Modnie i Zdrowo

Czym złagodzić podrażnienia skórne po radioterapii?

20 lutego 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Aurea Pharma

W leczeniu nowotworów złośliwych, oprócz chirurgii i chemioterapii, stosuje się radioterapię, która często wywołuje popromienne zapalenie skóry. Objawia się ono bólem, pieczeniem i złuszczaniem naskórka. Mimo ogromnego postępu w tej dziedzinie, skutki promieniowania jonizującego na skórę, nadal są istotnym problemem pacjentów i lekarzy. Jak łagodzić popromienne podrażnienia skóry?

Dzięki nowoczesnym aparatom i technikom napromieniania, ilość i stopień objawów ubocznych tej terapii, znacznie zmniejszył się. Jednak mimo ogromnego postępu w tej dziedzinie, popromienne zapalenie skóry, będące skutkiem promieniowania jonizującego na skórę, nadal jest istotnym problemem pacjentów i lekarzy.

Aby mu zapobiegać, należy korzystać z odpowiednich ubrań i kosmetyków. Dobrze m.in. sprawdza się krem zawierający ekstrakt z ostropestu plamistego i rdestu japońskiego, który łagodzi podrażnienia skóry, wywołane promieniowaniem jonizującym.

Jakie skutki wywołuje popromienne zapalenie skóry?

Pierwsze objawy zespołu popromiennego to zaczerwienienie skóry i śluzówek. Pojawiają się one już po kilku dniach naświetlania. W trakcie dalszego leczenia mogą również wystąpić ból, pieczenie i odczucie ściągania, a następnie rumień i złuszczanie naskórka. Po dłuższym leczeniu mogą pojawiać się zapalenia ropne, które często wywołują krwawienia, a także przyczyniają się do powstawania martwicy skóry, a także owrzodzeń, które mogą być przyczyną czasowego odroczenia leczenia.

Gdzie najczęściej pojawiają się podrażnienia skóry?

Toksyczne uszkodzenie skóry w dużej mierze zależy od cech pacjenta m.in. od jego wieku, typu skóry oraz chorób przewlekłych, na które pacjent cierpi, w tym cukrzycę i niewydolność nerek. Duży wpływ mają również predyspozycje genetyczne oraz sposób życia pacjenta – spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz odżywianie.

Nasilenie odczynu popromiennego może być wynikiem mechanicznego tarcia powierzchni o siebie i nadmiernej potliwości. Dlatego występują najczęściej w miejscach, gdzie stykają się dwie powierzchnie skóry – krocze, pachy i piersi oraz w miejscach, w których naskórek jest cienki – krocze, twarz i pacha.

W jaki sposób ograniczyć podrażnienia skóry?

W trakcie leczenia radioterapią należy nosić luźną i przewiewną odzież, najlepiej wykonaną z włókien naturalnych takich jak len i bawełna. Nie wolno również przylepiać plastrów opatrunkowych ani leczniczych, ponieważ skóra w miejscu naświetlania musi mieć stały dostęp do świeżego powietrza. Przeciwwskazane są również gorące kąpiele i opalanie.

Na obszar napromieniany należy używać jak najmniej kosmetyków. Warto zrezygnować z mydeł zapachowych, kremów czy dezodorantów, które mogą zwiększać odczyn. Skórę najlepiej myć letnią wodą z łagodnym, nieperfumowanym mydłem, które maję obojętne pH. W przypadku golenia, zalecana jest maszynka elektryczna, która nie wymaga stosowania pianki i powoduje mniejsze podrażnienia.

Aby przyspieszyć procesy naprawcze, warto stosować kremy, w których znajduje się ekstrakt z nasion ostropestu plamistego oraz rdest japoński. Ostropest poprzez hamowanie aktywności hialuronidazy, uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Zapobiega również krwawieniom i wybroczynom. Poza tym ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Wyciąg z rdestu japońskiego zawiera resweratrol, który jest antyoksydantem i zapobiega powstawaniu wolnych rodników i nadtlenków. Działa również przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwwirusowo. Zapobiega zmianom zwyrodnieniowym tkanki (nabłonkowej i łącznej) naczyń krwionośnych. Ponadto hamuje podziały komórek nowotworowych i przerzuty nowotworów.

Zawarte w tej roślinie fitoncydy wykazują większe działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, niż wiele syntetycznych antybiotyków. Oprócz tego wyciąg z rdestu japońskiego przyspiesza gojenie ran na błonach śluzowych i skórze, a także zapobiega obrzękom i wysiękom. Ma działanie ściągające i hamuje wydzielanie łoju.