Brafitting, czyli jak ważny jest dobrze dobrany biustonosz
19 maja 2017 |Kupując odzież, skupiamy się przede wszystkim na tym, by dobrze w niej wyglądać. Często jednak się zdarza, że pod idealnie dobraną sukienką, skrywamy kompleksy. U pań, dotyczą one głównie wyglądu piersi. Jedne są za małe, inne za duże, a do tego, czasem dochodzą nieodwracalne zmiany i uszkodzenia gruczołów piersiowych. Często powodem złej kondycji piersi jest też źle dobrana bielizna. O tym jak dbać o biust, i w jaki sposób kupować bieliznę opowiada Monika Bardian, brafitterka z salonu bielizny Paryżanka w Rzeszowie.
Z wykształcenia fizjoterapeutka, pedagog i kosmetolog. Z zamiłowania brafitterka, która aktywnie promuje właściwy dobór bielizny. Pisze artykuły do prasy, organizuje i prowadzi eventy, szkolenia. Często przygotowuje autorskie pokazy bielizny. Od kilku lat, z powodzeniem prowadzi również sklep z odzieżą. I to właśnie od ubrań wszystko się zaczęło.
– Stylizując kobiety zauważyłam, że większość z nich, ma źle dobraną bieliznę. Pomyślałam więc, że powinnam im jakoś pomóc – opowiada Monika Bardian, braffiterka z Rzeszowa. – Wtedy nie posiadałam jeszcze wiedzy brafittingowej, którą mam obecnie. Ukończyłam profesjonalne szkolenia z zakresu brafittingu, ale w dalszym ciągu na bieżąco śledzę „nowinki” ze świata bielizny i cały czas, staram się poszerzać swoją wiedzę. To czym się zajmuję, wymaga ode mnie taktu, wysokiej kultury osobistej i co najważniejsze, dużej empatii połączonej z wiedzą.
Praca brafitterki wymaga dużego zaangażowania. Kobieta musi jej naprawdę zaufać. – Relacje, w jakie wchodzą ze mną kobiety podczas brafittingu, są dość intymne – tłumaczy właścicielka salonów Paryżanka. – Dobierając bieliznę wiem, że często pomagam klientkom. Nieraz opuszczały salon jako zupełnie inne kobiety. Jakby przechodziły osobistą metamorfozę. Uśmiechały się, dziękowały i opuszczały nasz salon czując, że wyglądają dużo lepiej. A ja, odkąd zaczęłam pracować z kobietami w przymierzalni, odkryłam, że praca ta przynosi mi wiele satysfakcji, kocham to co robię.
Temat piersi oraz bielizny, dla wielu kobiet jest tematem wstydliwym
Czy są to małe czy duże piersi, zawsze jest jakiś problem. Do tego dochodzą kompleksy związane z jędrnością skóry, która z wiekiem wiotczeje.
– Kiedy kobieta przychodzi do mnie po raz pierwszy, najczęściej ma źle dopasowaną bieliznę – mówi brafitterka. – Zdarza się, że biust umiejscowiony jest na wysokości pasa, miseczki są albo za płytkie albo za duże, a pas obwodu często jest tak luźny, że unosi się w górę, w kierunku łopatek. Kobiety ze źle dobraną bielizną, dźwigają ciężar piersi na ramionach, przez co mogą pojawić się u nich nieestetyczne wgłębienia. U wielu pań, dużym problemem jest także wbijanie się fiszbiny w pierś. Może to prowadzić do zastojów krwi i limfy, a z czasem do powstania torbieli. Przychodzą do mnie również młode kobiety, u których można dostrzec znaczne zmiany w obrębie piersi i pach. Niestety często te zmiany są nieodwracalne, a można było ich uniknąć.
Dobrze dobrany biustonosz to nie tylko inwestycja w ładny wygląd, ale przede wszystkim w zdrowie. Jeśli przez dłuższy czas, chodzimy w źle dopasowanej bieliźnie, pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości. – To mogą być bóle migrenowe, bóle karku, kręgosłupa, a także różnego rodzaju zniekształcenia piersi, zmiana ich wyglądu, zgrubienia, torbiele – wylicza Monika Bardian. – W związku z tym, że mam wykształcenie medyczne, dużą uwagę przywiązuję do zdrowia piersi.
