Modnie i Zdrowo

Szpital uniwersytecki z połaczenia szpitali „Szopena” i płucnego

28 września 2016 |

Podczas poniedziałkowej sesji. Przemawia marszałek Władysław Ortyl. Fot. Biuro Prasowe UMWP

Radni sejmiku wojewódzkiego zdecydowali w poniedziałek o połączeniu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. Obie placówki, które podlegają obecnie marszałkowi województwa, po połączeniu mają stać się szpitalem klinicznym, podległym Uniwersytetowi Rzeszowskiego.

Połączenie obu placówek poparło w głosowaniu 19 radnych (z klubu PiS), 12 było przeciw (PO i PSL), jeden radny się wstrzymał (Jacek Kotula z klubu PiS). Głosowanie poprzedziła wielogodzinna dyskusja na temat sytuacji w placówkach służby zdrowia na Podkarpaciu, których organem założycielskim jest marszałek województwa.

– Wszelkie informacje, że coś będzie likwidowane czy zamykane, są nieuprawnione. Żadnej rewolucji nie ma. Musimy za to zauważyć, że zmienia się wokół nas rzeczywistość i nadążać za tymi zmianami – uspokajał podczas sesji marszałek Władysław Ortyl.

Decyzję w sprawie połączenia obu szpitali poprzedziły konsultacje społeczne oraz spotkania informacyjne m.in. z zakładowymi i ponadzakładowymi organizacjami związkowymi, radami społecznymi działającymi przy obu szpitalach, lekarzami PCChP, prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej, sejmikową Komisją Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej, przewodniczącymi klubów radnych sejmiku, Komisją Główną Sejmiku Woj. Podkarpackiego, rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego i konsultantami wojewódzkimi w dziedzinie medycyny. Temat połączenia został poruszony także na posiedzeniu Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i I Podkarpackiego Forum Obywatelskiego.

Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia, podsumowując konsultacje społeczne, podkreślił, że utworzenie szpitala uniwersyteckiego jest jednym z głównych powodów – oprócz optymalizacji kosztów funkcjonowania – dla których samorząd województwa zdecydował się na połączenie obu placówek.

– Szpital uniwersytecki będzie najważniejszym szpitalem na Podkarpaciu i będzie prowadzony przez stronę rządową. Zapewni to placówce możliwość sięgania po pieniądze z centralnych programów operacyjnych, a także będzie ona mogła być finansowana z budżetu państwa – tłumaczył Kruczek. I dodał:  – Przejęcie szpitala przez uniwersytet będzie wymagało oddłużenia naszej placówki, ale niezależnie od kosztów, jakie samorząd województwa będzie musiał ponieść, trzeba to zrobić, żeby szpital uniwersytecki powstał.