Modnie i Zdrowo

Chaber Rzeszowski. Pokaz mody Basi Olearki

17 sierpnia 2023 | Aneta Gieroń

Fot. Paweł Olearka

Lasowiacy mają popularny motyw serca, Rzeszowiacy na dobre zakochają się w chabrze, który był elementem haftu zdobiącego strój rzeszowski. Piękny bławatek zainspirował znaną rzeszowską projektantkę mody, Basię Olearkę, która motyw chabra wykorzystała w swojej najnowszej kolekcji „Chaber Rzeszowski”. Tę będzie można zobaczyć w sobotę, 19 sierpnia o godz. 18.00 na ulicy 3 Maja w Rzeszowie, w cieniu wieży kościoła farnego. I niewykluczone, że wokół symboliki chabra uda się zjednoczyć jeszcze więcej rzeszowian dumnych ze swojego miasta i jego historii.

Chaber już połączył wiele osób i instytucji. Zaczęło się od Basi Olearki, która w ostatnim roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Rzeszowie, gdzie jest dyrektorką i nauczycielką języka niemieckiego, dostrzegła, jak wielu uczniów, którzy przybyli do Polski z Ukrainy, nosi ubrania z ukraińskim motywami, które są dla nich powodem do dumy, a jednocześnie elementem budującym poczucie tożsamości narodowej oraz kulturowej.

Chaber Rzeszowski inspiruje

– Sama jestem dumną rzeszowianką i pomyślałam, że warto wrócić do naszych wielowiekowych tradycji i przypomnieć o wzornictwie charakterystycznym dla Rzeszowa i okolic. Zainspirowała mnie do tego także Ilona Dusza-Rzeszowa, która jest entuzjastką dziejów Rzeszowa i samego miasta, a w prace zaangażowały się również: Agnieszka Buk, konsul honorowy Niemiec w Rzeszowie, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Germanitas oraz Beata Kuman, historyk sztuki z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Wspólnie udało się przygotować „Chaber Rzeszowski” – mówi Basia Olearka.

Zanim powstała kolekcja, projektantka otrzymała z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie wzory haftów wykorzystywanych w strojach rzeszowskich, a motyw chabra zachwycił ją najbardziej. Dzięki temu powstały dwie kolekcje: sportowa i romantyczna. Każda składa się z 15 sylwetek. W tej pierwszej pojawią się bluzy, dresy leginsy i t-shirty z printami chabra. W kolekcji romantycznej nie zabraknie sukienek, kombinezonów, spodni i bluzek, a królować będzie szafir, biel i czerwień. Dokładnie taka kolorystyka, jaka dominowała w stroju rzeszowskim na początku XX wieku.

– Motywy chabra znajdą się również w biżuterii i torebkach, które będą pięknym dopełnieniem ubrań, a inspiracji kwiatowych będzie więcej, bo ukryte w kroju rękawów, fasonach sukienek, kolorystyce i innych detalach. Nawet muzyka, którą przygotował DJ Ramzes będzie miała elementy muzyki ludowej – dodaje projektantka mody.

Fot. Paweł Olearka

„Chaber Rzeszowski”, wydarzenie modowe zainspirowane motywem kwiatu chabra, może być też początkiem bardzo ciekawego projektu, który będzie skupiał rzeszowian na cyklicznych imprezach i wydarzeniach. W sobotę, 19 sierpnia odbędzie się pokaz mody, ale to nie wszystko, co z chabrem związane. Od godz. 15.00 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie prelekcje i filmy. Krystyna Lenkowska, rzeszowska poetka specjalnie na tę okazję napisała utwór „Jak to z chabrem rzeszowskim było” (opowiastka dla dzieci i nie tylko). Judyta Sos przedstawi „Motyw chabra w zdobnictwie stroju rzeszowskiego” wraz z prezentacją zabytków z Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli, zaś Paweł Olearka, fotograf zaprosi na film „Chaber Rzeszowski”.

Będzie też można obejrzeć jedwabne dzieła, czyli „Kwiaty na jedwabiu”, jakie powstały w ramach warsztatu malowania chust jedwabnych zorganizowanych tydzień temu przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. W dniu pokazu IOM Poland oraz I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie organizują zaś warsztaty rękodzieła inspirowane motywem Chabra Rzeszowskiego, które odbędą się w I LO, przy ul. 3 Maja. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

– Po raz pierwszy do udziału w pokazie zaprosiłam nie modelki, ale młode dziewczyny z Rzeszowa. Odzew był ogromny, a już najbardziej jestem dumna, że na wybiegu pojawią się osoby z Polski i Ukrainy. Mam też nadzieję, że po pokazie motyw chabra na stałe zagości na rzeszowskich ulicach – przyznaje Basia Olearka.

Organizatorem „Chabra Rzeszowskiego”, który został dofinansowany ze środków Gminy Miasta Rzeszów, jest Centrum Współpracy Międzynarodowej Germanitas.