Modnie i Zdrowo

Gruszka – polska królowa jesieni w kuchni + przepisy

19 września 2018 | Opracowanie Angelika Fila

Fot. Pixabay

Jednym z owoców najbardziej kojarzonych z polskim sadem jest gruszka. Niestety w Polsce ostatnimi czasy bywa zapomniana i często jest wypierana przez inne dary jesieni, np. jabłka. Warto przypomnieć sobie niektóre z korzyści gruszek i sprawdzić, jak można smacznie wykorzystać ją w kuchni podczas coraz chłodniejszych, jesiennych wieczorów. 

Gruszki można wykorzystać na wiele sposobów. Można ugotować z nich pyszny kompot, przyrządzić gruszkowe babeczki, smakowite ciasta, ale także połączyć ze słonymi składnikami i wyczarować unikatową sałatkę.

W 100 gramach gruszki znajduje się zaledwie 58 kcal. Wartości odżywcze tych owoców mogą być zadziwiające. Może właśnie dlatego to o gruszkach pisali Starożytni, np. Homer, a sam Cezar spacerował po świeże owoce prosto do swojego sadu.

Gruszka ułatwia trawienie i wpływa zbawiennie na zbyt wysokie ciśnienie. Warto wiedzieć, że owoc ten doskonale nawadnia i przyspiesza proces gojenia się ran. Nie mamy wiele owoców, w których można znaleźć jod. Gruszki posiadają jego znaczną ilość, a to doskonale wpływa na poprawną pracę tarczycy.

Ciężkostrawne gruszki? Bzdura!

Zapewne większość z nas słyszała o tym, że gruszki źle wpływają na pracę naszych jelit, podrażniają żołądek i są ciężkostrawne. Pora obalić ten mit. Owoce gruszy są idealne dla osób, u których występują zaparcia czy biegunka. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się dojrzałe, żółte owoce. Należy jednak uważać, by nie zjeść ich zbyt dużo. Możemy mieć wtedy problemy z biegunką.

Gruszki zawierają w swoim składzie dobroczynny kwas foliowy, dlatego są idealnym składnikiem diety u kobiet w ciąży. Dzięki witaminie B9 płód będzie rozwijał się poprawnie. Zapobiega też wadom rozwojowym.

Oprócz tego, że są smaczne posiadają dużą zawartość boru. Dzięki niemu gruszki zapobiegają ubytkom w kościach i są idealne dla osób z osteoporozą. Bor jest istotny w procesie transportu wapnia w organizmie.

Warto więc dodać polskie owoce gruszy do naszego jadłospisu. Sprawdź jak wykorzystać je w kuchni!

Przepisy (źródło: Kwestia Smaku):

Kompot z gruszek

SKŁADNIKI:

  1. 1 kg owoców oczyszczonych z pestek oraz gniazd nasiennych (np. 3 jabłka, 1 gruszka, 200 g malin, 200 g śliwek)

2 litry wody

4 łyżki cukru

1 łyżka cukru wanilinowego

opcjonalnie: kora cynamonu, 2 goździki, mięta

PRZYGOTOWANIE:

Owoce umyć, pokroić, wykroić gniazda nasienne i usunąć pestki. Zagotować wodę z cukrem i cukrem wanilinowym w dużym garnku.

Na wrzącą wodę wrzucić wszystkie owoce. Dodać opcjonalnie cynamon i goździki jeśli ich używamy.

Gotować przez ok. 15 minut na umiarkowanym ogniu aż owoce zmiękną.

Odstawić z ognia i przestudzić (min. 10 minut). Gdy kompot trochę odstoi, nabierze większego smaku. Można włożyć do niego kilka listków mięty.

