Modnie i Zdrowo

Techniki małoinwazyjne w chirurgii ortopedycznej

31 sierpnia 2016 | Lek. med. Artur Łazorko

Lek. med. Artur Łazorko. Fot. Tadeusz Poźniak

Obecnie o doznanie ciężkiego urazu ciała nietrudno, a przyczyn może być wiele. Od wypadków komunikacyjnych poczynając, po urazy doznane podczas wykonywania pracy w rolnictwie czy przemyśle. Nie można również zapominać o nowych zagrożeniach związanych z modą na uprawianie sportu, szczególnie dyscyplin ekstremalnych, w których ryzyko obrażeń jest wyjątkowo wysokie. W przypadku urazu konieczne jest podjęcie skomplikowanego i wielokierunkowego leczenia, by ograniczyć kalectwo lub, jeśli to możliwe, przywrócić pełną sprawność.

Szczęśliwie dla chorych ciągły rozwój medycyny i techniki sprzyja powstawaniu nowych możliwości leczenia, w tym technik małoinwazyjnych. Dotyczy to nie tylko urazów, ale również leczenia schorzeń przewlekłych, np. zwyrodnienia stawów. Nie zachęcam oczywiście do podejmowania nadmiernego ryzyka podczas korzystania z pojazdów mechanicznych czy uprawiania sportu. Ale jeśli już coś pójdzie nie tak, to jako ortopedzi służymy wszelką pomocą w powrocie do zdrowia. Dzięki stałemu szkoleniu możemy do tego celu wykorzystywać cały wachlarz procedur, w tym techniki małoinwazyjne. Zalety leczenia technikami małoinwazyjnymi wynikają z mniejszej ingerencji w tkanki chorego podczas zabiegu operacyjnego, a przez to redukcji blizn i utraty krwi. Umożliwia to szybszy powrót do zdrowia i pracy, a często, co do niedawna bywało niemożliwe, pozwala w pełni przywrócić sprawność. Nie byłoby to możliwe bez wykorzystania odpowiednio dostosowanego instrumentarium, właściwych dostępów operacyjnych i nowych, doskonalszych materiałów oraz implantów.

Wśród technik małoinwazyjnych, które wykorzystujemy na co dzień lecząc naszych pacjentów, są np.:

– zabiegi artroskopowe stawów, w tym operacje naprawcze łąkotek czy zabiegi rekonstruujące więzadła,

– endoskopowe dekompresje nerwów pośrodkowych w zespole cieśni kanału nadgarstka,

– wymiany stawów z małoinwazyjnych dostępów, w tym dla najbardziej wymagających chorych, z wykorzystaniem „skrojonych na miarę”, produkowanych na indywidualne zamówienie protez stawów biodrowych i kolanowych, które dostosowane są do niepowtarzalnej budowy anatomicznej konkretnego pacjenta,

– odbudowy dużych deformacji i ubytków w skomplikowanych zabiegach rekonstrukcyjnych z wykorzystaniem sztucznych elementów zastępujących fragmenty uszkodzonej kości,

– małoinwazyjne korekcje deformacji stóp,

– endoskopowe odbarczenie korzeni nerwowych w przypadku dyskopatii kręgosłupa,

– czynniki wzrostu,

– komórki macierzyste,

– gwoździowanie śródszpikowe, które również należy do małoinwazyjnych zabiegów operacyjnych, umożliwiające szybką stabilizację złamania oraz wczesne podjęcie usprawniania.

Należy jednak pamiętać, że techniki małoinwazyjne zarezerwowane są dla bardzo doświadczonych lekarzy, którzy wcześniej zdołali do perfekcji opanować techniki klasyczne. Dlatego, planując swoje leczenie, warto wybierać dobre ośrodki oraz wprawnych operatorów.