Powiększanie piersi wciąż jest jednym z najpopularniejszych zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej. W Polsce nie prowadzi się statystyk, ale szacuje się, że około 7000 – 7500 tysiąca Polek rocznie decyduje się na taki zabieg.
Kobiece piersi nie od dziś są jednym z ważniejszych elementów wyglądu zewnętrznego. Nie tylko ze względu na umiejscowienie (są ciągle widoczne). Ich rozmiar poddawany jest nieustającej ocenie. Nie dziwi więc fakt, że każda z pań chce, aby ta część jej ciała była perfekcyjna. Niestety Natura nie zawsze jest szczodra i nie każdą z kobiet obdarza biustem idealnym.
Z pomocą w realizacji marzenia o posiadaniu pięknych piersi, przychodzi chirurgia plastyczna i zabieg powiększania piersi.
Powszechna opinia w temacie powiększania piersi jest taka, że kobiety poddające się takiemu zabiegowi, kierują się tylko i wyłącznie chęcią poprawienia swojej urody, upiększenia się.
Nic podobnego! Dla wielu pań, zabieg powiększenia piersi to jedyny sposób na odzyskanie utraconej (w wyniku choroby, czynników genetycznych, starzenia się) kobiecości.
Wiele kobiet, które przeszły zabieg mastektomii, czuje się okaleczona. Uważa, że wraz z operacją, odebrano im część kobiecości. Efektem jest zaniżona samoocena, a w skrajnych przypadkach depresja. Ratunkiem na to, aby odzyskać wiarę w siebie i ponownie poczuć się w pełni kobietą, jest skorzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej.
Do tej pory stosowano dwie metody rekonstrukcji piersi:
Ekspanderoproteza – zbudowana jest ona z dwóch części, zewnętrznej oraz wewnętrznej. Cześć zewnętrzną stanowi silikon, który nie tylko zabezpiecza część wewnętrzną, ale także nadaje kształt implantowi. Ma ona specjalny wzmocniony fragment, w który bezpiecznie można się wkuć i napełnić komorę.
Część wewnętrzna jest pusta, gdy implant zostaje wszczepiony. Po pewnym czasie zostaje on stopniowo wypełniany solą fizjologiczną, aż do uzyskania odpowiedniej wielkości (proces ten trwa do kilku miesięcy).
Ekspander ma za zadanie powoli przygotować tkankę, rozciągając ją od środka. Niestety z początku (zanim organizm się nie przyzwyczai) zabieg może być nieprzyjemny.
Istnieją odmiany ekspanderoprotez, które mogą pozostać w organizmie pacjentki, po procesie wypełnienia. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, pacjentka nie musi być poddana kolejnemu zabiegowi, tym razem wymiany ekspanderoprotezy na implant.
Przeszczepienie płata skórno – mięśniowego – w przypadku niektórych pacjentek pierś zostaje odtworzona z ich własnego płata skóry. Można go pobrać m.in. z brzucha, pleców, górnej części biodra.
Coraz częściej u pacjentek po mastektomii jak i leczeniu oszczędzającym (BCT), stosuje się odtwarzanie piersi przy użyciu komórek macierzystych.
Rekonstrukcja piersi własną tkanką tłuszczową pacjentki, jest metodą innowacyjną. Komórki macierzyste charakteryzują się zdolnościami odnowy. Mają ogromny potencjał rozwojowy, pod wpływem określonych bodźców zewnętrznych natury chemicznej, mogą przekształcić się w komórki narządów i różnych tkanek.
Wykorzystywane w rekonstrukcji piersi komórki macierzyste, są pozyskiwane z tkanki tłuszczowej pacjentki za pomocą liposukcji. Miejsca, z których pobrana jest tkanka to m.in. brzuch, fałdki nad biodrami, uda.
