Modnie i Zdrowo

Dlaczego seniorzy mają problemy z zasypianiem

28 marca 2017 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Fot. Pixabay

Osoby starsze często mają problem z zasypianiem. Są bardziej wrażliwe na światło, temperaturę i hałas, a zmiany hormonalne – andropauza i menopauza – powodują częste wybudzanie się. Dolegliwości potęgują duszności oraz problemy z układem moczowym i częste korzystanie z toalety w nocy. Z wiekiem też zmniejsza się poziom melatoniny, naturalnego hormonu snu. Problemy ze snem ma aż połowa osób po 65. roku życia. Jak złagodzić problemy z zasypianiem?

Za dobry, spokojny sen odpowiedzialna jest melatonina, tzw. hormon snu. Wytwarza ją szyszynka, czyli gruczoł znajdujący się w mózgu. Gdy ilość melatoniny we krwi jest wystarczająca, nie mamy problemów z zaśnięciem, nie wybudzamy się w środku nocy, a rano wstajemy wypoczęci.

Synteza melatoniny zależy od pory dnia, a dokładnie od natężenia światła. Jej wydzielanie zwiększa się w ciemności, a maleje przy świetle, zarówno naturalnym, jak i sztucznym. Szacuje się, że w nocy wydzielane jest 80 procent tego hormonu. Podczas zimy jest go więcej w naszym organizmie niż w ciągu lata, gdyż dzień jest krótszy.

Poziom melatoniny spada już między 30. a 40. rokiem życia

Rytm wydzielania melatoniny zależy nie tylko od natężenia światła, ale również od wieku. Wysokie stężenie odnotowuje się w przypadku dzieci, a od 30.-40. roku życia obserwujemy wyraźny jej spadek. Natomiast po 65.-70. roku życia, ilość tego hormonu we krwi jest już niewielka. W organizmie 70-latka występuje kilka razy mniej melatoniny, niż w przypadku młodej osoby. Z tego powodu, wraz z wiekiem, wzrasta częstość zaburzeń snu. Szacuje się, że na kłopoty ze snem skarży się co trzecia osoba po 40. roku życia i aż połowa osób po 65. roku życia.

Za problemy z zasypianiem odpowiedzialny jest nie tylko brak melatoniny. Składa się na nie wiele czynników. Po pierwsze osobom starszym trudniej jest zasnąć przy świetle, nieodpowiedniej temperaturze i w hałasie. Wpływ mają także zmiany hormonalne  – osoby w okresie meno- i andropauzy skarżą się na trudności z zasypianiem i na częste wybudzanie się. Wiele osób starszych z racji wolnego czasu, urządza sobie drzemki w ciągu dnia, co utrudnia zasypianie w nocy.

Jakie są powody problemów z zasypianiem

Dochodzą także inne czynniki, jak np. choroby, którym towarzyszy ból nasilający się w nocy, problemy z układem trawiennym i moczowym, powodujące częste korzystanie z toalety, duszności, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają zaśnięcie oraz czynniki psychologiczne – osoby starsze często nadmiernie przejmują się rodziną i otoczeniem.

Seniorzy zwykle przyjmują więcej leków niż osoby młodsze. Przyczyną pogorszenia jakości snu mogą być substancje, które są w nich zawarte.

Jak łagodzić problemy z zasypianiem?

Pomocna będzie aktywność fizyczna, np. spacery, zdrowa, zbilansowana dieta, a także stworzenie warunków ułatwiających zaśnięcie (np.wywietrzona sypialnia, zaciemnienie szyb roletami itp.). Seniorom poleca się też suplementację preparatami zawierającymi melatoninę, zwłaszcza że dane naukowców potwierdzają, iż zażywanie melatoniny nie uzależnia. Ponieważ osoby w podeszłym wieku zwykle zażywają więcej lekarstw, to aby dodatkowo nie obciążać żołądka mogą stosować melatoninę aplikowaną za pomocą rozpylacza – spray’u, na błonę śluzową jamy ustnej lub pod język.

Źródło: Novascon Pharmaceuticals