Modnie i Zdrowo

PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jak złagodzić objawy?

24 lutego 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Jesteś rozdrażniona, czujesz spadek formy albo płaczesz bez powodu? Nie przejmuj się, to dotyczy większości kobiet. PMS, znany szerzej jako zespół napięcia przedmiesiączkowego, najczęściej zaczyna się cztery dni miesiączką i kończy wraz z jej pojawieniem. Badania wykazują, że najbardziej uciążliwe dolegliwości z nim związane, dotyczą pań między 30. a 40. rokiem życia. Jak sobie poradzić z tą kilkudniową rewolucją hormonalną?

PMS (PremenstrualSyndrome), czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, dotyka większość kobiet od momentu dojrzewania, aż do menopauzy. Zwykle zaczyna się 4-10 dni przed krwawieniem, a ustępuje w chwili rozpoczęcia miesiączki.

Dlaczego pojawia się PMS

W II fazie cyklu (po jajeczkowaniu) gwałtownie zmniejsza się poziom estrogenów, które dominują w I fazie, a wzrasta poziom progesteronu. Wysoki poziom progesteronu utrzymuje się przez całą II fazę cyklu, a obniża tuż przed krwawieniem. Według badań, objawy PMS wywołane są działaniem progesteronu i jego metabolitów na ośrodkowy układ nerwowy kobiety. Ponadto według najnowszych teorii, wpływ na nastrój przed miesiączką ma również obniżony poziom neuroprzekaźników w mózgu, tj.  serotoniny i dopaminy.

Poziom serotoniny znacząco wpływa na samopoczucie i odczuwanie stresu, dlatego w przypadku jej niedoboru, odczuwamy obniżenie nastroju, a co za tym idzie możemy być smutni, skłonni do agresji czy też odczuwać lęk. Dopamina z kolei, dostarcza energię, która motywuje nas do działania. Osobom z jej niedoborem m.in. rano trudno wstać, a w ciągu dnia czują się zmęczone i mają problemy z koncentracją.

Jak złagodzić emocjonalne dolegliwości PMS

Szacuje się, że zespół napięcia przedmiesiączkowego obejmuje prawie 300 symptomów. Poza fizycznymi, takimi jak: migreny, nadwrażliwość piersi i problemy jelitowe (biegunki, zaparcia), występują również trudne do opanowania objawy emocjonalne. Mogą to być: trudności z koncentracją, zapominalstwo, zmęczenie, rozdrażnienie, gniew i agresja, a także smutek, niska samoocena, a nawet stany depresyjne.

W związku z tym, że wszystkie te dolegliwości najczęściej związanie są ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety,  możemy próbować je łagodzić lub starać się nad nimi świadomie zapanować.

Pomocne mogą być w tym preparaty z zawartością ekstraktu z kwiatu szafranu, aminokwasów, kwasu foliowego i witaminy B6, które podnoszą stężenie serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym.

Szafran, który zwiększa stężenie serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, już od średniowiecza był uprawiany we Francji i Hiszpanii. Obecnie największe jego plantacje są w Turcji i Iranie. Naukowcy z Teheranu przebadali kobiety, które miały silne objawy PMS. U 75% z nich, które stosowały kapsułki z wyciągiem z tej rośliny, nastąpiło złagodzenie dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych wspomagają również witamina B6 i kwas foliowy, które dodatkowo zmniejszają uczucie zmęczenia i znużenia.

Hormony rządzą naszym życiem, czego przykładem jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jednak zwiększenie syntezy i uwalniania serotoniny i dopaminy w obrębie układu nerwowego, pomoże przywrócić równowagę emocjonalną w stanie obniżonego nastroju.