Piersi zbudowane są głównie z tkanki tłuszczowej, gruczołowej i tkanki łącznej, w postaci tzw. więzadeł Coopera . Więzadła te, są bardzo ważne z punktu widzenia anatomii i fizjologii gruczołu piersiowego, gdyż stanowią podporę piersi i nadają im odpowiedni kształt i sprężystość. – Jeśli nosimy źle dopasowaną bieliznę, nasze piersi nie są odpowiednio podtrzymywane i więzadła Coopera wiotczeją, powodując obwisanie piersi – przestrzega Monika Bardian. – Raz rozciągnięte, już się nie regenerują! Jest to proces nieodwracalny.
O co chodzi w brafittingu?
Brafitting mówiąc najprościej, polega na dobieraniu bielizny indywidualnie do potrzeb kobiety. Coraz więcej salonów zatrudnia wyszkolone brafitterki. Czasem jednak, sama wiedza to za mało. Bardzo ważna jest codzienna praktyka w przymierzalni.
– Jeśli tylko przyswoimy sobie teorię, a nie będziemy brały pod uwagę indywidualnych cech i potrzeb kobiety, której dobieramy bieliznę, to nasze działanie nie będzie profesjonalne – tłumaczy Monika Bardian. – Każda kobieta zbudowana jest inaczej, a te szczegóły budowy anatomicznej, są niezwykle istotne. Weźmy za przykład dwie panie w tym samym rozmiarze. U każdej z nich biust będzie układał się inaczej, bo to wiąże się z anatomią ciała. Bardzo ważne jest również to, w jakiej kondycji są piersi kobiety, której aktualnie dobieramy bieliznę.
W brafittingu dużą rolę odgrywa rozmowa. Może się bowiem okazać, że z pozoru bardzo silna kobieta, skrywa w sobie duży kompleks. Inaczej też bieliznę będzie kupowała kobieta, która czuje się spełniona, a inaczej ta, która w życiu doświadczyła problemów. – W przymierzalni wchodzę w kontakt z intymnością. Słucham uważnie tego co mówią kobiety. Biorę pod uwagę ich oczekiwania, preferencje co do wyboru modeli czy konstrukcji. Bacznie obserwuję też anatomię i szukam najlepszych rozwiązań – tłumaczy braffiterka z salonu Paryżanka. – Nie lekceważę również zgłaszanych dolegliwości, mając zawsze na uwadze komfort i zadowolenie kobiety.
W salonach z bielizną niejednokrotnie zdarzają się sytuacje bardzo trudne. Kobiety ukrywają zmiany nowotworowe, brak piersi, guzy, torbiele oraz inne kompleksy związane z ciałem. – Kiedy rozmawiamy bywa, że pojawiają się chwile wzruszenia, refleksji… – mówi Monika Bardian. – Niektóre kobiety mają duży bagaż nieprzyjemnych przeżyć. Często są ranione przez najbliższych, czasem wyśmiewane przez partnerów. Wówczas chowają się pod „stertą” ubrań, ukrywając swoje kobiece atuty. Staram się zawsze indywidualnie podejść do każdej z nich i na nowo wzbudzić w nich wiarę w siebie. Pokazuję , że piersi mogą być atutem urody i ozdobą. Trzeba je tylko ,,ładnie opakować” w zmysłową bieliznę. Dla mnie osobiście w brafittingu cudowne jest to, że pomagamy kobietom na nowo odnaleźć kobiecość. Często wychodzi od nas zupełnie nowa kobieta, która w końcu czuje się spełniona, z ładnie wymodelowanym, podniesionym i zaokrąglonym biustem. Świadoma konieczności dbania o nie przez całe życie.
Dobrze dobrany biustonosz to podstawa
Podczas doboru bielizny ważne jest, aby dobrze dopasować obwód. Powinien on stanowić ok. 80 procent uniesienia ciężaru piersi. Ramiączka powinny dźwigać tylko 20 procent i być lekko napięte.
– Trzymając taśmę centymetrową, mierzymy obwód pod biustem i w biuście. Różnica w obwodach daje nam rozmiar miseczki – tłumaczy brafitterka z rzeszowskiej Paryżanki – Miseczka powinna przylegać do całej powierzchni piersi i ładnie domykać ją od góry. Nie może być ani za duża, ani za mała, tak aby piersi wylewały się poza górną jej krawędź tworząc tzw.,, bułeczkę”. Fiszbina powinna objąć całą pierś, tak aby się w nią nie wbijała, i kończyć na środku pachy. Pas obwodu zapinamy na ostatnie haftki zewnętrzne, co znacznie wydłuża żywotność bielizny.
