Modnie i Zdrowo

Stare drzwi jak nowe. Jak odnowić domową stolarkę?!

27 stycznia 2017 | Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Zanim zdecydujesz się na zakup nowych drzwi wewnętrznych, dobrze przyjrzyj się tym, które chcesz wyrzucić. Czasem wystarczy je odnowić. Jest to dużo tańsze i często nie wymaga dużego nakładu pracy. Wystarczy dobry pomysł i staranne wykonanie, by drzwi stały się elementem spójnym z wystrojem całego wnętrza.  Mogą być też jego dekoracją. Podpowiadamy jak odnowić stare drzwi.

Najprostszym i najtańszym sposobem odnawiania drzwi, jest malowanie. Zanim jednak przystąpimy do prac malarskich, warto przyjrzeć się drzwiom, by wiedzieć z jakiego materiału są wykonane. Dzięki temu, dobierzemy odpowiednią do danej nawierzchni farbę.

Gdy nasze drzwi są bardzo stare i widać na nich głębokie rysy lub inne ubytki, warto je wypełnić za pomocą szpachli. A następnie przy pomocy papieru ściernego – najpierw o większej, a później drobniejszej ziarnistości – zeszlifować, oczyszczając drzwi z jej nadmiaru. Dzięki temu uzyskamy efekt gładkiej powierzchni, a farba nie będzie wchodziła w zagłębienia. Nowsze, czyli drzwi w lepszym stanie, wystarczy porządnie umyć i odtłuścić. Przed położeniem farby na drzwi drewniane, dobrze jest jeszcze zaimpregnować drewno.

Żeby ułatwić pracę, przed malowaniem należy zdemontować drzwi z okucia.

Efekt malowania, w dużym stopniu zależy od doboru koloru. Warto jednak dopasować drzwi do wystroju wnętrza. Jeśli chcemy nadać mu charakteru, warto pomalować drzwi na mocny i intensywny kolor. Jeśli jest wręcz odwrotnie, gdy chcemy „uspokoić” efekt wizualny wnętrza, wtedy wybieramy delikatne pastele. Nie musimy malować ich też na błysk, bo równie interesująco wyglądają satyny i maty.

Ciekawym pomysłem, jest pomalowanie drzwi farbą tablicową. Takie drzwi będą służyły zarówno dzieciom do rysowania i pisania, jak i nam do prowadzenia codziennych notatek. Farba tablicowa dostępna jest w kilku kolorach, wiec drzwi nie muszą być czarne.

Oklejamy drzwi tapetą lub indywidualną grafiką

Oklejanie drzwi tapetą to również ciekawy sposób odnawiania. Jest jednak bardziej czasochłonny od malowania, bo wymaga od nas dużej dokładności i nie raz cierpliwości.

Drzwi pod tapetę przygotowujemy tak jak do malowania. Tapeta natomiast, powinna być dobrej jakości, zmywalna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jej wzór, zależy wyłącznie od naszej inwencji. Dobrze jest jednak wtedy, gdy nasz wybór uzasadniony jest wystrojem wnętrza. Wybrany deseń możemy również zastosować na jednej ze ścian. Może on również nawiązywać do dodatków lub pasować do dywanu. Wybór tapet jest ogromny, mogą to być motywy kwiatowe, imitujące stal, skórę, komiksowe, a nawet z efektem 3D.

Jeśli marzy nam się zdjęcie na drzwiach lub indywidualna grafika, możemy zamówić wydruk  na folii samoprzylepnej, a dla zwiększenia odporności zalaminować go. Tak zabezpieczoną grafikę, łatwiej nakleić na drzwi niż sam wydruk. Decydując się na tę opcję odnowienia drzwi pamiętajmy o odpowiednio wysokiej rozdzielczości pliku przekazywanego do druku.

Obicie drzwi materiałem

To również ciekawy pomysł na renowację drzwi, jeśli pasuje to, do wystroju całego mieszkania. Drzwi możemy odmienić oklejając je lub obijając np. blachą ocynkowaną, mozaiką z odpadów kolorowej plexi, cienką okładziną korkową, lustrem, materiałem, zdjęciami, a nawet gazetami. Przy tym sposobie musimy jednak zadbać o staranne wykończenie krawędzi i boków skrzydła drzwi.

Wymiana przeszkleń lub detalu w drzwiach

Jeśli mamy stare drzwi z przeszkleniami, ale nie chcemy wymieniać całych drzwi, możemy zamiast przeszkleń wstawić obustronne lustra. To ciekawy efekt, szczególnie w drzwiach z licznymi małymi szybkami, bo mimo pozbawienia doświetlenia, powstałe odbicia sprawiają, że pomieszczenie wydaje się jasne i przestronne. Interesująco wygląda także postarzana blacha.

Gładkie przeszklenia możemy dekorować grafiką z folii samoprzylepnych. Dostępne są różne kolory i faktury łącznie z kolorami metalicznymi, przejrzystymi typu witraż czy imitującymi szkło szronione.

Czasem by nadać drzwiom nowy wygląd, wystarczy zmienić detal np. klamkę i stworzyć coś na zasadzie kontrastu. Białym, minimalistycznym drzwiom charakteru nada klamka historyczna, rzeźbiona, Ssarym drewnianym drzwiom w kamienicy możemy z kolei zafundować klamkę w neonowym kolorze.

Z każdych drzwi możemy stworzyć element o indywidualnym charakterze bez konieczności ich wymiany. Ale wszystkie planowane zmiany, powinny być spójne z wystrojem wnętrza. I co ważne. Odnawiając drzwi, nie wolno zapomnieć o futrynie, którą należy przynajmniej odmalować.