Nawilżanie suchego gardła. Zioła, miód czy inhalacje?
16 grudnia 2016 |Nawilżanie gardła zimą ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Wysuszaniu gardła sprzyja sezon grzewczy w domach i mieszkaniach oraz panujące w nich suche powietrze. W efekcie często łapiemy chrypkę i odczuwamy drapanie w gardle. Tymczasem zbyt sucha błona śluzowa jamy ustnej powoduje brak odpowiedniej ochrony przed bakteriami i wirusami, co skończyć się może stanem zapalnym. Jak nawilżać gardło? Czy wskazane jest stosowanie inhalacji? Jakich ziół i olejków eterycznych używać?
Uczucie suchości w gardle jest bardzo nieprzyjemne, żeby się go pozbyć trzeba działać szybko, aby nie przekształciło się ono w infekcję gardła. Walkę z suchością jamy ustnej należy zacząć od nawodnienia całego organizmu, czyli picia wody w odpowiedniej ilości. Pamiętajmy, że wzrost aktywności ruchowej, jak i temperatury otoczenia, pociąga za sobą wyższe zapotrzebowanie na wodę. Standardowo przyjmuje się, że powinniśmy dostarczać 1 litr na 30 kg masy ciała, czyli, aby obliczyć dzienne zapotrzebowanie, należy podzielić swoją wagę przez 30. Np. osoba, która waży 60 kg, powinna wypijać 2 litry wody dziennie. Osoba ważąca 90 kg już 3 litry płynów.
Zioła wspomagają wydzielanie śliny
Żeby nawilżyć gardło, trzeba pobudzić wydzielanie śliny. W tym celu można z powodzeniem skorzystać z dobrodziejstw ziół takich jak: imbir, mięta pieprzowa, aloes, tymianek czy prawoślaz. Dodatkowo zapobiegają one namnażaniu się wirusów i bakterii, a co za tym idzie, rozwojowi infekcji. Imbir i miętę pieprzową najlepiej włączyć do diety (np. pijąc herbatę z imbirem). Z pozostałych ziół można przygotować napary do płukania gardła lub balsamy, które można wcierać w szyję.
Dobre efekty daje np. płukanka z tymianku. Wystarczy zalać szklanką wrzątku łyżkę tego ziela, przykryć i odstawić na 10 minut. Potem napar należy odcedzić i wymieszać z łyżeczką oliwy. Ciepły napar należy wziąć do ust, potrzymać chwilę, następnie przepłukać gardło i wypluć.
Płukankę do gardła można przygotować z prawoślazu. 1 łyżkę kwiatów należy zalać pół litra wody i gotować przez 5 minut. Odwar można stosować płukania gardła i jamy ustnej, ale również do przemywania oczu.
Pij ciepłą wodę z miodem
Do codziennej diety warto włączyć ciepłą wodę z miodem, która świetnie nawilża gardło. Niech to będzie miód lipowy lub spadziowy z drzew iglastych. Wystarczy w szklance ciepłej wody rozpuścić łyżkę miodu, a następnie kilka razy dziennie, płukać gardło. Innym sposobem jest picie herbaty czy mleka, z jego dodatkiem.
Rób inhalacje z olejków eterycznych
Ulgę wysuszonemu gardłu przyniosą też inhalacje, czyli wdychanie ciepłe pary, co powoduje lepsze ukrwienie błony śluzowej dróg oddechowych. Zawarte w parze wodnej ziołowe drobinki łatwiej wnikają w śluzówkę, a następnie przedostają się do krwiobiegu. Z tego powodu inhalacje działają nie tylko miejscowo (np. na samo gardło czy nos), ale też na komórki całego organizmu. Do inhalacji można stosować olejek eukaliptusowy, tymiankowy, kamforowy czy sosnowy.
Czy sięgać po spraye do gardła
Można też kupić produkt w sprayu, który działa przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, a dodatkowo niszczy bakterie, które odpowiadają za choroby dróg oddechowych. Spraye takie jak np. Salorhin, łagodzą podrażnienia w gardle, które powstały z powodu zbyt suchego powietrza i oczyszczają śluzówkę.
Nie przesadzaj z kawą i słodkimi napojami
Kofeina (teina), które zawarte są w kawie czy czarnej herbacie, zwiększają przepływ krwi przez nerki, przez co działają moczopędnie. Aby mogły być usunięte z organizmu, muszą być rozcieńczone w dużej ilości wody. Jednak ryzyko odwodnienia organizmu może wystąpić jedynie przy piciu naprawdę dużych ilości kawy. Z kolei napoje słodkie, zamiast nawodnić, dodatkowo wysuszają błony śluzowe.
Unikaj papierosów i alkoholu
Chrypka, a także uczucie suchości i drapania w gardle, mogą być spowodowane podrażnieniem dróg oddechowych przez dym papierosowy. Dotyczy to palaczy czynnych, jak i biernych Z kolei podczas picia alkoholu, organizm odwadnia się. Nerki zaczynają wówczas neutralizację tej „toksyny”, do czego potrzebują dużej ilości wody.