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i przebiega w kilku etapach. Po pobraniu materiału od pacjentki, komórki są odwirowywane w specjalnym aparacie, w którym stwarza się warunki sprzyjające ich wzrostowi i podziałowi. Uzyskaną zawiesinę przy pomocy wenflonu, wstrzykuje się w miejsce całkowicie, bądź częściowo usuniętej piersi (w mięsień piersiowy większy i tkankę podskórną rekonstruowanej piersi). Po wypełnieniu jest ona następnie modelowana.
Przy tej metodzie rekonstrukcji nie ma ryzyka odrzucenia wszczepu (żaden element wszczepienia nie jest tu bowiem ciałem obcym, a wyłącznie tkanką pacjentki).
Jest duży odsetek młodych kobiet, które poddają się mammpolastyce (powiększanie piersi) z dwóch powodów.
– ich piersi nie rozwinęły się wcale, bądź prawie w cale po osiągnięciu dojrzałości płciowej.
– młode matki, których biust stracił jędrność, na skutek ubytku tkanki gruczołowej, do której dochodzi w wyniku karmienia piersią.
Nie można pominąć jeszcze jednej grupy pacjentek – to kobiety dojrzałe 50+. W tym przypadku chodzi o procesy starzenia, menopauzę i związane z tym zmiany hormonalne, które powodują, że piersi wiotczeją i opadają.
Do tej pory najpopularniejszym zabiegiem było powiększanie piersi implantami.
Jest to operacja odbywająca się w znieczuleniu ogólnym.
Implant wprowadza się przez cięcie skórne pod pachą, wokół brodawki lub w fałdzie podpiersiowym. Po czym umieszcza się go w loży pod gruczołem piersiowym na mięśniu piersiowym większym lub pod mięśniem.
Jak każdy zabieg chirurgiczny, niesie za sobą ryzyko powikłań m.in.: późnego krwawienia po zabiegu, którego skutkiem jest krwiak dookoła implantu. Niestety w takiej sytuacji potrzebna jest interwencja chirurgiczna.
Alternatywą dla tych wszystkich kobiet, które chcą uniknąć operacji, bądź też z różnych przyczyn nie mogą jej się poddać, są zabiegi nieoperacyjne, do których należy opisane powyżej powiększanie piersi przy użyciu komórek macierzystych, bądź zabieg powiększania piersi kwasem hialuronowym.
Powiększanie piersi za pomocą kwasu hialuronowego (zabieg przy użyciu preparatu Macrolane) – jest to najpopularniejsza nieinwazyjna metoda powiększania piersi, dzięki której można:
– podnieść biust
– zredukować asymetrię
– poprawić jędrność oraz kształt
– powiększyć biust o maksymalnie 2 rozmiary
Kwas hialuronowy charakteryzuje się właściwościami wchłaniania przez organizm, stąd jego nietrwałość. Dlatego też efekt powiększania piersi tą metodą nie należy do trwałych – utrzymuje się od półtora do dwóch lat (zależne jest to od m.in. stanu piersi, aktywności fizycznej pacjentki, stylu życia).
W celu utrzymania efektu zmiany objętości i kształtu piersi, należy ponowić zabieg po roku czasu.
Procedura zabiegu polega na wykonaniu przez lekarza niewielkich nakłuć pod pachą, przez które wprowadza się kwas hialuronowy. Po zakończeniu wstrzyknięć pierś jest poddawana specjalnemu masażowi, którego celem jest uzyskanie jednolitości w dotyku (strukturze), a także wyeliminowanie nierówności i grudek.
Po zabiegu, który przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym, wokół piersi zakładane są plastry modelujące (ściąga się je po 7 dniach). Zalecane jest noszenie specjalnego stanika sportowego ( 4 tygodnie).
Skutkami ubocznymi zabiegu jest niewielka opuchlizna, zaczerwienienie, wzmożona wrażliwość na ból. Objawy ustępują po kilku dniach.
Okres rekonwalescencji trwa około dwóch tygodni. W tym czasie powinno się unikać wysiłku fizycznego, gorących kąpieli, silnego uciskania piersi.