Dobierając biustonosz, musimy brać również pod uwagę budowę i kształt piersi. Są dwa rodzaje biustu – tłuszczowy z przewagą tkanki tłuszczowej i piersi gruczołowe z przewagą tkanki gruczołowej. – W lepszej sytuacji są kobiety z gruczołowym typem piersi, ponieważ jeśli zdarzają się u nich wahania wagi, to ich piersi tego tak bardzo nie odczuwają – wyjaśnia brafitterka. – W przypadku piersi tłuszczowych, sytuacja wygląda odmiennie. Są one bardzo wrażliwe na spadki lub wzrosty wagi, a co za tym idzie, łatwiej ulegają zwiotczeniu. To z kolei ma wpływ na jakość skóry. Dlatego w przypadku piersi tłuszczowych, musimy bardzo uważnie dobierać konstrukcję biustonosza.
Istotna przy doborze bielizny jest również budowa klatki piersiowej, żeber i mostka – Nie mamy prawa zmieniać anatomii kobiety, musimy więc dopasować biustonosz do piersi, a nie piersi do biustonosza – zaznacza Monika Bardian. – Bo w brafittingu, nie ma czegoś takiego jak „świetny”, uniwersalny model. Każda konstrukcja biustonosza, skierowana jest do określonej grupy kobiet.
-Przy doborze biustonosza, biorę również pod uwagę charakter pracy i osobowość kobiety – dodaje brafitterka Monika Bardian. – Co do kolorystki to już są indywidualne preferencje. Chociaż bardzo często się zdarza, że pani przychodzi po cielisty lub biały biustonosz, a wychodzi z kolorowym, w piękne wzory. Zachęcam kobiety do tego, żeby bawiły się kolorami i czerpały radość z pięknej bielizny. Dziś producenci prześcigają się miedzy sobą w tworzeniu jak najlepszych produktów. Ja sama uwielbiam świat kolorowej bielizny, co można zauważyć w moim salonie. Moje uczucia emanują i sprawiają, że nawet zwolenniczki kolorów klasycznych, otwierają się na różne kolory i bogate wzornictwo. Dokładam wszelkich starań aby spełnić i zadowolić oczekiwania każdej naszej klientki. Mimo że posiadamy bardzo szeroką ofertę rozmiarową od miseczek B do R , i obwodach od 60 cm w górę pod biustem, zdarza się, że mamy również zamówienia szyte na miarę. Okazuje się bowiem, że kobiet, które do nas przychodzą, nie mogło wcześniej znaleźć na siebie odpowiedniego produktu.
Co daje nam dobrze dopasowana bielizna?
– Najprościej mówiąc komfort, zadowolenie i poczucie pewności siebie – mówi właścicielka salonów Paryżanka. – Dobrze dopasowana bielizna, potrafi zdziałać cuda. Piersi są odpowiednio podtrzymane, zebrane i pięknie zaokrąglone. Poprzez uniesienie ich do góry, zyskujemy wysmuklenie w talii. Mówi się nawet, że dobrze dopasowaną bielizną, możemy odjąć sylwetce około pięć kilogramów.
Kobiety, które decydują się na wizytę w profesjonalnym salonie bielizny, przychodzą w nadziei, że znajdą odpowiedni produkt dla siebie w połączeniu z profesjonalną obsługą. – Nierzadko się zdarza, że niektóre z nich dojrzewały do tej decyzji – mówi brafitterka. – Bo trzeba sobie zdać sprawę z tego, że dobrej jakości bielizna nie jest tania. Mamy jednak pewność, że jest ona uszyta z dobrych jakościowo materiałów i ma dodatkowo wszyte wewnętrzne konstrukcje, które nadają ładny kształt, dobrze stabilizują biust, a dzięki temu chronią przed deformacjami. Przestrzegam przed noszeniem bielizny wiotkiej i bez usztywnień, ponieważ w przyszłości może to skutkować deformacjami piersi i problemami zdrowotnymi.
W przypadku dużego biustu, „dobry” biustonosz zbierze wszystko – Nie pozostaje nic na plecach czy pod pachami – dodaje specjalistka. – Ale o biust powinny dbać nie tylko panie z dużą miseczką. Sposób noszenia i zakładania bielizny bardzo ważny jest również w przypadku małych piersi. Zdarza się, że po czterech tygodniach noszenia dobrze dobranej bielizny, biust zaczyna się zmieniać, nabiera ładnego kształtu i ładnie zaokrągla.
