiednio przyjrzeć i naprawić zaniedbania.
Stopy są szczególnie narażone na urazy i podrażnienia, bo mimo że skóra w tym miejsca jest grubsza, posiada mało gruczołów łojowych, za to dużo potowych, przez co łatwo się przesusza. Dlatego istotne jest, aby odpowiednio zadbać o jej nawilżenie oraz peeling, który pomoże usunąć zrogowaciały naskórek.
Na początek kąpiel w ciepłej wodzie
Zanim zabierzemy się za usuwanie zniszczonego naskórka, warto zacząć od wymoczenia stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kosmetycznej. Najlepiej wybierać tę, w której składzie jest bogata w składniki mineralne sól pochodząca z Morza Martwego. Jeśli nie mamy soli kosmetycznej, możemy użyć zwykłej soli kuchennej. Słona kąpiel działa odświeżająco, pomaga w walce z obrzękami, a także ujędrnia skórę, a co najważniejsze zmiękcza naskórek. Zamiast soli możemy również użyć kilku kropel oliwy lub olejku o właściwościach nawilżających.
Ale uwaga! Nie trzymamy stóp w ciepłej wodzie dłużej niż 15 minut, ponieważ skóra i paznokcie rozmiękną za bardzo.
Po kąpieli stopy należy dobrze osuszyć, a następnie za pomocą patyczka do pedicure’u odsunąć skórki, a rozpulchniony naskórek wygładzić drobnoziarnistą tarką lub peelingiem. Najlepiej używać preparatu przeznaczonego specjalnie do stóp, ponieważ zawiera on drobiny pumeksu lub kryształy soli i aromatyczne olejki, które polerują i odżywiają naskórek.
Do usuwania zgrubiałego naskórka najlepiej używać specjalnej tarki lub pumeksu. Jeżeli naskórek jest popękany, ścieramy go przesuwając tarkę równolegle do pęknięć, żeby ich nie poszerzać.
Na koniec smarujemy stopy kremem, który je nawilży i zmiękczy. Dobrze jest w trakcie nakładania kremu masować stopy, uciskając je kciukami. to dodatkowo je odpręży i poprawi krążenie.
Jak zadbać o paznokcie u stóp?
Paznokcie u stóp najbardziej usuwać za pomącą cążków z zaokrągloną powierzchnią tnącą, ponieważ nie powodują one pękania płytki, która jest zdecydowanie twardsza niż u rąk. Paznokci nie wolno obcinać zbyt krótko, ponieważ mogą zacząć boleśnie wrastać w skórę. Najlepiej by wystawały odrobinę poza opuszki palców. Dzięki temu chronią je przed urazami. Boki płytki najlepiej opiłować, lekko je zaokrąglając.
Odciski, nagniotki i pękające pięty – jak się ich pozbyć?
Tego typu zrogowacenia skóry mają kształt stożka i wbijają się w ciało niczym gwóźdź. Najczęściej powstają w miejscach, w których stopa jest stale uciskana przez but. Aby się ich pozbyć trzeba wymoczyć stopy, osuszyć je, a następnie na odcisk przykleić plaster lub posmarować je płynem na odciski.
Po 2-3 dniach należy powtórzyć zabieg, a następnie za pomocą tarki lub pumeksu usunąć zrogowaciałą skórę wokół odcisku. Jego rdzeń powinien dać się usunąć, ale jeśli nie, powtarzamy całą procedurę. Gdy jednak opisane wyżej działania nie pomogą, należy zgłosić się po profesjonalną poradę do lekarza podologa.
Pękające pięty najczęściej są następstwem mocnego przesuszenia i szybkiego rogowacenia naskórka. Mogą się też tworzyć z powodu niedoboru witamin, głównie witaminy A.
By przywrócić naskórkowi naturalny i estetyczny wygląd, należy przez kilka dni moczyć stopy w wodzie z dodatkiem soli kosmetycznej, a po każdej „kąpieli” wmasowywać w nie krem gojący pęknięcia. Mogą to być również kapsułki z witaminą A+E. Na wysmarowaną stopę należy założyć bawełniane skarpetki. Pod wpływem ciepła, krem lub zawartość ampułki łatwiej wnikają w skórę.