Modnie i Zdrowo

Rehabilitacja stacjonarna i ambulatoryjna w DONUM CORDE

14 listopada 2022 | Materiał Partnera

Rehabilitacja jest procesem mającym na celu poprawę dobrostanu pacjenta. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób borykających się z niepełnosprawnością, chorobami przewlekłymi, czy osób po wypadkach komunikacyjnych oraz incydentach neurologicznych, w 2020 r. w miejscowości Budy Głogowskie powstał nowoczesny, wysoko wyspecjalizowany ośrodek,  którego celem jest zapewnienie kompleksowej opieki oraz terapii. 

Mając na uwadze szeroki wachlarz potrzeb naszych pacjentów Donum Corde świadczy usługi rehabilitacji zarówno w warunkach ambulatoryjnych jak i stacjonarnych. Czym różnią się te formy usprawniania? 

Rehabilitacja ambulatoryjna jest przeznaczona dla osób, które samodzielnie lub z pomocą najbliższych mają możliwość przyjechania do ośrodka, potrzebują pomocy terapeutycznej w określonym czasie lub sytuacji,  ich terapia nie jest tak intensywna jak terapia pacjentów stacjonarnych oraz nie wymagają specjalistycznej opieki medycznej oraz nadzoru medycznego, lub jest on zapewniony w warunkach domowych. Pacjenci przyjeżdżający na terapię ambulatoryjną nie korzystają z noclegu, mają jednak dostęp do wszystkich terapii dostępnych w Centrum Rehabilitacji i Opieki Medycznej Donum Corde.

Inną formą rehabilitacji jest rehabilitacja stacjonarna. Są to indywidualnie planowane pobyty, których czas oraz intensywność prowadzonych terapii dobierana jest w oparciu o aktualne potrzeby, możliwości oraz stan funkcjonalny pacjentów. Pacjent przebywający na turnusie stacjonarnym ma zapewnione komfortowe zakwaterowanie, opiekę wykfalifikowanej kadry medycznej oraz specjalistyczną terapię dostosowaną do potrzeb tak, aby powrót do zdrowia był szybszy i bardziej efektywny. Z tej formy terapii, korzystają zwykle pacjenci bezpośrednio po przebytych urazach, zabiegach czy incydentach neurologicznych, wymagający stałego nadzoru medycznego lub pacjenci którzy okresowo chcą zwiększyć znacznie intensywność terapii.

Działy rehabilitacji Stacjonarnej i Ambulatoryjnej

Rehabilitacja neurologiczna jest skierowana do pacjentów u których z jakiegoś powodu nastąpiło uszkodzenie centralnego lub obwodowego układu nerwowego. Jest to wielopłaszczyznowe, specjalistyczne działanie mające na celu utrzymanie lub poprawę stanu pacjenta. Rehabilitacja neurologiczna jest procesem długotrwałym, ciągłym, a jej wczesne  podjęcie daje szanse poprawy stanu funkcjonalnego pacjenta. Jest to dynamicznie rozwijający się dział rehabilitacji, który wykorzystuje specjalistyczne metody pracy takie jak PNF, Bobath, Vojta oraz korzysta z nowoczesnych technologii, które zyskują co raz większą popularność.

Rehabilitacja ortopedyczna to dział zajmujący się poprawą lub przywróceniem utraconych funkcji w obrębie układu kostnego, stawowego oraz mięśniowego. Są to pacjenci po przebytych urazach, wypadkach  oraz zabiegach ortopedycznych oraz ci których choroby przewlekłe dotknęły układu kostno-stawowego lub problem w obrębie układu ruchu występował już od urodzenia, a także osoby z urazami mechanicznymi mięśniowo – powięziowymi oraz przeciążeniowymi. Część osób korzysta również z rehabilitacji ortopedycznej jako przygotowania przed zabiegami ortopedycznymi.

Rehabilitacja geriatryczna skupia swą uwagę na pacjentach w wieku starszym, których stan funkcjonowania i sposób życia wymaga specyficznych działań fizjoterapeutycznych. Są to osoby, które na co dzień borykają się z przewlekłymi chorobami wieku starszego takimi jak nadciśnienie, cukrzyca, zwykle ze względu na wiek mają ograniczone reakcje równoważne oraz słabszą koordynacje, częstym problemem współistniejącym jest obniżona sprawność umysłu polegająca na problemach z pamięcią lub koncentracją a czasem pojawiająca się demencja starcza. Terapia osób starszych skupia się na utrzymaniu lub poprawie samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania, jest wspierana pracą psychologa. W przypadku osób, których samodzielne funkcjonowanie w miejscu zamieszkania jest niemożliwe, optymalną opcją jest pobyt stacjonarny gdzie zapewniona jest całodobowa opieka i pomoc.  

Jednym z bardzo dynamicznie rozwijających się działów rehabilitacji jest terapia dzieci i młodzieży (fizjoterapia pediatryczna), skierowana jest ona do pacjentów już od pierwszych dni życia (często prowadzona jest już na oddziałach neonatologicznych lub oddziałach intensywnej terapii noworodka u dzieci urodzonych przedwcześnie). Jej adresatami są niemowlęta, u których w pierwszych tygodniach/miesiącach życia stwierdzono zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej (ZOKON), dzieci ze zdiagnozowanymi wadami metabolicznymi oraz genetycznymi, młodzież z chorobami wieku dziecięcego dotykającymi układu ruchu lub zaburzającymi przebieg fizjologicznego rozwoju. Rozwój medycyny pomaga ratować wiele z tych dzieci co wymaga późniejszych interwencji fizjoterapeutycznych. Wczesna terapia dzieci daje szanse na wyrównanie rozwoju i pełne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Podsumowanie

Wielopłaszczyznowość schorzeń oraz problemów  zdrowotnych społeczeństwa wymaga na sektorze ochrony zdrowia dostosowania go do potrzeb każdej grupy osób potrzebujących, zarówno ze względu na wiek czy problem główny z jakim boryka się pacjent. Rozwój terapii oraz skuteczność fizjoterapii powoduje wzrost zapotrzebowania na usługi rehabilitacji i opieki, aby sprostać temu zapotrzebowaniu powstają ośrodki świadczące pomoc dla osób w każdym wieku oraz dające możliwość terapii w warunkach stacjonarnych i ambulatoryjnych.

tel. 508 276 074 / 517 226 993
email: recepcja@donumcorde.pl
www.donumcorde.pl 
DONUM CORDECENTRUM REHABILITACJI I OPIEKI MEDYCZNEJ  
Budy Głogowskie 835 B
36-060 Głogów Małopolski