Hammam – jak zrobić marokański zabieg oczyszczający w domu
11 maja 2018 |Hammam, popularny i skuteczny marokański zabieg pielęgnujący i oczyszczający każda z nas może zrobić we własnym domu. Wystarczą odpowiednie produkty, które zaaplikujemy na ciało we właściwy sposób i odpowiedniej kolejności. Jak powinien przebiegać rytuał hammam, aby odnowił nie tylko ciało, ale i umysł?
Aby wykonać zabieg hamman, potrzebne będą następujące produkty:
Czarne mydło
Oryginalne mydło Savon Noir, wytwarzane w Maroku za pomocą tradycyjnych metod, ma postać ciemnej pasty. Jego kolor zależy od stopnia dojrzałości oliwek, z których zostało wytworzone (od ciemno zielonego do ciemno brązowego).
Czarne mydło oczyszcza, nawilża i pielęgnuje. Działa jak naturalny peeling enzymatyczny, gdyż złuszcza obumarły naskórek. Poza tym reguluje wydzielanie sebum i zwęża pory. Z powodu całkowicie naturalnego pochodzenia, nie uwrażliwia i nie zatyka porów. Dlatego przeznaczone jest dla każdego typu cery, również tej bardzo wrażliwej.
Rękawica Kessa
Marokańska rękawica, o specjalnej ziarnistej strukturze, używana jest do wykonania gomażu (masażu kolistymi ruchami poszczególnych części ciała), który wspomaga działanie czarnego mydła. Dzięki rękawicy Kessa:
- złuszczamy skórę i usuwamy obumarłe komórki
- poprawiamy krążenie krwi i mikrodrenaż
- nadajemy skórze jędrność, elastyczność i gładkość
- redukujemy cellulit.
Glinka Rhassoul
Wydobywana jest w górach Atlas, gdzie występują jej złoża. To bogate źródło takich minerałów jak cynk, selen, magnez, żelazo czy potas. Charakteryzuje się dużą zdolnością wchłaniania wody (15 g glinki wchłania 25 ml wody). Sprzedawana jest w postaci proszku lub płatków, a po wymieszaniu z wodą, przybiera postać gęstej masy „błotnej”. Glinka ma następujące właściwości:
- eliminuje nieczystości i martwe komórki skóry
- poprawia elastyczność i jędrność skóry
- redukuje suchość i łuszczenie skóry.
Można zrobić z niej odżywczą maskę na twarz, całe ciało lub włosy. Doskonale sprawdza się przy pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do alergii lub trądzikowej.
Olej arganowy
Odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry i pomaga skórze odzyskać równowagę wodną. Jako skuteczny emolient zmiękcza barierę naskórkową i pozostawia ochronną warstwę okluzyjną. Neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia. Nadaje skórze elastyczność, a tym samym zapobiega powstawaniu cellulitu. Pobudza komórki do odbudowy, przyspiesza regenerację warstwy naskórkowej i wzmacnia ją.
Wszystkie produkty do rytuału Hammam kupić można na marokosklep.com.
Jak prawidłowo wykonać rytuał hamman?
- Przygotowanie ciała (ciepła kąpiel)
W tradycji marokańskiej korzystamy z sauny, aby ciepła para zwilżyła nasze ciało, otworzyła pory i zmiękczyła naskórek. Dzięki temu będziemy mogli również usunąć z organizmu toksyny. Jeśli wykonujemy rytuał w domu, aby przygotować skórę do zabiegu oczyszczenia, weźmy nieco cieplejszy niż zwykle prysznic lub kąpiel.
- Oczyszczanie czarnym mydłem i rękawicą Kessa.
Czarne mydło nakładamy, na wilgotną skórę, przy użyciu rękawicy. Dokładnie rozprowadzamy je na ciele, aż osiągnie lekko pienistą konsystencje. Masujemy ciało Kessą zdecydowanymi, okrężnymi ruchami, kierując się od kończyn w kierunku serca. Większą uwagę poświęcamy miejscom gdzie naskórek jest grubszy (pięty, łokcie i kolana) lub gdzie widoczny jest cellulit. Dzięki masażowi oczyszczamy ciało, a także pobudzamy krążenie krwi. Po jego wykonaniu należy dokładnie spłukać całe ciało wodą. Skóra natychmiastowo stanie się bardziej gładka i miła w dotyku.
- Oczyszczanie glinką Rhassoul.
Glinkę mieszamy z wodą, pod wpływem której pęcznieje tworząc delikatną papkę. Zaleca się dodać do niej kilka kropli oleju arganowego. Tak przygotowaną glinkę, nakładamy cienką warstwą, na osuszoną skórę i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie spłukujemy całe ciało delikatnym strumieniem letniej wody.
- Nawilżenie olejem arganowym.
Ostatnim etapem jest nawilżenie skóry, która po dokładnym oczyszczeniu, łatwiej będzie wchłaniać substancje odżywcze. Rozprowadzamy kilka kropli oleju arganowego, delikatnie masując całe ciało i zostawiamy, aby skóra go wchłonęła.
Źródło: Pressoffice.pl