Modnie i Zdrowo

Termoablacja ultradźwiękowa – bezinwazyjne i bezpłatne leczenie mięśniaków macicy

24 listopada 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. PRO-FAMILIA

Termoablacja ultradźwiękowa to nowoczesna metoda leczenia mięśniaków macicy. Cechuje się ona wysoką skutecznością oraz brakiem konieczności przeprowadzania operacji, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest minimalne. W Rzeszowie zabiegi wykonywane są w szpitalu PRO-FAMILIA. W ramach prowadzonego obecnie programu naukowego, placówka umożliwia kobietom do 43. roku życia udział w kwalifikacjach do przeprowadzenia bezpłatnego zabiegu usunięcia guza. Zapisy wciąż trwają, a w najbliższym czasie odbędzie się również spotkanie informacyjne dla kobiet.

Początki termoablacji sięgają 2008 roku. Od tego czasu jej popularność stale rośnie i obecnie jest wykorzystywana w szpitalach m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji. Zabieg polega na zniszczeniu guza, poprzez podgrzanie go do temperatury ok. 70-80 stopni Celsjusza za pomocą wiązki ultradźwiękowej, skierowanej bezpośrednio do środka mięśniaka. Sąsiednie narządy pozostają nienaruszone, a sama termoablacja jest dzięki temu dużo bezpieczniejsza od operacji czy embolizacji. Dzięki specjalistycznym urządzeniom lekarz ma pełną kontrolę nad wysokością temperatury i samą wiązką, co umożliwia mu przemieszczanie jej we właściwe miejsce.

Termoablacja jest bezbolesna i bezinwazyjna

– Nowatorskość tej metody polega przede wszystkim na tym, że jest bezinwazyjna – mówi dr n. med. Tomasz Łoziński, ginekolog i położnik ze Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA w Rzeszowie. – Ultradźwięki przechodzą przez skórę i ogniskują się nie na powłokach guza, lecz wewnątrz niego. Zabieg trwa kilka godzin, a pacjentka jeszcze w ten sam dzień opuszcza szpital i może wrócić do swoich codziennych obowiązków. To daje termoablacji przewagę w stosunku do pozostałych metod. Ponadto pacjentka podczas zabiegu jest przez cały czas przytomna i w pełni świadoma. Termoablacja jest też bezbolesna, dlatego nie wymaga znieczulenia. W każdym momencie można także przerwać zabieg na prośbę samej leczonej. Wystarczy, że naciśnie przycisk, który trzyma w dłoni.

Głównymi czynnikami, które determinują skuteczność termo ablacji są wielkość, umiejscowienie i unaczynienie guza. Duże znaczenie ma również wiek pacjentki, stąd też jego ograniczenie do 43. roku życia. Mięśniaki występujące u starszych kobiet, są często uwapnione i gorzej unaczynione, tzn. stopień przepływu krwi przez nie jest mniejszy. Takie guzy gorzej reagują na terapię ultradźwiękową. W ramach kwalifikacji do zabiegu, wykonywane są badania USG oraz rezonans magnetyczny, aby zidentyfikować mięśniaka i określić, czy nadaje się do leczenia termoablacją.

PRO-FAMILIA jako pierwsza placówka w Polsce prowadzi badania naukowe nad skutecznością termoablacji. Szpital zaprasza kobiety z całej Polski do udziału w kwalifikacjach do bezpłatnego zabiegu w ramach projektu „Opracowanie oraz wdrożenie bezinwazyjnej, spersonalizowanej procedury termoablacji w leczeniu określonych typów nowotworów”. Na wizytę można umówić się dzwoniąc pod numer +48 694 902 111, pisząc e-maila na adres termoablacja@pro.familia.pl lub odwiedzając szpital w godz. 7:30 – 15:30 od poniedziałku do piątku. Dodatkowo, na przełomie listopada i grudnia PRO-FAMILIA zorganizuje spotkanie dla kobiet zainteresowanych uczestnictwem w zabiegu. Dokładny termin zostanie podany wkrótce na stronie internetowej szpitala.