Modnie i Zdrowo

Hemoroidy – wstydliwy problem wielu Polaków

29 grudnia 2017 |

Fot. Magnetolab

Ryzyko wystąpienia hemoroidów podnosi nie tylko siedzący tryb życia czy niewłaściwa dieta, ale także wiek. Na chorobę hemoroidalną cierpi 25 procent osób po 30. roku życia i aż 50 procent po 50-tce. Spowodowane jest to mniejszą aktywnością fizyczną, jak i częstszymi zaparciami u osób starszych. Problem zaczyna się, gdy dochodzi do przekrwienia prawidłowych guzków krwawniczych, kiedy nadmiernie wypełniają się krwią i powiększają się. Jak sobie z tym radzić?

Prawidłowe guzki, a hemoroidy

W odbycie występują guzki krwawnicze, czyli naczynia żylne. Zdrowe guzki są niewidoczne, jednak chore są powiększone i mogą wysunąć się na zewnątrz. Na skutek zbytniego wypełnienia krwią rozciągają się, a przed oddaniem stolca, nie opróżniają się do końca z krwi. Zalega ona w naczyniach i powoduje stan zapalny, czyli dolegliwość zwaną hemoroidami.

W zależności od tego, który splot żylny jest przekrwiony wyróżniamy hemoroidy:

– wewnętrzne, które są niewidoczne w początkowej fazie choroby

– zewnętrzne, widoczne na skórze w okolicy odbytu.

Choć trzeba pamiętać, iż problem zaczyna się często już po 30. roku życia, jednak na żylaki odbytu narażone są przede wszystkim osoby po pięćdziesiątce. Im starszy pacjent, tym ryzyko jest większe, a najbardziej zagrożone są osoby po 70-tce. Ma to związek z częstszymi zaparciami u seniorów, które spowodowane są zwolnioną perystaltyką jelit, rzadszą aktywnością fizyczną, mniejszą elastycznością ścian odbytnicy, zwiotczeniem tkanek i opuszczeniem narządów miednicy.

Kolejną przyczyną zaparć, a co za tym idzie hemoroidów, są także złe nawyki żywieniowe. Przyjmowanie pokarmów z niedostateczną zawartością błonnika, a także zbyt mała ilość spożywanych płynów.

Wraz z wiekiem obniża się też napięcie mięśniowe i zmniejsza się elastyczność tkanki łącznej, która odpowiedzialna jest za właściwe umocowanie guzków krwawniczych, do leżących głębiej mięśni zwieraczy odbytu. Niestety hemoroidy położone luźno, zaczynają uwypuklać się do kanału odbytu i sprzyjać stopniowemu rozwojowi choroby.

Kiedy zaczynają się dolegliwości sprzyjające powstawaniu przykrych dolegliwości?

Powinniśmy bacznie obserwować swój organizm, już po ukończeniu 40. roku życia, gdyż wtedy zwykle rozpoczynają się pierwsze dolegliwości związane z hemoroidami, takie jak ból i krwawienie oraz uczucie swędzenia, pieczenia i parcia na stolec. Osoby starsze powinny stosować powinny dietę, która bogata jest w błonnik. Reguluje on rytm wypróżnień, zmienia właściwości stolca i zapobiega zaparciom, ma więc znaczenie w prewencji powstawania guzków krwawniczych. Aby błonnik spełnił swoją rolę musi wiązać wodę, gdyż bez jej odpowiedniej ilości, jest całkowicie nieskuteczny. Dlatego należy wypijać przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie, z czego znaczną część, stanowić powinna niegazowana woda mineralna. Do bilansu wodnego wlicza się także herbatę czy sok. Płyny powinniśmy przyjmować równomiernie, w ciągu całego dnia. Ponadto należy unikać białego pieczywa, tłustych potraw i takich, które powodują zatwardzenie.

Powinniśmy ograniczyć również produkty, które powodują zatwardzenie, takie jak: kakao, czekolada czy biały ryż. Należy zrezygnować z picia kawy, alkoholu, a także słodzonych i gazowanych napojów. Rozszerzenie naczyń obwodowych, w tym okołoodbytowych, powodują stosowane w nadmiarze przyprawy, jak ostra papryka czy pieprz. Zalecana jest także choćby umiarkowana aktywność fizyczna, bo siedzący tryb życia sprzyja spływowi krwi do miednicy i jej zaleganiu w splotach żylnych odbytnicy.

Jak zmniejszyć objawy choroby hemoroidalnej?

Poza stosowaniem właściwej diety czy aktywności fizycznej, by zmniejszyć objawy choroby hemoroidalnej można stosować wkładkę, która łączy w sobie miejscowe działanie pola magnetycznego i ucisku. Dzięki temu:

– reguluje krążenie krwi w naczyniach, w układzie żylnym, dolnego odcinka jelita

– zmniejsza ból i procesy zapalne w obrębie odbytu

– poprawia funkcjonowanie aparatu zwieraczowego odbytu

– pomaga w łagodnej stymulacji kanału odbytu.