Modnie i Zdrowo

Trawa ozdobna w uprawie: rozplenica słoniowa 'Vertigo’

17 stycznia 2018 | Jadwiga Brzozowska

Fot. Mat. prasowe

Najszybciej rosnącą i coraz bardziej popularną czarną trawą jest właśnie rozplenica słoniowa ‘Vertigo’ (Pennisetum purpureum). W sezonie dorasta do 90 cm wysokości, w zależności od rodzaju podłoża i stopnia nawożenia. Trawa ta ma przepiękny pokrój, jej przewieszające się liście tworzą ciemną, prawie czarną fontannę.

Rozplenica wymaga gleby żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej. Podczas sadzenia należy wykopać większy dołek niż doniczka, w której kupiliśmy trawę. Na dnie dołka robimy 5 cm drenaż z keramzytu, żwirku lub perlitu. Następnie dodajemy kompostu i sadzimy roślinę. Rozplenica lubi stale i umiarkowanie wilgotne podłoże. Nie można dopuścić do przesuszenia korzeni, ponieważ roślina może nie odbić i nie możemy jej zalewać, aby nie dopuścić do zagniwania korzeni.

Równie ważne jest nawożenie. Jeżeli chcemy uzyskać efekt „wow”, musimy systematycznie stosować nawóz, najlepiej polecany przez producenta, czyli Planton K. Trawa ta preferuje stanowisko słoneczne do półcienistego. Jeżeli posadzimy ‘Vertigo’ do słabej gleby i nie będziemy jej nawozić i podlewać, to trawa nie osiągnie opisywanych rozmiarów.

Pomimo, iż ostatnie zimy są lekkie ‘Vertigo’ nie przezimuje w naszym klimacie. Ale zawsze warto spróbować obłożyć ją kilkoma warstwami grubej, białej agrowłókniny, stroiszem i papierem falistym. Ważne, żeby taka „kołderka” przepuszczała powietrze. Jeżeli mamy wyjątkowo piękny okaz możemy podjąć próbę przezimowania rośliny w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze około 2 st.C. Podczas zimy ograniczamy podlewanie, ale nie możemy dopuścić do nadmiernego przesuszenia gleby. Zimą nie nawozimy trawy.

Rozplenica ‘Vertigo’ dobrze rośnie w grupie, ale równie pięknie prezentuje się jako soliter lub w barwnych kompozycjach z roślinami kwitnącymi. Możemy posadzić ją w gruncie, przy oczku wodnym lub w donicach. Sprawdza się jako roślina biurowa czy salonowa. Świetnie komponuje się z roślinami balkonowymi typu petunia, surfinia, lobelia, bidens, superbells, niecierpki, bakopa, nemesia, żurawki o jasnych liściach, miskanty. Ważne, żeby posadzić w dużej donicy jedną sadzonkę trawy i rośliny kontrastowe – w dowolnej kombinacji.