Modnie i Zdrowo

Historia damskiej bielizny, czyli od kiedy nosimy majtki i staniki

13 lutego 2017 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Fot. Pixabay

Czy potrafimy wyobrazić sobie damską garderobę uboższą o bieliznę? W czasach, gdy można przebierać wśród majtek i staników w dowolnym kolorze i kroju, z dowolnego materiału, przy fachowej pomocy brafitterki, aż trudno pomyśleć, że kiedyś kobiety musiały sobie radzić bez bielizny. Co więcej, przez pewien czas majtki były uważane za symbol rozwiązłości, a przyzwoite damy nie mogły nawet się przyznać, że wiedzą o ich istnieniu! Dopiero pod koniec XIX wieku panie powszechnie zaczęły nosić pantalony, a później biustonosze.

Na początku były… pasy materiały do podtrzymywania biustu oraz totalny brak dolnej części bielizny. Pasami miały obwiązywać się starożytne Greczynki, które uprawiały sport. Następne wieki milczą na temat istnienia jakichkolwiek sposobów podtrzymywania biustu. Dopiero w XIV wieku pojawiła się moda na gorsety, które usztywniały kobiecą sylwetkę, a z biegiem czasu stały się stelażami, prowadzącymi do deformacji żeber, zniekształceń narządów wewnętrznych, a nawet zgonów!

Majtek nie było. Przyjmuje się, że do XIX wieku kobiety pod sukniami były nagie. Wyjątek stanowiły panie lekkich obyczajów. „Prekursorkami” były weneckie kurtyzany z XVI wieku, które zaczęły nosić pantalony o długości do kolan. Pantalony czy też kalesony do jazdy konnej próbowała spopularyzować francuska królowa Katarzyna Medycejska, ale po jej śmierci, moda przestała obowiązywać. Pantalony musiały zakładać także aktorki estradowe, zwłaszcza tańczące kankana.

Historia damskiej bielizny zaczyna się właściwie w XIX wieku, co było spowodowane m.in. tym, że więcej kobiet zaczęło uprawiać sport; powoli zmieniała się też obyczajowość.

Kiedy powstał pierwszy biustonosz

W 1859 roku Amerykanin Henry Lesher zaprojektował pierwszy odpowiednik współczesnego stanika. Pierwszy biustonosz powstał w 1866 r. w Anglii, opatentowała go i produkcję rozpoczęła finlandzka firma Stokes Thomas&Co. Biustonosza składał się z konstrukcji z drutów oraz jedwabiu, przypominając sitka do herbaty. Model ten nie zaskarbił sobie przychylności i trudno się temu dziwić.

Przełomem okazał się projekt Francuzki Herminy Cadolle z końca XIX wieku. „Soutien-gorge”, czyli „podtrzymywacz piersi” składał się z dwóch części – niższej w formie gorsetu i wyższej, czyli biustonosza na ramiączkach.

W 1893 roku na rynku pojawił się biustonosz z dwiema kieszeniami, ramiączkami i zapięciem w formie haczyka. Kilka lat później biustonosz miał już ramiączka zapinane na guziki. Pierwszy miękki stanik pojawił się w 1910 roku dzięki Mary Phelps Jacobs, zaś po pierwszej wojnie światowej można już było kupić stanik w określonym rozmiarze miseczek.

Modelem, który stał się wzorem dla współczesnych staników, był projekt Howarda Hughensa z wzmocnionymi miseczkami z 1943 roku. Na ekranie zaprezentowała go popularna aktorka Jane Russel w filmie „The Outlaws”.

Od tej pory staniki zaczęły święcić triumfy, wyjąwszy czas rewolucji dzieci kwiatów. Mimo że dziś mamy już sporą wiedzę na temat staników i ich doboru, ciągle okazuje się, że nie wiemy jeszcze wszystkiego. Na rynku wciąż pojawiają się nowi producenci i nowe, udoskonalone modele.

Moda na majtki przyszła wraz z krótszymi sukienkami

Majtki, w formie pantalonów, przez lata cieszyły się złą sławą. Pod koniec wieku było już dostępnych kilka modeli pantalonów, ale „szanujące się” panie, dla których przyzwoitość była najważniejsza, przekonały się do tej części bielizny dopiero po I wojnie światowej. Pojawiły się wtedy krótsze sukienki. W 1928 roku w Niemczech wyprodukowano bieliznę, która przypomina współczesne majtki. Pierwszy publiczny pokaz majtek odbył się pod koniec lat 50. XX wieku.

Dziś branża bieliźniarska działa niezwykle prężnie, zaś o popularności i zapotrzebowaniu na piękną bieliznę świadczą choćby pokazy Victoria’s Secret, które odbijają się szerokim echem na całym świecie.