Modnie i Zdrowo

Ajurweda – hinduska sztuka życia

24 kwietnia 2019 |

Fot. Tadeusz Poźniak

Co łączy brytyjską supermodelkę, Kate Moss, amerykańską aktorkę, Meg Ryan i supergwiazdę Madonnę? Ajurweda właśnie, czyli hinduska sztuka życia pozwalająca przez długie lata cieszyć się zdrowiem, młodością i niespożytą energią. Jednocześnie ajurweda nie jest szczęściem w pigułce i wymaga od człowieka wiedzy, dyscypliny oraz nieustannej pracy nad sobą.


„Wiedza życia” – oznacza dokładnie sanskryckie słowo ajurweda i jak każda medycyna Wschodu ujmuje człowieka całościowo, nie lekceważąc żadnego z aspektów jego życia. Ajurweda koncentruje się na zapobieganiu chorobie, a gdy do niej dojdzie, na usuwaniu jej źródła, a nie objawów. Zgodnie z ajurwedyjską definicją, zdrowie nie opiera się na braku objawów chorobowych, lecz określa stan absolutnego, niczym niezmąconego, bardzo dobrego samopoczucia człowieka.

Jaki stan umysłu – taki stan ciała

Ajurweda badająca związki między zaburzeniami w organizmie, a ich przyczynami bardzo dokładnie bierze pod uwagę, jaki wpływ na nasze zdrowie mają warunki klimatyczne, w jakich żyjemy, styl życia, odżywianie (na nasz stan zdrowia niemal w 80 proc. wpływa dieta), rytm snu i wypoczynku, aktywność fizyczna i ogólna sytuacja życiowa. Dla ajurwedy jest oczywiste, że stan umysłu jest pochodną stanu ciała, a stan ciała jest pochodną stanu umysłu.

Energię czerpiemy z pożywienia i dobrych emocji

Jaki jest więc ajurwedyjski sposób na zachowanie zdrowia oraz opóźnienie pojawienia się pierwszych zmarszczek i siwych włosów? Prosty i polegający na nieustannym dostarczaniu naszemu organizmowi „czystej energii” czerpanej z dobrego pożywienia, wody, powietrza, aktywności fizycznej oraz zdrowych emocji. Ajurweda opiera się na założeniu, że we wszystkim, co istnieje przejawia się energia, zwana w sanskrycie praną. Pranę, czyli siłę życiową odnajdujemy w pięciu żywiołach: przestrzeni, powietrzu, ogniu, wodzie i ziemi. W człowieku tę siłę życiową odnajdujemy w trzech różnych typach energetycznych: wata, pitta i kapha.

Wata – człowiek kruchy i subtelny

Wata to typ ludzi zwiewnych, ulotnych, subtelnych, ruchliwych, sentymentalnych, wyróżniających się jasną karnacją, bardzo szczupłą, kruchą budową ciała i suchą cerą.

Ognista pitta

Osoby typu pitta poznajemy po ognistym, dynamicznym i gwałtownym charakterze. Do tego są bystre, praktyczne, sprawne fizycznie, obdarzone oleistą cerą i średnią budową ciała.

Domator kapha

Typ kapha poznać po krępej budowie ciała, spokojnym, domatorskim usposobieniu i ogromnym przywiązaniu do dóbr materialnych. Określenie przynależności człowieka do jednego z trzech typów pozwala maksymalnie wykorzystać jego możliwości poprzez dopasowanie do niego odpowiedniej diety, formy aktywności fizycznej oraz sposobu relaksacji. I tak osoby wata, czyli podatne na zmienność nastrojów, prowadzące nieuregulowany tryb życia, skłonne do działania pod wpływem impulsów mogą mieć największe kłopoty zdrowotne z; nadciśnieniem, bólami głowy, gardła, ucha, arytmią serca, zaparciami, wzdęciami, biegunkami, nerwicą żołądka. Najprostszą dla nich radą jest pilnowanie uregulowanego trybu życia; czyli zachowanie stałych pór posiłków i snu.

Pitta ze skłonnościami do stanów zapalnych skóry

Dobrze zbudowany pitta lubi rywalizację i wyzwania, przy czym bardzo jest podatny na napady złego humoru, zniecierpliwienia i złości. Pewny siebie i przedsiębiorczy ma duży apetyt, ale i dobrą przemianę materii. Jego najczęstsze problemy zdrowotne to; podrażnienia i stany zapalne skóry, trądzik, rak skóry, wrzody, zgaga, nadkwasota, bezsenność, anemia, żółtaczka. Pitta jak ognia powinien unikać alkoholu i papierosów, także przepracowania, przemęczenia i przegrzania organizmu. Ten typ energetyczny przy braku równowagi bardzo podatny jest na wrogość, nienawiść, nietolerancję, zawiść. Z tego też powodu bardzo ważne jest, by pitta panowały nad sobą i prowadziły spokojny tryb życia.

Wyrozumiały, ale skłonny do alergii kapha

Wyrozumiały, spokojny i powolny do tego silny fizycznie i z masywną sylwetką – taki jest kapha. Osoby prezentujące ten typ mogą mieć skłonność do przeziębień, niestrawności, astmy i alergii. Jako że kapha wyróżnia się ospałością, powolnością możliwą depresją i nadwagą, potrzebuje ruchu i nieustannej stymulacji do działania. Powinien ciągle poszukiwać nowych doświadczeń, by na lata nie osiadać na laurach.

Obiad mieszczący się w jednej garści

Wszystkie typy mogą dobierać indywidualną dla siebie dietę, ale na pewno powinny przestrzega kilku uniwersalnych zasad; ilość jedzenia w jednym posiłku nie powinna przekroczyć ilości mieszczącej się w jednej ludzkiej garści. W wyjątkowych sytuacjach mogą to być dwie garści. Organizm nasz będzie funkcjonował naprawdę dobrze i wydajnie, gdy zechcemy mu często serwować złożone węglowodany; kasze, ciemny ryż, proso, do tego ryby, warzywa i owoce. Może dla wielu zabrzmi to jak herezja, ale unikajmy mleka i jego przetworów oraz mięsa.