Błędy popełniane podczas zakupu bielizny
Najczęściej popełnianym błędem przy zakupie bielizny, jest wybieranie biustonosza zbyt szerokiego w obwodzie.
– Panie boją się ciasnych obwodów, bo uważają, że wtedy tworzą im się pod pachami nieestetyczne „zwisy” – tłumaczy braffiterka. – A te zwisy, są właśnie efektem zbyt luźnych obwodów. Zdarza się, że przychodzą do mnie młode kobiety, wychowane na produktach sieciowych, które mają zdeformowane biusty. Często nie potrafią zrozumieć skąd pojawiły się u nich deformacje piersi i brzydkie ,,motylki” . Tłumaczę im wtedy, jak powinny dbać o biust, i jak nosić i zakładać bieliznę. Bo „zwisy” możemy jakoś wyeliminować, ale zniszczenia włókien Coopera. Często są to kobiety, które okazuje się, że po naszym zmierzeniu mają obwód 60 – 65 centymetrów, a dotychczas nosiły 70-75 cm pod biustem Jeśli wybierzemy zbyt duży obwód, to biustonosz umiejscawia nam się zbyt nisko, a pas obwodu unosi sie w górę. Dobrze dopasowana bielizna sprawia też, że lepiej prezentujemy się w ubraniach.
Ciąża i karmienie piersią, zmienia biust
O biust trzeba dbać od początku ciąży, ponieważ pod wpływem hormonów ulega on dużym zmianom. – Kobiety będąc w ciąży, często nie zmieniają rozmiaru biustonosza, co jest bardzo dużym błędem – przestrzega braffiterka. – Przez okres całej ciąży powinnyśmy dbać o dobrze dopasowaną bieliznę, by ustrzec nasze piersi przed zniekształceniami i uszkodzeniami. Biustonosz zmieniamy w momencie, kiedy zauważymy, że jest on niewygodny, niekomfortowy i nie podtrzymuje piersi. U jednej pani to będą dwa biustonosze, u innej nawet trzy w trakcie ciąży.
Niestety wiele kobiet, dopiero po karmieniu piersią, orientuje się, jak bardzo ich piersi uległy zniszczeniu. Często niewiele już można zrobić. Dlatego tak ważne jest, aby o biust dbać przez cały okres ciąży, a później w trakcie karmienia piersią.
Oferta biustonoszy dla mam karmiących, jest dość duża. Dzięki temu każda mama, będzie mogła wybrać coś dla siebie. – Są to biustonosze miękkie na standardowej fiszbinie, bez fiszbiny , semisofty , softy i usztywniane – wymienia braffiterka. – Biustonosze bez fiszbin proponuję dla mam w pierwszym okresie po porodzie, kiedy piersi są jeszcze nadwrażliwe, a laktacja jest nieustabilizowana. Później konstrukcje miękkie zalecam wyłącznie do spania, a w ciągu dnia polecam zdecydowanie biustonosze z fiszbiną. Biustonosz powinien być tak dobrany, aby fiszbina nie uciskała na kanaliki mleczne, bo może doprowadzić do zastoju mleka, a w konsekwencji do zahamowania laktacji.
Biustonosz sportowy
Bardzo ważna jest również dbałość o piersi podczas uprawiania aktywności. Wówczas jest on szczególnie narażony na deformacje. – Nasze piersi poruszają się góra, dół i na boki. Te ruchy mogą spowodować rozciąganie i nieodwracalne zmiany w obrębie tkanki łącznej – wyjaśnia Monika Bardian. – Uszkodzenie jej skutkuje obwiśnięciem i opadaniem biustu. Badania dowodzą, że aż 44 procent kobiet nie używa biustonoszy sportowych! Dobry biustonosz sportowy amortyzuje, aż 83 procent wstrząsów przy czym zwykły tylko 38 procent. Warto więc pamiętać o tym, by dbać o nasze piersi w każdej sytuacji.
– Nieważne czy będzie to biustonosz codziennego użytku, sportowy czy tzw. karmnik przeznaczony do karmienia – przestrzega braffiterka z salonów Paryżanka w Rzeszowie. – Musimy o nie dbać w każdym momencie naszego życia. Zdrowe i zadbane piersi, to gwarancja zadowolenia. Każda z nas powinna czuć się wyjątkowo w dobrze dopasowanej bieliźnie. I ja każdej z pań tego życzę.