Modnie i Zdrowo

Kominek gazowy – jak bezpiecznie z niego korzystać?

7 października 2016 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Fot. Kratki.pl

Kominki gazowe zyskują coraz większą popularność, bo nie dość, że posiadają zalety tradycyjnych urządzeń na drewno, to w przeciwieństwie do nich, nie wymagają stałej obsługi, czyli czyszczenia z popiołu i uzupełniania opału. Aby jednak były w pełni bezpieczne, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, powinniśmy dokładnie sprawdzić stan techniczny instalacji. Na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujemy się na zakup kominka gazowego, powinniśmy sprawdzić, czy wybrany przez nas model, posiada specjalny certyfikat CE.

– Gwarantuje on wysoki stopień bezpieczeństwa i świadczy o tym, że kominek przeszedł szereg testów pozwalających wyeliminować potencjalne zagrożenie – wyjaśnia Sylwester Kałwiński z firmy Kratki.pl, pierwszego w Polsce producenta kominków gazowych. – Urządzenia grzewcze z takim certyfikatem, spełniają rygorystyczne dyrektywy Unii Europejskiej, a dzięki temu, są bezpieczne dla zdrowia użytkowników oraz przyjazne dla środowiska

Ponadto, dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa, musimy pamiętać, że tego typu urządzenia wymagają cyklicznych przeglądów serwisowych. Raz w roku wykonuje je osoba  uprawniona do kontroli urządzeń gazowych.

Szczelna instalacja – podstawa bezpieczeństwa

Nowoczesne kominki gazowe mogą być zasilane gazem ziemnym z sieci przesyłowej lub gazem LPG z butli. Aby jednak ich użytkowanie było w pełni bezpieczne, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

– By podłączyć urządzenie do instalacji wykorzystującej gaz ziemny, należy mieć odpowiednie pozwolenia oraz przygotowany projekt, który szczegółowo będzie określał kwestie związane z bezpieczeństwem domowników – tłumaczy Sylwester Kałwiński. -Następnie, już po podłączeniu do sieci, należy za pomocą specjalnego czujnika sprawdzić szczelność wszystkich wykonanych połączeń. Jeśli kontrola wykaże nieszczelność połączeń, a co za tym idzie przecieki gazu, instalator powinien zamknąć zawór odcinający dopływ gazu i ponownie przeprowadzić montaż poszczególnych elementów zestawu.

Nowoczesne kominki, wyposażone są w automatykę sterującą, która wyłącza urządzenie w przypadku problemów z drożnością instalacji lub dopływem paliwa, a także przy zaniku płomienia. Jeśli jednak chcemy dodatkowo zwiększyć własne bezpieczeństwo, powinniśmy zaopatrzyć się w czujnik stężenia gazu i czadu.

Fot. Kratki.pl

Fot. Kratki.pl

Brak komina – brak problemu

Kominki gazowe różnią się od tradycyjnych nie tylko budową oraz sposobem zasilania. Wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak możliwość ustawiania odpowiedniej temperatury oraz sterowania czasem ich pracy.

Ponadto, kominki gazowe z hermetycznie zamkniętą komorą spalania nie wymagają obecności tradycyjnego komina.

– Powstałe spaliny mogą być wyprowadzane na zewnątrz za pomocą systemu powietrzno-spalinowego, który umożliwia jednocześnie pobieranie powietrza potrzebnego do spalania oraz odprowadzanie spalin na zewnątrz budynku – mówi ekspert z firmy Kratki.pl. – Taki system może być stosowany niezależnie od rodzaju występującej w budynku wentylacji, a więc kominki gazowe mogą działać sprawnie nawet w domach z rekuperatorem, czyli systemem odzyskującym ciepło z powietrza.