Wady i zalety paneli podłogowych
12 września 2016 |Panele podłogowe mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jedni widzą w nich produkt trwały, łatwy do ułożenia, inni narzekają na odgłos stukania albo przyciąganie kurzu. To, co jest największą zaletą paneli, to fakt, że często przy niskim nakładzie finansowym, możemy stworzyć podłogę, która wyglądem przypomina prawdziwe drewno, a nie wymaga od nas specjalnej pielęgnacji i konserwacji.
Łatwiej dopasowywać coś do podłogi, niż ją zmieniać. Dlatego to właśnie podłoga powinna być podstawą do dalszego projektowania wnętrza. Możemy ją wykończyć terakotą, wykładziną PCV, drewnem lub panelami. I to te ostatnie w domach spotykamy najczęściej.
Istotny wpływ na wybór paneli ma ich cena. Są dużo tańsze niż drewno, a swym wyglądem nieraz zachwycają zwolenników podłóg drewnianych. Do tego są trwalsze i bardziej odporne na ścieranie. Mimo zalet, panele mają również swoje wady, które jednak często wynikają z jakości danego produktu.
Łatwe w montażu, niedrogie, ale „jakby” sztuczne
– Panele to bardzo popularny materiał na posadzkę – mówi Marzena Borzęcka, przedstawicielka sklepu Świat Paneli i Drzwi w Rzeszowie. – Zazwyczaj są tańsze od podłogi z litego drewna, a bardzo szeroka gama kolorystyczna oraz różnorodność produktów sprawia, że możemy dopasować podłogi z paneli do każdego wnętrza, bez względu na to, czy to nowe mieszkanie czy wymiana podłogi w starym.
To, co jest niewątpliwe dużą zaletą paneli, to fakt, że ułożyć tego typu podłogę może nawet osoba niedoświadczona. – Panele łączy się za pomocą wypustek na zasadzie „klik klik” – wyjaśnia Marzena Borzęcka. – O panelach mówi się, że jest to tzw. pływająca podłoga, ponieważ zazwyczaj nie trzeba ich łączyć z podłożem. Owszem, są na rynku panele niemieckich producentów, które klei się do posadzki, jest to jednak produkt dość drogi, więc klienci rzadko decydują się na tego typu rozwiązanie.
Panele to specyficzny produkt. W porównaniu do podłóg drewnianych są dużo twardsze i nie wymagają specjalnej pielęgnacji oraz kłopotliwego lakierowania. – Owszem, panel również wytwarzany jest z drewna, jednak podczas obróbki termicznej nabiera nowych cech – tłumaczy specjalistka. – Podłogi drewniane po jakimś czasie trzeba odnawiać poprzez cyklinowanie i lakierowanie. Natomiast na powierzchni paneli znajduje się powłoka, która jest odporna na ścieranie – to laminat, który dodatkowo zwiększa ich trwałość.
Są jednak i tacy, dla których panele są materiałem sztucznym i mało atrakcyjnym wizualnie. Zwracają uwagę na specyficzny odgłos stukania podczas chodzenia po podłodze z paneli oraz na statyczność tego materiału. To wady, które jednak można wyeliminować poprzez wybór materiału lepszej jakości lub zastosowanie pod panel odpowiedniego podkładu.
Droższe panele posiadają powłokę antystatyczną, dzięki której nie tylko się nie elektryzują, ale też ograniczają gromadzenie się kurzu. Natomiast, by zminimalizować odgłos kroków, producenci zalecają układanie pod panel specjalnego wygłuszającego podkładu. Coraz bardziej popularne jest również układanie pod panele płyty pilśniowej. – Problemy z hałasem dają się jeszcze bardziej we znaki, jeśli podłoga jest nierówna – mówi przedstawicielka Świata Paneli w Rzeszowie. – W takiej sytuacji panele nie ułożą się, lecz będą sprężynować. W razie potrzeby, można skorzystać z wylewki samopoziomującej. Niestety, zdarza się, że nierówne podłoże, może nawet doprowadzić do uszkodzenia połączeń paneli.
Zastosowanie paneli i codzienne użytkowanie
Panele występują w różnej grubości od 6 do 12 mm, a ich oferta szeroka. Od bardzo tanich do bardzo drogich, gdzie metr kwadratowy kosztuje nawet dwieście złotych. Wybierając panele powinniśmy kierować się przede wszystkim ich parametrami użytkowymi czyli np. klasą ścieralności, grubością, odpornością na wyginanie oraz wilgoć, ogień i zarysowania. Większość paneli ze względu na swoją trwałość ma długie okresy gwarancji.
Dzięki swym właściwościom, panele świetnie sprawdzają się w garderobach, w pomieszczeniach gospodarczych, a nawet w salach do ćwiczeń. Mogą być również stosowane przy ogrzewaniu podłogowym. Są estetyczne i łatwe w utrzymaniu w czystości. – Im wyższe parametry użytkowe, tym jest wyższa ich cena – wyjaśnia Marzena Borzęcka. – Dlatego warto wybierać zgodnie z zaleceniami producenta. Często na opakowaniach można znaleźć informację, do jakiego pomieszczenia i na jaką intensywność korzystania przewidziano dany materiał.
Jeżeli planujemy ogrzewanie podłogowe, musimy wybrać produkt nadający się do takiego zastosowania oraz odpowiednio wykonać instalację grzewczą pod ten rodzaj posadzki. Panele bowiem posiadają dużą izolacyjność cieplną. Ich montaż powinien być zawsze wykonywany, gdy podłoga jest zimna, a do łączenia płyt należy stosować klej elastyczny. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować tzw. „wybrzuszaniem” podłogi.
Przy wyborze paneli warto również zwrócić uwagę na ich grubość. – Jeśli podłoże jest nierówne lepiej wybrać panele grubsze – tłumaczy specjalistka ze Świata Paneli i Drzwi w Rzeszowie. – Grubość jest też uzależniona od poziomu powierzchni położonej w innych pomieszczeniach. Jeśli w kuchni leży terakota, to warto by położone w przedpokoju panele były na tym samym poziomie. Czasem możemy skorygować to podkładem, dzięki któremu panele są także bardziej stabilne. W panelach ważne są również kliki, które je ze sobą łączą. W gorszej jakości panelach kliki są delikatne i często się łamią, co znacznie utrudnia ich montaż.
Trendy kolorystyczne
– Trendy kolorystyczne zmieniają się na przestrzeni lat, a nawet kilku miesięcy – mówi Marzena Borzęcka. – Kiedyś były modne podłogi ciemne, w kolorze wenge, które w codziennym użytkowaniu okazały się bardzo niepraktyczne. Na ciemnych podłogach widać kurz oraz inne zabrudzenia. Później była moda na panele w odcieniach szarości. Teraz najmodniejsze są kolory z naturalną strukturą drewna, głównie w odcieniach dębu.