 

Sałatka z rukolą, koprem włoskim, gruszką i granatem

SKŁADNIKI NA 2 PORCJE:

1 bulwa kopru włoskiego

1 łyżeczka nasion kopru włoskiego

sok z 1 limonki (ok. 3 łyżki soku)

1/2 łyżki octu winnego

3 łyżki oliwy extra vergine

1 łyżka syropu klonowego

1/4 owocu granatu

1 gruszka

garść rukoli

50 g tartego parmezanu/grana padano

PRZYGOTOWANIE:

Koper włoski pokroić na cieniutkie plasterki np. w melakserze, spiralizerze lub na mandolinie. Włożyć do dużej salaterki.

Dodać roztarte w moździerzu nasiona kopru włoskiego, wlać sok z limonki, ocet winny, oliwę i syrop klonowy. Doprawić solą i pieprzem, wymieszać.

Obciąć wierzch i dół granatu, następnie ponacinać wzdłuż skórę. Rozerwać owoc i wyłuskać ziarenka.

Gruszkę pokroić na ósemki, wykroić gniazda nasienne, ułożyć na półmiskach lub talerzach. Posypać połową rukoli.

Wyłożyć pokrojony koper włoski wraz z winegretem, posypać resztą rukoli, granatem i startym parmezanem.

 

Tarta migdałowa z gruszkami

SKŁADNIKI:

SPÓD

180 g mąki pszennej

60 g cukru

szczypta soli

1/2 łyżeczki aromatu migdałowego

125 g masła (zimnego)

2 żółtka

GRUSZKI

5 gruszek

250 ml wody

125 ml szklanki białego wina wytrawnego

1/2 łyżeczki cynamonu

1/2 szklanki cukru

MASA MIGDAŁOWA

125 g masła (miękkiego)

100 g drobnego cukru lub cukru pudru

1 cukier wanilinowy

1 jajko

1 łyżka brandy (lub amaretto)

125 g mielonych migdałów

40 g mąki

ORAZ

1/3 szklanki konfitury morelowej

2 łyżki likieru amaretto (lub brandy)

PRZYGOTOWANIE:

SPÓD

Przygotować formę na tartę (najlepiej z wyjmowanym dnem) o średnicy 27 – 28 cm. Mąkę przesiać do miski, dodać cukier, sól, aromat migdałowy oraz pokrojone w kosteczkę zimne masło. Miksować mieszadłem aż powstanie drobna kruszonka (lub siekać składniki na stolnicy), następnie dodać żółtka i połączyć składniki w jednolite ciasto. Uformować kulę, rozpłaszczyć ją, zawinąć w folię i włożyć do lodówki na pół godziny.

Ciasto wyjąć z lodówki, wyłożyć na podsypaną mąką stolnicę, zagnieść i uformować gładką kulę. Podsypać mąką stolnicę i rozwałkować ciasto na placek, przenieść go do formy i wylepić spód i boki. Wstawić do lodówki na 15 minut.

GRUSZKI

Gruszki obrać, pokroić na ćwiartki, wyciąć gniazda nasienne. W szerokim garnku zagotować wodę z winem, cynamonem i cukrem. Włożyć gruszki, przykryć garnek i gotować przez ok. 15 minut na umiarkowanym ogniu. Garnek otworzyć i gotować jeszcze przez 5 minut.

MASA MIGDAŁOWA

Miękkie masło utrzeć z dodatkiem drobnego cukru i cukru wanilinowego na jasną masę (ok. 4 minuty). Dodać jajko i ubijać jeszcze przez ok. 3 – 4 minuty na puszystą masę. Dodać brandy, mielone migdały oraz mąkę, połączyć składniki mieszając łyżką.

PIECZENIE

Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Spód z ciasta podziurkować widelcem. Wyłożyć masę migdałową, na wierzchu położyć odsączone gruszki (rozcięciem do dołu). Pozostały syrop można wykorzystać do nasączenie tortu lub do herbaty.

Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez ok. 30 minut na złoty kolor. Wyjąć z piekarnika i trochę przestudzić.

Wierzch tarty posmarować glazurą z konfitury: konfiturę włożyć do garnuszka razem z likierem, zagotować. Przetrzeć przez sitko do czystej miseczki. Otrzymaną gładką polewą posmarować wierzch ciasta za pomocą pędzelka.