Modnie i Zdrowo

Pęknięcia na ścianach – jak je załatać?

15 stycznia 2018 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Rysy na ścianie można ukryć pod farbą hybrydową. Fot. Materiały prasowe

Przyczyną pęknięć są najczęściej drgania podłoża lub ścian. Nowe budynki, szczególnie w pierwszych pięciu latach wciąż „pracują” – nie tylko pod wpływem temperatury, ale i w skutek osadzania się gruntów. Niestety nie zapobiegniemy pękaniu ścian, ale możemy skutecznie zabezpieczyć je, by uniknąć kolejnych uszkodzeń.

Majsterkowanie i samodzielne wykonywanie wszelkich prac remontowych zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Świetnie wpisuje się w to, zyskujący na popularności nurt „slow life”. To nowe podejście do życia – czerpanie przyjemności z małych, codziennych rzeczy, w tym prac realizowanych własnoręcznie. Choć w idei tej chodzi głównie o proces i uczucia, które mu towarzyszą, to jednak zadania te mają realizować funkcję użytkową. Często więc samodzielnie podejmowane prace skupiają się wokół remontów, w tym – malowania ścian.

Jeśli zdecydowaliśmy się na konkretny odcień farby, to można powiedzieć, że połowa pracy z nami. Kolejny krok to przygotowanie podłoża do malowania i eliminacja ewentualnych ubytków, a jednym  z najczęściej pojawiających się uszkodzeń powłoki są pęknięcia. Mogą one mieć charakter dynamiczny lub statyczny. Pęknięcia najczęściej pokazują się  na płytach kartonowo-gipsowych, tynkach cementowo-wapiennych lub na poszczególnych elementach konstrukcyjnych – na styku ścian i sufitów oraz w miejscach łączenia płyt.

Rysy i pęknięcia na ścianach- wzmocnienie podłoża gładką tapetą z włókna szklanego

Tradycyjną i najczęściej spotykaną metodą usuwania pęknięć, jest szpachlowanie. To jednak krótkotrwałe i przestarzałe rozwiązanie. Rysy bowiem po pewnym czasie znów będą widoczne. W takiej sytuacji można zastosować bardziej kompleksowe rozwiązanie, np. wzmocnienie podłoża gładką tapetą z włókna szklanego, która będzie pełniła rolę zbrojenia ściany. Jedynym minusem tego rozwiązania, będzie konieczność zatrudnienia fachowca, ponieważ wykonanie tej pracy samodzielnie, może przysporzyć nam wiele kłopotów.

Istnieją jednak inne metody, z którymi możemy poradzić sobie samodzielnie, a po ich zastosowaniu, możemy skutecznie zniwelować pęknięcia i zachować powłoki w dobrej kondycji na długi czas. Jednym z nich jest silikonowa, elastyczna farba hybrydowa. Jej innowacyjna formuła sprawia, że powłoka staje się elastyczna po pomalowaniu i pokrywa nawet najbardziej uporczywe rysy statyczne. Farbę można zastosować do renowacji elewacji i ścian wewnętrznych oraz do malowania dekoracyjno-ochronnego. Dzięki zastosowaniu tego produktu usuniemy rysy i mikropęknięcia. Produkt można aplikować zarówno na podłoża organiczne i mineralne, jak i te wykonane  w systemie suchej zabudowy. Farba dzięki kombinacji spoiw polimerowych, jest bardzo odporna na szorowanie i zarysowania.

Jak przygotować podłoże do malowania farbą hybrydową?

Podłoże powinno być nośne, czyste, suche i odtłuszczone. Dodatkowo należałoby usunąć wszystkie stare powłoki, które znajdują się na ścianie, zwłaszcza te łuszczące się i słabo związane. W przypadku ścian pomalowanych farbami emulsyjnymi, w celu ich prawidłowego odtłuszczenia, należy je umyć wodą z dodatkiem detergentów. W przypadku podkładów zarówno świeżych jak i starszych, które intensywnie chłoną wodę należy je odpowiednio zagruntować.

Zawsze jednak, należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z uwagami i instrukcjami od producenta. W ten sposób unikniemy błędów, a co za tym idzie dodatkowych kosztów związanych z ewentualnymi poprawkami.