Modnie i Zdrowo

Jak zapobiec nadwadze podczas menopauzy

3 stycznia 2018 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Algodine.com

Zmiany w organizmie kobiety w okresie przekwitania, jak i po nim, spowodowane są zmianami poziomu hormonów. Chodzi głównie o malejące stężenie estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Zmiany te sprawiają, że spowalnia metabolizm, a co za tym idzie zapotrzebowanie na kalorie zmniejsza się i łatwiej odkłada się tkanka tłuszczowa.

Kobiety wchodzące w okres menopauzy mają zwykle około 50 lat. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w czasie przekwitania, jak i po nim, spowodowane są głównie zmianami poziomu hormonów, ale również starzeniem się organizmu. W tym wieku zmniejsza się m.in. zapotrzebowanie energetyczne organizmu, a w związku z tym dieta, która wcześniej zapewniała wystarczającą ilość energii, w czasie przekwitania, będzie dostarczała jej zbyt dużo. Niestety, organizm starzejących się kobiet, nie jest w stanie przetworzyć i wykorzystać przyjętych kalorii, więc ich nadmiar odłoży się w postaci zbędnych kilogramów.

Inne objawy menopauzy to:

  • wahania nastroju, rozdrażnienie
  • gorsza pamięć i koncentracja, zmęczenie
  • uderzenia gorąca
  • osłabienie włosów i paznokci.

Mniej estrogenów w trakcie menopauzy

Rozkład tkanki tłuszczowej zależy od płci, a dokładnie od hormonów płciowych. Dlatego u mężczyzn odkłada się głównie w obrębie brzucha, natomiast u kobiet na udach i pośladkach. Jednak w czasie menopauzy, coraz więcej tkanki tłuszczowe odkłada się w obszarze brzusznym. Spowodowane jest to mniejszą produkcją estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Przez to, że jest ich mniej, przestają chronić przed działaniem męskich hormonów, czyli androgenów.

Przybieranie na wadze pośrednio powoduje również serotonina, nazywana „hormonem szczęścia”, która reguluje sen i apetyt. Wzrost poziomu estronu, który hamuje wydzielanie serotoniny, powoduje obniżenie jej poziomu w organizmie. Skutkiem tego jest zwiększone odczuwanie głodu, które wraz z obniżeniem nastroju, w czasie menopauzy, prowadzi do podjadania. Także w godzinach wieczornych i nocnych, co szczególnie zwiększa ryzyko przytycia.

Menopauza a suplementacja algami

Poza zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną, utrzymać właściwą wagę, w okresie menopauzy, pomoże preparat, który zawiera wyciąg z brązowych alg. Są one znanym źródłem witamin, protein, minerałów i substancji aktywnych. Co najmniej 35 procent jego składu, zajmują naturalne, morskie polifenole, które redukują o połowę działanie enzymów trawiennych tj. lipazy i alfa-amylazy. Dzięki temu tłuszcze i cukry wchłaniane są w mniejszym stopniu, a liczba przyjmowanych kalorii spada.

Z kolei ponad 10 procent jego składu to minerały, których stężenie może być do dwudziestu razy wyższe niż w owocach i warzywach. Zawarty w algach naturalny jod biologiczny, składnik hormonów tarczycy, stymuluje z termogenezę, a co za tym idzie spalanie tkanki tłuszczowej.

Pomocna hormonalna terapia zastępcza

Jeśli kobieta odczuwa nasilone objawy menopauzy, konieczna może być wizyta u lekarza, który może zlecić stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Leczenie to polega na przyjmowaniu estrogenów. Dzięki temu, powinny ustąpić takie dolegliwości jak rozdrażnienie czy uderzenia gorąca. Terapia ta, przy odpowiedniej diecie, suplementacji i aktywności, pozwoli także uregulować masę ciała.

Niestety przyrost masy ciała, niekiedy bardzo duży, obserwowany jest u większości kobiet w okresie przekwitania. Powodować może obniżony nastrój i brak pewności siebie. Dlatego uważany jest za najbardziej uciążliwy objaw menopauzy. Należy wiec podjąć wszelkie możliwe środki, aby zadbać wtedy o formę fizyczną, a co za tym idzie, również psychiczną.