Modnie i Zdrowo

Kuloty modowym hitem wiosny. Jak je nosić?

6 kwietnia 2018 | Opracowanie Angelika Fila

Kuloty

Szerokie, zwiewne i kolorowe spódnico-spodnie – kuloty, to modowy hit tego sezonu. Pomimo wygodnego kroju i luźnego materiału odbierane są jako przytłaczające, poszerzające i nieseksowne. Czym są i jaką historię kryją kuloty, które znów zagościły w światowych trendach?

Nazwa spodni pochodzi od francuskiego słowa culotte, co oznacza damską część bielizny oraz krótkie spodenki. Znaczenie to bywa jednak mylące, ponieważ kuloty to zwiewne, luźne spodnie, sięgające do połowy łydki. Szerokie rybaczki najpopularniejsze były w latach 90., a teraz ponownie wracają do łask. Przez wiele sezonów w sklepach królowały obcisłe legginsy i spodnie rurki. Nic więc dziwnego, że gdy luźne, wygodne spodnie pojawiły się na sklepowych półkach, skradły serca wielu kobiet.

Średniowieczne kuloty

Według historii mody, kuloty były częścią męskiej garderoby. Spodnie wywodzą się z XVIII wieku. W tamtych czasach zapinane były na guziki tuż pod kolanem. Spodnie zrobione z jedwabiu często wiązano sznurkiem. Noszone były przez mężczyzn z arystokracji.

Dopiero z biegiem lat ten element garderoby zaczęły nosić panie. Damskie cullotes pojawiły się w erze wiktoriańskiej, kiedy kobiety zaczęły uaktywniać się w wielu nowych dziedzinach. Kuloty łączy się z okresem emancypacji kobiet, nosiły je bowiem sufrażystki. Były też strojem sportowym podczas wielu dyscyplin, np. jazdy konno czy jazdy na rowerze. Szerokie nogawki, nie wzbudzały społecznego sprzeciwu, w porównaniu do obcisłych spodni, które przeznaczone były tylko dla mężczyzn. Na przykład we Francji istniał zakaz noszeni kulotów codziennie, wyjątkiem był tylko ruch. Spodnie te traktowano jako element ubioru sportowego.

W XX wieku zwolenniczką kulotów  była włoska projektantka mody, Elsa Schiaparelli. Popularyzowała je Coco Chanel i Gucci. Coulottes znane są nam dobrze z Aniołków Charliego. Lili de Alvarez, tenisistka wystąpiła w kulotach podczas Wimbledonu. W 2012 roku spodnie promowała Phebe Philo z marki Celine.

Jak nosić kuloty?

Kuloty to spodnie, których nie nosi się łatwo. Na pierwszy rzut oka wydają się niepozorne i nudne, jednak dobrze „ograne” mogą nadać naszej stylizacji wdzięku i klasy. Culottes wydają się zwyczajną częścią stroju, ale łączą w sobie dwie główne cechy: posiadają klasę spódnicy oraz wygodę spodni.

Kuloty można nosić na wiele sposobów. Pierwszą propozycją jest męski outfit. Do spodni dobierz koszulę z kołnierzykiem i mokasyny, dodatkowo możesz dodać nakrycie głowy, np. beret lub kapelusz, co podkreśli charakter stylizacji. Kuloty świetnie sprawdzą się też w zestawieniu ze szpilkami i luźną bluzką. Te z wyższym stanem podkreślą twoją talię. Możesz wsunąć do środka koszulkę, a na nogi włożyć wygodne czółenka.

Krój ten najlepiej sprawdzi się u wysokich osób. Jeśli jesteś niską osobą obowiązkowo włóż obcasy. Poprawi to optycznie twoją sylwetkę, ponieważ kuloty nie są najłatwiejszą formą dla damskiej figury.

Kuloty dzisiaj

Spodnie te w dzisiejszych czasach odrobinę różnią się od pierwowzoru. Zostały dopasowane do innych modowych trendów. Aktualnie można znaleźć mnóstwo wzorów i kolorów. Niektóre sklepy oferują modele z dłuższymi lub krótszymi nogawkami, bardzo szerokimi lub węższymi. W sieciówkach można znaleźć ten fason we wszystkich kolorach tęczy.

Historyczny element garderoby w dzisiejszych czasach nie posiada zakładek, przez które to dawne kuloty przypominały napompowane spodnie Alladyna. Nowoczesne kroje są proste i zwiewniejsze. Niektóre modele posiadają jednak dodatkowe paski, lampasy czy też kantki, które często dodają szyku i elegancji.

Kuloty chętnie noszą celebrytki i gwiazdy

Celebrytki znane są z tego, że  na co dzień stawiają na to co inne i często trudne do wystylizowania. Takie bez wątpienia są właśnie kuloty. Gwiazdy światowych wybiegów, aktorki, piosenkarki, zarówno te polskie, jak i te zagraniczne pokochały kuloty. Ten element garderoby chętnie noszą: Diane Kruger, Jessica Biel, Olivia Palermo, Magdalena Mielcarz czy Maja Sablewska.