Modnie i Zdrowo

Choroby przenoszone drogą płciową

20 października 2017 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Fot. Materiały prasowe

Wydaje się, że w czasach nieograniczonego dostępu do wiedzy i coraz większej świadomości społecznej, wstydliwe tematy nie istnieją. Tymczasem nadal pokutuje przeświadczenie, że choroby weneryczne dotykają tylko ludzi z określonych środowisk, co jest nieprawdą. Statystyki bowiem pokazują, że każdego dnia na świecie, dochodzi do miliona zakażeń, wywołanych przez patogeny przenoszone drogą płciową. Najczęściej to mężczyźni są nosicielami, a ich partnerki chorują objawowo.

W związku z tym, że choroby przenoszone drogą płciową, wbrew powszechnej opinii, nie są czymś rzadkim, aby zachęcić Polaków do dbania o swoje zdrowie, sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka, prowadzi ogólnopolską kampanię profilaktyczną pt. „Czy wszystko gra?” Jest ona skierowana do mężczyzn w różnym wieku, którzy ze względu na „nadmiar obowiązków” zaniedbują nie tylko swoje zdrowie, ale narażają na jego utratę również swoje partnerki. Panowie badają się 3 razy rzadziej od Pań!

Dlatego w trakcie jesiennego etapu kampanii, poza badaniami ogólnymi, laboratorium oferuje badanie 6 patogenów chorób moczowo-płciowych. Co ważne, nie trzeba iść na wizytę z pobraniem wymazu z cewki moczowej, co dla większości Panów jest dyskomfortowe – wystarczy dostarczyć próbkę porannego moczu.

Sexually transmitted infections

Tego typu infekcje charakteryzują się tym, że najczęściej przebiegają bezobjawowo, mężczyźni są nosicielami, a objawowo chorują ich partnerki. Natomiast nieleczone STI (ang. Sexually transmitted infections) powodować mogą, obok infekcji dolnych dróg moczowo-płciowych, również zapalenie najądrzy, gruczołu krokowego, a nawet prowadzić do bezpłodności. Dla kobiet, nosicielstwo infekcji urogenitalnych jest szczególnie groźne, zwłaszcza w trakcie ciąży lub jej planowania.

Standardowo, materiałem do wykonania badań STI jest skomplikowany w pobraniu wymaz urologiczny lub ginekologiczny. Ale dzięki zastosowaniu nowoczesnej diagnostyki, która oparta jest o analizę materiału genetycznego patogenów, uzyskano czułość, która pozwala na wykonanie badania z próbki porannego moczu.

  1. Chlamydia trachomatis.

Zakażenia tym patogenem korelują u kobiet m.in. z występowaniem stanów zapalnych szyjki macicy, jajowodów, endometriozy, a także ryzykiem wystąpienia ciąży pozamacicznej oraz niepłodności. U mężczyzn zakażenie Ch. Trachomami spowodować może stany zapalne najądrzy oraz zapalenie cewki moczowej. 70 procent tych zakażeń przebiega w sposób bezobjawowy lub z objawami łagodnymi. Ch. trachomatis powoduje również zapalenie spojówek, których źródłem zakażenia jest basen kąpielowy.

  1. Neisseriagonorrhoeae (dwoinka rzeżączki).

Rzeżączka, która lokalizuje się tradycyjnie w narządach płciowych, coraz częściej pojawia się poza narządami płciowymi m.in. w jamie ustnej i gardle oraz odbycie. U mężczyzn wywołuje ostre zapalenie cewki moczowej, a u kobiet zakażenie szyjki macicy lub zmiany w pochwie. Konsekwencją nieleczonej rzeżączki może być zapalenie najądrzy u mężczyzn, a u kobiet bezpłodność.

  1. Mycoplasmagenitalium.

Uważa się za czynnik sprawczy zapalenia cewki moczowej u mężczyzn oraz szyjki macicy u kobiet. M. genitalium jest również prawdopodobną przyczyną występowania stanów zapalnych pęcherza moczowego.

  1. Mycoplazmahominis.

To patogen, który obok powodowania infekcji układu moczowo płciowego u obojga płci, jest bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Infekcja tym drobnoustrojem koreluje z infekcjami wewnątrzmacicznymi, zapaleniem łożyska, przedwczesnym porodem, a także w wyniku infekcji okołoporodowej – zapaleniem płuc lub OUN u noworodków. Szacuje się, że około 70 procent osób aktywnych seksualnie jest nosicielem mykoplazm. Infekcje tymi drobnoustrojami cechują się różnorodnością oraz często bezobjawowym nosicielstwem, co sprawia, że ich rozpoznanie nastręcza dużo trudności.

  1. Ureaplasmaurealyticumi Ureaplasmaparvum.

Zakażenia tymi patogenami u mężczyzn przebiegają zazwyczaj pod postacią ostrych zapaleń przedniego odcinka cewki moczowej. Nieleczone mogą jednak prowadzić do zapalenia najądrzy. U kobiet objawy infekcyjne zlokalizowane są przede wszystkim w obrębie dolnego odcinka dróg moczowo-płciowych, ale mogą rozprzestrzenić się na narządy miednicy mniejszej czyli jajniki, jajowody oraz macicę. Te groźne powikłania doprowadzają do rozwoju bezpłodności, poronień bądź ciąży pozamacicznej.

  1. Trichomonasvaginalis.

Rzęsistek pochwowy pasożytuje w drogach moczowo-płciowych. Miejscem bytowania u kobiet jest pochwa, kanał szyjki macicy i pęcherz moczowy, a zakażenie zazwyczaj przebiega objawowo. Natomiast u mężczyzn miejscem bytowania tego pasożyta jest cewka moczowa. Nieleczony może w sposób bezobjawowy, zasiedlić gruczoł krokowy i zarażać partnerkę.