Jak oszczędzać prąd i wodę – praktyczne porady
1 września 2017 |
Jak prowadzić dom, by zmniejszyć rosnące rachunki za energię czy wodę, a tym samym podreperować budżet? Cudownych sposobów nie ma, za to są pewne nawyki, dzięki którym możemy zaoszczędzić. Wystarczy nieco inaczej wykonywać codzienne czynności. Gasić światło, przykręcić cieknący kran, rozsądnie używać pralki. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Codzienne, domowe obowiązki jak pranie, gotowanie dla rodziny czy zmywanie naczyń wielu z nas wykonuje niemalże mechanicznie i często bez refleksji nad kosztami, jakie generuje praca wykorzystywanych do nich urządzeń. Jakie zmiany wprowadzić zatem w sposobie prowadzenia domu, by te koszty zmniejszyć?
Dobre nawyki nic nie kosztują
Światło zostawione na kilka godzin w nieużywanym pokoju, cieknący kran, na którego naprawę brakuje czasu, pranie jednej bluzki w pralce, bo potrzebna jest nam „na wczoraj” – te i wiele innych małych, z pozoru niegroźnych grzeszków niegospodarności, ma na swoim koncie większość z nas.
Po pierwsze, trzeba regularnie kontrolować sprawność urządzeń pobierających prąd i wodę. Kapiąca co sekundę z nieszczelnego kranu woda to strata 11 tysięcy litrów wody rocznie, a zepsuta spłuczka to nawet 50 litrów zmarnowanej wody dziennie. Pamiętajmy też, by niepotrzebnie nie otwierać i zawsze domykać urządzenia podłączone do prądu. Powietrze wpadające do wnętrza lodówki przez uchylone drzwi podnosi automatycznie temperaturę wewnątrz urządzenia i zmusza je dodatkowej pracy. Podobnie zadziała piekarnik otwierany w czasie pieczenia – sprzęt wytwarzając ponownie ciepło, utracone podczas takiej operacji, pobiera dodatkową porcję energii. Pamiętajmy też, że nowoczesne piekarniki pozwalają na pieczenie jednocześnie dwóch potraw, a urządzenie możemy wyłączyć nawet na 10 minut przed podanym w przepisie czasem pieczenia – zgromadzone wcześniej ciepło w zupełności wystarczy, by potrawa „doszła”.
Po drugie, trzeba walczyć z tendencją do wykorzystywania większej ilość wody niż rzeczywiście potrzebujemy. Zrezygnować z godzinnej kąpieli na rzecz szybkiego prysznica, nie wypełnić czajnika po brzegi, a potrawy gotować pod przykryciem i w ilości zakrywającej produkty, nie zaś w garnku w pełni wypełnionym wodą – będzie szybciej i taniej.
Nowe technologie czuwają nad oszczędzaniem prądu
Kolejny nawyk to dobre zapoznanie się z instrukcją obsługi urządzeń AGD i wykorzystywanie nowoczesnych funkcji pralki, lodówki czy zmywarki, by zużywać mniej energii.
– Najlepszym tego przykładem jest zastosowana w nowoczesnych modelach pralek i zmywarek funkcja opóźnionego startu. Funkcja ta pozwala na ustawienie interesującego nas programu w dowolnym czasie, a urządzenie może zacząć pracę np. w nocy, kiedy zacznie obowiązywać bardziej opłacalna taryfa. Przydatnych funkcji oszczędności energii warto poszukać też wybierając lodówkę, która uznawana jest za jeden z największych „zjadaczy” prądu w gospodarstwie domowym. – Późny wieczór i noc to pory dnia kiedy zdecydowanie rzadziej używamy lodówki. Dlatego też warto zainwestować w urządzenie z funkcją Night Sensor, dzięki której urządzenie włączy oświetlenie wnętrza dopiero wtedy, gdy oświetlenie w pomieszczeniu jest niewystarczające. Oszczędza to energię poprzez wyłączenie oświetlenia, kiedy nie jest ono niezbędne – mówi Tomasz Bytnar, ekspert marki KERNAU.
Kiedy wyjeżdżamy na dłużej, warto skorzystać z funkcji Holiday w lodówce. Chłodziarki taką funkcją utrzymują w pustej komorze lodówki względnie niską temperaturę przy niższym poborze energii elektrycznej.
Jak efektywnie zużywać wodę
Statystycznie najwięcej wody marnujemy zwykle podczas zmywania. Już sama inwestycja w dobrej klasy zmywarkę pozwoli na oszczędności. – Kupując zmywarkę zwrócimy uwagę, czy ta posiada funkcję połowy załadunku, co szczególnie przydatne będzie w mniejszych gospodarstwach domowych, gdzie załadowanie całej zmywarki twa zwykle dłużej. Na podobnej zasadzie działa system Eco Logic, zainstalowany w pralkach najnowszej generacji. W przypadku częściowego załadunku, zużycie energii zmniejsza się automatycznie, a oszczędności mogą osiągnąć nawet do 50 proc. – mówi Tomasz Bytnar.
W przypadku pralki warto zainwestować też w model z funkcją kontroli piany, zapobiegającej tworzeniu się zbyt dużej ilości piany, co tym samym ogranicza pobór wody, potrzebnej do wypłukania pranej odzieży.