Slow Fashion – poznaj odpowiedzialne zasady zakupów
24 października 2018 |Od kilku lat coraz więcej osób identyfikuje się z trendem Slow Fashion, będącym przeciwieństwem, szybkiej, nakręcanej reklamami mody. Jeśli modę i zakupy traktujesz jak jedną z życiowych przyjemności, nie musisz się obawiać. Slow Fashion stawia przede wszystkim na przemyślane zakupy i świadomość konsekwencji wyborów konsumentów.
Świadome i potrzebne zakupy – to jeden z najważniejszych, stojących za ruchem slow postulatów. Sprawdzanie producentów i szukanie informacji na temat poszczególnych produktów wymaga co prawda większych nakładów czasu, jednak środowisko naturalne i lokalna gospodarka będą nam wdzięczni.
Wspieraj to, co lokalne
Jeśli przy sklepowej kasie wybierzemy produkty Made in Poland możemy być pewni, że firma spełnia rygorystyczne (np. w porównaniu z azjatyckimi) normy dotyczące procesu produkcji – nie tylko w kwestii pochodzenia i składu materiałów, ale także sposobu ich obrabiania czy wynagrodzenia i warunków pracy. Kupowanie produktów lokalnych to wspieranie miejscowych wytwórców oraz regionalnej gospodarki. Działanie w krajach Unii Europejskiej to także większe wymagania i obostrzenia dotyczące ochrony środowiska naturalnego. Tutaj każdy zakup ma znaczenie, a za przykład szkód, które przemysł modowy może wyrządzić planecie niech posłużą azjatyckie rzeki, sezonowo zmieniające swój kolor w zależności od aktualnych trendów na wybiegach.
Kupuj to, czego potrzebujesz
Wybierając się na zakupy powinniśmy przede wszystkim wyznaczyć sobie jasny cel. Chodzenie po galerii handlowej w poszukiwaniu „tego, co mi się spodoba” często kończy się torbami wypchanymi niepotrzebnymi rzeczami z wyprzedaży. Skalę zjawiska zobrazować mogą brytyjscy konsumenci, w których szafach zalegają nieużywane ubrania o wartości 45 miliardów dolarów.
Równie istotny, co wybór samego produktu jest wybór samego producenta czy marki. Przed zakupem warto rozejrzeć się trochę w Internecie i sprawdzić historię firmy, jej zakłady produkcyjne, konotacje biznesowe czy polityczne. Dzięki temu będziemy mieć pewność, co do pochodzenia surowców i samego ubrania. Nie ufajmy samym metkom, gdyż te w drodze z Azji do Europy mogą być podmieniane w gorzej strzeżonych portach. Najlepszym indykatorem powinna być sama jakość materiału i wykonania, która w przypadku europejskich produktów jest zazwyczaj wyższa.
Kupuj odpowiedzialnie
Slow Fashion to nie tylko biznesowe fair play, ale także większa troska o środowisko naturalne. Reinterpretując stare koncepty, projektanci sięgają po materiały biodegradowalne czy też swoje projekty opierają o zero waste design (design bezodpadowy), do maksimum wykorzystując dostępne tkaniny i tekstylia – często pochodzące z recyklingu. Pomaga to w zminimalizowaniu śladu węglowego „szybkiej mody”, który uznawany jest za drugiego truciciela naszej planety, zaraz za przemysłem paliwowym.
Zasady odpowiedzialnych zakupów:
– jakość ponad ilość – produkty o wysokiej jakości i ponadczasowym designie będą nas cieszyć dłużej niż szybko przemijające, sztucznie kreowane trendy,
– kupuj lokalnie – przed przejściem do kasy warto sprawdzić metkę i pochodzenie danego produktu. Kupując rzeczy wyprodukowane w regionie nie tylko wspieramy lokalną gospodarkę, ale także przyczyniamy się do powstawania nowych miejsc pracy,
– ekologia – sprawdź, z czego wymarzona torebka czy szpilki zostały wyprodukowane i skąd pochodzi materiał,
– potrzeba – przed zakupem odpowiedz sobie na pytanie, czy naprawdę tego potrzebujesz i czy będziesz używać danego towaru więcej niż raz.