Wpadnij na przegląd do ginekologa i zrób cytologię
31 stycznia 2017 |21 stycznia, już po raz ósmy wystartowała ogólnopolska kampania społeczna poświęcona profilaktyce raka szyjki macicy. Tegoroczna edycja nawiązuje do koncepcji przeglądu samochodowego, który ze względu na własne bezpieczeństwo – wykonujemy raz w roku. Organizatorzy kampanii, chcą skłonić kobiety, by mając na uwadze własne życie, regularnie wykonywały również komplet badań ginekologicznych.
To już 8. odsłona kampanii fundacji Kwiat Kobiecości poświęcona profilaktyce raka szyjki macicy. To niezwykle podstępna choroba, ale całkowicie wyleczalna, jeśli będzie w porę wykryta. – 5 minut w ciągu 12 miesięcy, to naprawdę nie jest dużo, żeby umówić się na randkę ze swoim dobrym, sprawdzonym lekarzem ginekologiem – mówi Anna Kalczyńska, dziennikarka, tegoroczna ambasadorka kampanii Piękna Bo Zdrowa. – Skoro dbamy o swoje bezpieczeństwo, robiąc coroczny przegląd samochodu, to powinnyśmy zadbać również o siebie i nasze życie.
Regularne badania cytologiczne pomagają wykryć raka szyjki macicy
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w ramach tegorocznej kampanii „Piękna bo Zdrowa” na zlecenie Ogólnopolskiej Organizacji „Kwiat Kobiecości” przez IQS, kobiety mają wysoką świadomość konieczności wykonywania badań cytologicznych, ale nadal zbyt okazjonalnie się badają – co trzecia Polka wykonuje je rzadziej niż raz na dwa lata! Najlepiej prezentują się wyniki kobiet, które ukończyły 30 lat – aż 96 procent ankietowanych, co najmniej raz wykonywało badanie cytologiczne. Najrzadziej, badanie cytologiczne wykonują nastolatki w wieku 15-19 lat – to tylko 16 procent. Częstotliwość wykonywania cytologii maleje również po 40. roku życia. Regularnie badania wykonało tylko 60 procent kobiet!
Rak szyjki macicy jest dość łatwy do zdiagnozowania. Rozwija się stosunkowo powoli, a jego umiejscowienie – w przeciwieństwie do innych nowotworów narządów rodnych, takich jak np. rak jajnika – pozwala na zastosowanie skutecznych metod diagnostycznych. Dlatego fundacja Kwiat Kobiecości wraz z marką Fiat 500 cabrio, chcąc podkreślić ideę corocznych przeglądów samochodów, zachęcają także do wykonywania regularnych badań ginekologicznych. W kampanię „Piękna Bo Zdrowa” zaangażowały się znane i popularne polskie gwiazdy – Katarzyna Żak, Anita Sokołowska, Paulina Chruściel, Anna Kalczyńska oraz Ida Karpińska – prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. Patronem medialnym akcji jest portal onkologiczny Zwrotnik Raka.
Cytologię najlepiej robić ok. 7 dni po zakończonym krwawieniu miesięcznym
Dzień przed badaniem nie należy współżyć i nie zakładać żadnych globulek dopochwowo. Wynik powinien być pobrany specjalną szczoteczką. Nowością, a zarazem skuteczniejszą alternatywą konwencjonalnej cytologii, jest cytologia na podłożu płynnym (LBC).
W metodzie tej, całość pobranego z szyjki macicy materiału, umieszczana jest bezpośrednio w specjalnym płynnym podłożu i transportowana do laboratorium. Tam, po odpowiednim opracowaniu technicznym, otrzymywany jest jednowarstwowy preparat z idealnie zachowanymi komórkami. Metoda ta pozwala wyeliminować z preparatu niepożądane elementy (krew, śluz, nadmiar komórek zapalnych) utrudniające dalszą ocenę mikroskopową.
Kolejnym badaniem profilaktycznym jest test na obecność DNA wirusa HPV
Wirus HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu mógł być jego nosicielem. Do zakażenia może dojść podczas stosunku seksualnego, ale również przez skórny kontakt narządów płciowych partnerów. Test HPV wykrywa, zależnie od rodzaju, obecność materiału genetycznego – od dwóch do trzydziestu siedmiu genotypów wirusa brodawczaka ludzkiego. Obecnie znanych jest przeszło 120 typów wirusa HPV.
Nie istnieje 100-procentowa metoda wyleczenia zakażenia wirusem HPV, jednak wykonanie testu pozwoli na podjęcie odpowiedniej profilaktyki zapobiegającej rozwojowi raka szyjki macicy.