Modnie i Zdrowo

Ile kosztuje budowa domku całorocznego?

10 listopada 2022 | Materiał Partnera



Wypoczynek poza miastem wielu z nas kojarzy się wyłącznie z wynajmowaniem miejsca noclegowego w hotelach, campingach czy bazach wypadowych, podczas gdy tak naprawdę swój wolny czas można spędzić zdecydowanie przyjemniej. Ile kosztuje dom drewniany całoroczny? Jak się okazuje, bardzo niewiele w stosunku do zalet, które płyną z jego eksploatacji. Poznaj realną cenę domków całorocznych drewnianych oraz ich zalety, a także parametry, które mogą zmienić koszt ich zakupu – zarówno w dół, jak i w górę.

Domek letniskowy – nie tylko dla majętnych

Na pytanie, ile kosztuje budowa domku całorocznego, wiele osób zna tylko jedną odpowiedź – z całą pewnością zbyt dużo. To mit, który powstał lata temu, kiedy to obiekty rekreacji indywidualnej były dostępne wyłącznie na indywidualne zamówienie u firm, zajmujących się ich produkcją na zlecenie. Teraz jednak dzięki zautomatyzowaniu procesu produkcyjnego oraz dostępowi do półfabrykatów, cena domku całorocznego spadła do bardzo atrakcyjnego poziomu. Warto zapoznać się z ofertą domków całorocznych tutaj: https://drewnolandia.pl/oferta/25/domki-caloroczne-rekreacyjne

Obiekty te stanowią obecnie realną alternatywę dla wypoczynku w noclegach, które potrafią kosztować nawet kilkaset złotych za jedną dobę. W przypadku dużych rodzin koszt rośnie lawinowo, podobnie gdy zdecydujesz się na pokój bardziej luksusowy. Domek całoroczny – cena, jak się okazuje, wcale nie musi zwalać z nóg. Jakie ma zalety? Jest ich bardzo wiele, a poniżej opisane są najważniejsze z nich.

  • Możliwość dopasowania wystroju czy aranżacji do swoich oczekiwań – standardowe wynajmowane pokoje są przystosowane wizualnie do wszystkich gości, próżno szukać w nich możliwości personalizacji wnętrza. Domek letniskowy możesz przyozdobić swoimi obrazkami czy też pomalować ściany na ulubiony kolor.
  • Nic Cię nie powstrzyma przed wypoczynkiem – brak miejsc w bazie noclegowej to standard, podobnie jak nagłe podwyższenie ceny przez właściciela. Tuż przed wyjazdem może okazać się, że trzeba zrewidować plany i zupełnie zrezygnować z dotychczas ulubionego miejsca.
  • Domek całoroczny jest całoroczny, dlatego można w nim żyć przez cały rok – to olbrzymia zaleta dla oszczędnych, którzy chcą wyprowadzić się z miasta, lecz nie chcą wydawać ogromnych sum na zakup lub budowę domu murowanego. Ile kosztuje domek drewniany całoroczny w stosunku do tradycyjnego? Nawet mniej niż połowę!

Ile kosztuje dom drewniany całoroczny, a ile letni?

Warto zacząć od tego, że domki drewniane dzielą się na warianty letnie oraz całoroczne. Letnie, jak sama nazwa wskazuje, służą do wypoczynku poza miastem w okresie, kiedy temperatura jest dość wysoka, gdyż ściany nie są odizolowane od warunków panujących na zewnątrz. To doskonały wybór dla osób, które lubią wypoczywać poza miastem na swojej działce jedynie w okresie letnim. Jego zaletą jest jednak wielokrotnie niższa cena, która wynika głównie z mniejszej ilości materiałów zużytych w procesie produkcji.

Domek całoroczny ma zupełnie inną charakterystykę. W tym przypadku właściciel ma do dyspozycji okna trzyszybowe o znakomitych właściwościach termoizolacyjnych, mocną i grubą na 20 cm warstwę izolacji wełną, jak i drzwi ocieplane. Nie obejdzie się również bez instalacji grzewczej – ta jednak może pochłonąć nieco większe koszty, gdyż większość producentów oferuje tę opcję jako dodatkową, a nie jako standard.

Ile kosztuje budowa domku całorocznego?

Ile kosztuje całoroczny dom z drewna? Odpowiedź na to pytanie warto zacząć od podstaw – metrażu. Najmniejsze domki przeznaczone do użytkowania przez cały rok mogą kosztować już od 90 000 złotych za model o powierzchni użytkowej wynoszącej np. 35 m2. To obiekty sklasyfikowane u producentów jako domki całoroczne rekreacyjne. Koszt może jednak znacznie wzrosnąć, np. na podstawie stopnia skomplikowania konstrukcji, nawet do niespełna 200 000 złotych za taki sam metraż. Różnice wynikają także z zaaranżowania przestrzeni we wnętrzu, klasy stolarki drzwiowej i okiennej oraz innych parametrów technicznych.

To w takim razie, ile kosztuje dom drewniany całoroczny w wersji mieszkalnej? Znacznie więcej, w dalszym ciągu jednak zdecydowanie mniej, niż dom murowany lub mieszkanie w dużym pobliskim mieście. Wariant o powierzchni np. 70 m2, czyli budowany na zgłoszenie, może kosztować około 240 000 zł wzwyż, co w stosunku do aktualnych cen domów na rynku pierwotnym i wtórnym jest bardzo atrakcyjną ofertą.

Domek całoroczny – cena nie powinna nadwyrężyć domowego budżetu

Co wchodzi w cenę domku całorocznego? Jeśli obiekt kupisz u sprawdzonego i rzetelnego producenta, to praktycznie wszystko – od konstrukcji ścian, poprzez ocieplenie, aż na stolarce i drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych kończąc. W cenie może znajdować się także tynkowanie ścian na zewnątrz, płyta fundamentowa, instalacje elektryczne i hydrauliczne oraz grzewcze. Możesz również liczyć na montaż. Oczywiście w pełni profesjonalny.

Ile kosztuje domek drewniany, który wykończymy samodzielnie? Ceny potrafią być w tej kwestii zupełnie różne. Niestety każdy producent ma inny cennik, przez co odpowiedź na to pytanie zgodnie z prawdą jest bardzo trudna lub niemożliwa. Warto jednak przyjąć widełki od 250 000 zł w przypadku modelu o metrażu 70 m2 – w sam raz nawet dla czteroosobowej rodziny.

Ile kosztuje całoroczny dom z drewna w projekcie indywidualnym?

Oczywiście cena domku może dodatkowo znacznie wzrosnąć i to nie jest to przypadek – każdy obiekt można dostosować do swoich potrzeb w bardzo dużym stopniu, doposażając gotowy projekt o np. taras z zadaszeniem, dodatkowe balkony czy nietypowe wykończenie wnętrza. Na wyższe ceny musi również przygotować się osoba, która chce mieć spójną i nowoczesną kolorystykę swojego obiektu. Producenci z reguły oferują tylko kilka standardowych wariantów wykończeniowych, np. w kolorze brązu. Czerń w większości przypadków wymaga dopłaty, podobnie jak wymiana okien np. na antywłamaniowe czy drzwi na zupełnie inne, niż dostępne w ofercie producenta. Warto wybierać renomowane firmy. Dzięki nim zakup domku całorocznego nie powinien być stresującą i niebezpieczną czynnością.