Witamina D niezbędna jest w każdym wieku
18 października 2017 |Ma niebagatelny wpływ na rozwój człowieka, już od pierwszych dni życia. Zapobiega krzywicy i korzystnie wpływa na system nerwowy oraz serce. Jej suplementacja niezbędna jest również wśród dorosłych. Redukuje ryzyko zachorowania na osteoporozę, łagodzi stany depresyjne, a także chroni przed cukrzycą i zawałami. Witamina D jest również potrzebna wszystkim kobietom w ciąży.
Niedobór witaminy D jest bardzo powszechny nawet w wysoko rozwiniętych społeczeństwach. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nasłonecznienie w większości państw Europy jest niewystarczające, aby doszło do wytworzenia odpowiedniej ilości tego związku w organizmie. Ponadto witamina D występuje w bardzo nielicznych produktach spożywczych, takich jak żółtko jaj albo tłuste ryby, m.in. łosoś, węgorz czy dorsz.
Suplementacja witaminą D od pierwszych dni życia
Witamina D zapobiega krzywicy, wspomaga proces rozwoju tkanki kostnej oraz korzystnie wpływa na system nerwowy i serce, dlatego dzieci powinny dostać ją niemal zaraz po urodzeniu. Bowiem maluchy z niedoborem witaminy D3 cierpią na próchnicę, rozmiękanie kości potylicy, a ich układ mięśniowy nie funkcjonuje prawidłowo.
Początkowo witaminę D podawano dzieciom w formie tranu. Obecność tłuszczu dodatkowo zwiększała zdolność przyswajania tego cennego związku przez organizm. Obecnie podawanie tranu zaleca się jednak sporadycznie bądź okresowo, ze względu na możliwe zanieczyszczenia wód metalami ciężkimi. Najmłodsze dzieci, jeśli karmione są mlekiem modyfikowanym, nie muszą przyjmować dodatkowych dawek witaminy D, ponieważ zawiera ono witaminę D w odpowiednich ilościach. Natomiast dla maluchów karmionych piersią rekomendowana dawka to 400IU. Witaminę D należy podawać niemowlętom od 8 dnia i nie przerywać do końca życia.
Osoby dorosłe również nie powinny zapominać o odpowiedniej suplementacji witaminy D. Prowadzone badania udowadniają bowiem, jej wpływ na coraz to nowe aspekty zdrowotne. Wśród dobroczynnych właściwości tego związku wymienia się m.in. ochronę przed stanami zapalnymi, redukcję ryzyka zachorowania na osteoporozę, łagodzenie stanów depresyjnych, zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 1, a także ochronę przed zawałami. Niedobory witaminy D łączy się również ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób tarczycy, reumatyzmu, a nawet nowotworów.
Kto najbardziej potrzebuje witaminy D?
Witamina D jest potrzebna absolutnie wszystkim – kobietom w ciąży, dzieciom, osobom dorosłym, osobom otyłym oraz seniorom. Każda z wymienionych grup ma jednak inne zapotrzebowanie. Kobiety w ciąży powinny przyjmować od 1500-2000 j.m, dzieci od 600-1000 j.m, osoby dorosłe od 800 -1000 j.m., a osoby otyłe i seniorzy od 1600 – 2000 jednostek. Zalecane dzienne spożycie w każdej grupie zależy od wieku, masy ciała i pory roku.
Witaminy D3 i K2 – skuteczna para
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów syntetycznej witaminy D, jednak aby była ona naprawdę skuteczna, należy przyjmować ją wraz z witaminą K. Dlaczego? Otóż suplementacja witaminy D zwiększa przyswajanie wapnia. Często jednak może się on gromadzić w nieodpowiednich miejscach: organach, tętnicach czy stawach, prowadząc do niebezpiecznych zwapnień. Zapobiega temu witamina K2, która dla wapnia działa jak „drogowskaz” – kieruje go tam, gdzie jest najbardziej potrzebny, czyli do kości, które wzmacnia i chroni przed uszkodzeniami.
Witaminę D oraz K2 przyjmować można osobno, jednak wygodniejszym rozwiązaniem są preparaty, zawierające w sobie odpowiednią dawkę obu składników. Innowacją są suplementy, dostępne już na polskim rynku, w których witamina D3 oraz K2 rozpuszczone są w oleju lnianym. Z jednej strony tłuszcz ten sprawia, że cenne związki są łatwiej przyswajane przez organizm, a drugiej stanowi dodatkowe źródło kwasów omega-3, które dodatkowo chronią organizm przed chorobami układu krążenia oraz dbają o prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.